logo

GAÜN’DE ZEYBEK KÜLTÜRÜ TANITILDI

Gaziantep Üniversitesi’nin (GAÜN) kuruluşunun 40. yılı nedeniyle; Türk Musikisi Devlet Konservatuarı tarafından “Kültür Sanat Günleri” kapsamında,  Ege Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından “Zeybek Kültürü” ve “Zeybek Müziği” konulu gösteri düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen geceye, Rektör Vekili Prof. Dr. Türkay Dereli, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Cahit Bağcı, Prof. Dr. Yaşar Gündoğdu, Doç. Dr. Murat Ağarı, Genel Sekreter Ercan Eroğlu ve Gaziantep Egeliler Derneği yönetim ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda öğretim elamanı ve öğrenci katıldı.

“Tarihsel ve Kültürel Bağlamda Zeybek Kültürü” ve Zeybek müzik türüne ilişkin ilk tespitler, derlemeler, nota yayınları ile bazı duysal-görsel kayıtların sunulduğu gecenin açılış konuşmasını yapan Ege Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuarı Ses Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. F. Reyhan Altınay, zeybek kültürünün tarihsel gelişimi hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Altınay, “Topluluğumuz uzun yıllardır bir arada çalışıyor. Ege bölgesinin seçkin örneklerinin sunulacağı geceye zeybek kültürü, tarihsel ve kültürel bağlamda zeybeklik olgusu ve zeybek müzik türü üzerine bir takım bilgilerle destekleyeceğim” diye konuştu.

Ege bölgesinde milli mücadelede öne çıkan bir zeybeklik olgusu olduğunu söyleyen Doç. Dr. Altınay, “Zeybekler, vatan korunmasında, Osmanlı-Rus Savaşında, Karadağ’da çok büyük kahramanlıklar göstermişler. Osmanlı Devletinin sosyo-ekonomik, siyasal durumda zayıflamaya başladığı dönemde öne çıkan zeybek çeteleri bir taraftan bu kültürel bağlamı yaşatırken, diğer taraftan müzik ve oyun geleneğini de yaşatmışlardır” diyerek, Ege bölgesinin müzik karakterinin zeybeklik olgusuyla biçimlendiğini söyledi.

Birbirinden güzel zeybek oyunlarının sahnelendiği gecede; Kocaarap Zeybeği, Kadıoğlu Zeybeği, Ötme Bülbül Zeybeği, On Yedi Benli Zeybeği, Yağmur Yağdı Zeybeği ve Kaba Hava Zeybeği gibi eserlerden örnekler sunuldu.

Gecenin sonunda; Bu güzel gecenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere Rektör Vekili Prof. Dr. Türkay Dereli tarafından Doç. Dr. F. Reyhan Altınay’a çiçek takdim edilirken; Prof. Dr. Cahit Bağcı, Prof. Dr. Hikmet Celkan, Ercan Eroğlu tarafından da sanatçılara plaket takdim edildi.

Etiketler: » » » »
723 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?