logo

GAÜN Senatosu’ndan Suriye Krizi için Dünyaya Sağduyu Çağrısı

GAÜN Senatosu’ndan Suriye Krizi için Dünyaya Sağduyu Çağrısı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Senatosu, Suriye’de savaş nedeniyle yaşanan dramın sona erdirilmesi, barış, özgürlük ve adaletin sağlanması için insanlık ve dünya kamuoyuna sağduyu çağrısında bulundu.

Çağrıda, özellikle insanlığın ortak sorunlarına çözüm üretmesi gereken akademisyenler seslerini yükseltmeye, insanlık onuru adına sorumluluk almaya davet edildi.

Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun başkanlığında toplanan Gaziantep Üniversitesi Senatosu’nun 16 Şubat 2016 tarih ve 4 nolu kararında, üniversite olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan böyle de toplumsal ve ulusal sorunlara duyarlı olmaya devam edileceği, bildirinin İngilizce, Fransızca, Arapça ve Kürtçe dillerinde Dünya kamuoyu ve kuruluşlarıyla paylaşılacağı vurgulanarak şu görüşler belirtildi: “Üniversitemiz; Gaziantep’in, bölgenin, ülkemizin ve insanlığın derdini dert edinme duyarlılığıyla hareket eden, sırça köşkünde içine kapalı değil ve fakat toplumun kılcallarında dolaşan anlayışıyla, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da olaylara bigâne kalamayacağını beyan eder ve Gaziantep Üniversitesi Senatosu olarak günümüz sıcak gelişmelerine ilişkin aşağıdaki hususları dünya kamuoyu ile paylaşır.

Yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği, milyonlarcasının ise göç etmek zorunda kaldığı Suriye krizinde ülkemiz, kentimiz ve üniversitemiz sürecin her aşamasında insan odaklı; din, mezhep, ırk ve dil ayrımı gözetmeksizin mağdurları ve mazlumları kucaklayan, barınmadan eğitime ve sağlığa kadar her alanda yaraları sarmak için tüm dünyaca takdir edilen olağanüstü, canhıraş bir fedakârlık göstermektedir.

Akademik ve insani duyarlılığımızın gereği olarak;

Ülkesi ve milletiyle ayrılmaz bir bütünün parçası olan tüm vatandaşlarımızı birlik ve beraberlik şuuru içerisinde davranmaya,

Bugüne değin her türlü terörizmi şiddetle lanetleyen Üniversite anlayışımızla, şu an Suriye’de cereyan eden büyük insanlık dramı çerçevesinde hastane, okul, mabet gibi yerlerin yok edilmesine varan ve masum sivillerin öldürülmesine sebebiyet vererek insanlık suçu işleyenlerin durdurulması ve hesap sorulması; barış, özgürlük ve adaletin sağlanması için insanlığı, dünya kamuoyunu, uluslararası kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarını ve insanlığın ortak sorunlarına çözüm üretmesi gereken akademisyenleri seslerini yükseltmeye, insanlık onuru adına sorumluluk almaya, davet ediyoruz.”

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Etiketler: » » » » »
35 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?