Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

GAZİANTEP’TE DOLMUŞ TARİH OLUYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri ile kentte hizmet veren dolmuşlar yerini otobüslere bıraktı.

Kentin 32 değişik hattında hizmet veren 487 dolmuş yapılan bir anlaşma ile otobüse dönüştürüldü. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Dolmuşçular Odası arasında yapılan protokol Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşti.

İmza töreni öncesinde kentin ulaşımı ile ilgili bilgiler veren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, şehirlerin büyümesi ile birlikte sorunlarının da beraberinde büyüdüğünü söyledi. Bu sorunların başında ise ulaşım sıkıntısının geldiğini ifade eden Güzelbey, “Bu sıkıntı sadece Gaziantep’in sıkıntısı değil, bütün metropol kentlerin sıkıntısı.” dedi.

1960’lı yıllarda Gaziantep’te dolmuşun olmadığını sadece belediye otobüslerini bulunduğunu, bu otobüslere de kent nüfusunun yarısının binme şansının olmadığını anımsatan Güzelbey, “Sonra dolmuşlar çıktı. Hatta taksiler dolmuş vazifesi yapmaya başladı. Tüm bunlar büyüyen kentin sorunlarını karşılamak için yetersiz kaldı. Keşke yıllar önce ulaşım ile ilgili daha radikal kararlar alınmış olsaydı bugün belki bu sorunların birçoğu yaşanmayabilirdi.” diye konuştu.

Gaziantep’te ulaşım adına yapılacak daha çok şeylerin bulunduğunu, ancak bir yerlerden işe başlamanın gerektiğini vurgulayan Başkan Güzelbey, “Biz de bugün burada dolmuşlardan başladık. Artık minibüslerle bu şehirde yolcu taşımak bu kente yakışmıyor. Başkanımızı ile görüştük ve bir anlaşmaya vardık. Her iki tarafta fedakârlık yaptı. Tabi bu fedakârlığı bu kentimiz için yaptık. Bu şehirde ulaşım kaliteli olursa herkes kazanır. Ama en önemlisi şehir kazanır. Ben insanların işlerine giderken teneke kutusu gibi minibüslere doldurulmasına bir anlam veremiyorum. Ama bugün bu başlangıcı yaptık, bundan sonra da inşallah devamını getireceğiz. İnsanlara olan borcumuzu, onlara konforlu, çağdaş, modern, rahat, hızlı ve ucuz bir ulaşımla yerine getirmiş olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE’DE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 487 minibüsü otobüse dönüştürürken esnafın da rızasını aldıklarını vurgulayan Başkan Asım Güzelbey, bu dönüşümün bazı kesimler tarafından eleştirilebileceğini, ancak bu eleştirilerin yersiz olacağını belirtti.

Gaziantep Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak ise, 1980’li yıllarda 9 kişilik otobüslerle yapılan taşımacılıkta kentin nüfusunun 200 binlerde, 1983 yılında 14 kişilik otobüslerde taşımacılık yaparken kent nüfusunun 980 binlerde olduğunu söyledi. Bugün (2013 yılı) itibariyle 43 kişilik otobüslerle taşımacılık yapıldığını ve kent nüfusunun 1 milyon 850 binlerde olduğunu kaydetti. Çolak, bu anlaşmanın ve dönüşümün her iki tarafın yanı sıra Gaziantep adına hayırlı uğurlu olması dileğinde bulundu.

Çolak, anlaşma gereğince otobüslerin 6 ay içerisinde hizmete gireceğini kaydetti. Eski minibüsleri anlaşma yaptıkları otobüs firmasına vereceklerini veya takasta kullanacaklarını ifade eden Sofu Çolak, otobüslerin AB uyum yasasına göre olacağını bildirdi.

Program sonrası Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ile minibüs sahipleri arasında protokol imzalandı. 

Etiketler: » »
525 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?