GAZİ Magosa'dan GAZİ Antep'e SELAM! | Narkoz Haber
10° Parçalı bulutlu
 • EURO 7.25
 • DOLAR 6.71

GAZİ Magosa’dan GAZİ Antep’e SELAM!

Hareketli Manşet - 21 Ocak 2012 00:58 A A

Gazi Magosa’dan Gazi şehre selam getiren Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, rektör yardımcısı Prof. Dr. Halil Nadiri ve beraberinde ki heyet Gaziantep Nowotel’de düzenlenen sabah kahvaltısında basın mensupları ile buluştu.
Nowotel’de düzenlenen kahvaltıya Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Emin Korkmaz ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak yaptığı konuşmada 68 ülkeden gelen öğrencilerin bir arada yaşadığı ve kültürlerin buluştuğu üniversitede çok sayıda Gaziantepli öğrencinin de olduğunu belirtti.

KÜLTÜRLERİN BULUŞTUĞU ÜNİVERSİTE

Gazi Magosa’dan Gazi Antep’e selam getiren Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Öztoprak; “Bizler burada olmaktan çok mutluyuz. Gaziantep bizim için çok önemli bir şehrimiz. Gaziantepli birçok öğrencim oldu. Ben üniversitemiz hakkında sizlere biraz bilgi vermek isterim. Doğu Akdeniz Üniversitesi bünyesinde, Yedi Fakülte İki Yüksek Okul ve İngilizce Hazırlık okulu bulunmaktadır. Burada 50 lisans, 8 Ön lisans, 40 yüksek lisans ve doktora programıyla 68 farklı ülkeden 15.000’den fazla öğrencimiz öğrenim görüyor. Aynı zamanda 35 ülkeden kendi alanlarında uzman 1000’i aşkın öğretim elemanıyla Doğu Akdeniz Üniversitesi 12 yeni lisans programları, gerçekleştirdiği yeniliklerle ve kalitede zirve hedefi ile Uluslar arası bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Gençler rahatlıkla Üniversitemiz tercih edebilir. Bugüne kadar 23.000’nin üzerinde mezun verdik. 2010 Yılında 30.000’nin üzerinde mezun vermenin de haklı gururunu yaşadık. Üniversitemizin çoğunluğu Türkiye’den gelen öğrencilerden oluşmaktadır fakat 3000’nin üzerinde 68 farklı ülkeden yabancı öğrencinin bulunması da bizim için farkındalıktır. Kültürlerin buluştuğu ve en büyük kampuse sahip olan üniversitemize sizleri davet ediyorum. Ayrıca davetimize katılan Milletvekilimize, kaymakamımıza ve siz değerli basın mensuplarına teşekkür ediyorum” dedi.
Ak Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan ise Doğu Akdeniz Üniversitesi heyetini Gaziantep’te ağırlamaktan memnun olduklarını ifade etti ve Denktaş’ın ölümü sebebiyle tüm Kıbrıslılara tekrar “başımız sağolsun” mesajını iletti.
Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, Rektör Yrd. Halil Nadiri ve beraberinde heyet basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Rahmetli Denktaş’ın ölmeden iki hafta önce tüm araştırma, arşiv ve kitaplarını Doğu Akdeniz Üniversitesine bağışladı. Bu bilgileri nasıl değerlendireceksiniz sorusu üzerine Öztoprak; “Öncelikle ben böylesine bir emaneti bize uygun gören Denktaş’ı rahmetle anıyorum. Bu bizi çok duygulandıran ve gururlandıran bir mirastır. Biz bu mirasa elbette sahip çıkacağız ve değerlendirmeler neticesinde kamuoyu ile paylaşacağız. Kıbrıs tarihini belki birçok insanımız bilmiyor ve bu konuda geçte kaldık. Kıbrıs tarihini çok yakından ve doğru kaynaklardan öğrenecek ve öğreteceğiz. Bu anlamda Rahmetli Denktaş’ın çalışmaları bize ışık tutacak. Arşive zarar gelmemesi için elimizden geleni yapacağız. Dijitaj ortama aktarımını sağlayacak ve daha sonra değerlendirmede bulunacağız” dedi.
Basın mensupları ile sohbet havasında geçen kahvaltıdan çok memnun kaldıklarını belirten Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Halil Nadiri  katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.

Bu haber 229 kez okundu.
Hareketli Manşet - 00:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Nergis Kumbasar, “Hayatla İnatlaşmamak Gerek”
  Nergis Kumbasar’la çok özel! “HAYATLA İNATLAŞMAMAK GEREK” 19 yaşında mankenlikle başlayan kariyerine oyunculuk ve sunuculuk yaparak devam eden, ünlü oyuncu ve sunucu Nergis Kumbasar Narkoz Sağlık Dergisi’ne özel açıklamalarda bulundu. Canped ve Kontinans Derneği iş birliği ile gerçekleştirilen ‘Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’ nün ünlü sunucusu Nergis Kumbasar özel hayatına ve kadınların sağlık konusundaki yaklaşımına dair özel […]
 • 02
  Şehitkamil’de sağlık için yoğun mesai
  Şehitkamil Belediyesi, kurduğu özel ekiple yeni tip koronavirüs salgınının önüne geçmek adına yayılmayı önleyici tedbir çalışmalarını etkin bir şekilde sürdürüyor. Halk sağlığını güvence altına alan çalışmalar kapsamında ekipler, yoğun mesai ile görevlerini yapmayı sürdürüyorlar. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek için ilk günden sıkı tedbirler alan ve ilçe genelinde adeta bir hijyen seferberliği başlatan […]
 • 03
  KİTSO ve KESOB’tan çağrı
  Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odası (KESOB) Başkanı Şevket Memiler ve Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO)  Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı Kilislilere seslenerek  “Evde Kal” çağrısında bulundu. KESOB ve KİTSO’dan yapılan açıklamada, tespit edilen vaka sayısının 16 olduğuna dikkat çekilerek Corona Virüsü yayılma hızını engellemek için esnafın Cumartesi ve Pazar günü iş yerlerini kapatması […]
 • 04
  Bakan Koca açıkladı: Corona Virüsü can kaybı 356’ya çıktı
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada vaka sayısını açıkladı. Türkiye’de Korona’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 356’ya çıktı. Toplam test sayısı 125.566 Test sayımız düne göre 4.000’in üstünde artış gösterdi. Test sayısına oranla pozitif vaka sayımız ise azaldı. İyileşen 82 yeni hastamız var. Son 24 saat içinde kaybettiğimiz hastaların %82’sinin 60 yaşını aşmış kişiler olması […]
 • 05
  Mustafa Topçuoğlu, “Kurallara Uyarak Birlikte Başaracağız”
  Gaziantep Valiliği tarafından yürütülen gönül seferberliği kampanyasına da üç bin koli bağışı yaparak sorunların birlikte aşılacağını ifade eden Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu koronavirüsle mücadelede herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayarak “Millet olarak kenetlenerek el birliğiyle başaracağız” dedi. Dünyayı kasıp kavuran ve her geçen gün büyük bir hızla yayılarak insanlık için büyük tehdit […]

YOL DURUMU