Gaziantep Milletvekili Koçer, "2020 Sanayide Değişim ve Dönüşüm yılı olacak" | Narkoz Haber
Kapalı
 • EURO 6.54
 • DOLAR 5.90

Gaziantep Milletvekili Koçer, “2020 Sanayide Değişim ve Dönüşüm yılı olacak”

Hareketli Manşet - 14 Ocak 2020 11:50 A A

AKP Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2019-2020 Değerlendirme Basın Toplantısı’nda konuştu.

Koçer, 2018 yılında Ekonomide yaşanan daralma ve 2019 yılında başlayan süreçle Gaziantep’in Sanayi ki kalkınması, değişim ve dönüşüm süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2018 yılında Türkiye’ye döviz kurlarına müdahale ile başlayan süreçte ekonomide ciddi sıkıntıların ve mali piyasalarda daralmaların yaşandığına dikkat çeken Koçer, “ Gaziantep olarak hızla harekete geçerek Ankara’ya taleplerimizi ve isteklerimizi ilettik. Hemen o surecin başında Ankara’yı ziyaret ederek Sanayi, Ticaret ve Maliye Bakanımızla görüşerek ne yapılması gerektiği noktasında çok önemli başlıklar sunduk” dedi.

2019 YILINI TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE KAPATTIK”

Koçer yaptığı konuşmada, “ Sanayi, Ticaret ve Maliye Bakanımızla görüşerek ne yapılması gerektiği noktasında çok önemli başlıklar sunduk. Çok kısa zaman içerisinde de 2018 yılı Ağustosundan hemen sonra bizim götürdüğümüz bu başlıkların bu tedbirlerin hızla alındığını gördük. 2019’a bu tedbirlerle girdik. İyileşme hızla devam etti. Her ay Gaziantep’in rakamlarına baktığımızda Türkiye’de ki iyileşmenin daha önünde bir iyileşme olduğunu gördük. Arada sıkıntılar olmadı mı oldu. Bazı ülkelerde sıkıntılar yaşadık mı yaşadık. Ancak ihracatçılarımızın sıkıntıları ve karşılaştığı sorunlarla ilgili bire bir müdahalemiz gerçekleşti. Gerek Ticaret bakanlığımız gerekse İç İşleri Bakanlığımız nezdinde sorunların cinsine göre ben ve arkadaşlarım süratle sorunların üzerine gittik. 2019 yılını çok şükür Türkiye ortalamasının üzerinde hem büyüme hem ihracat ortalamasının üzerinde kapattık. Bu çok memnuniyet verici sonuç!”

“2020’DE TAKE-OFF SÜRECİNE GİRİYORUZ”

Gaziantep 2019’u Türkiye’de istihdamda 8’inci sırada kapattı. 2018 yılında son çeyrekte kaybettiğimiz kayıpları 2019’da yerine koyduk. 2020’ye girdiğimizde istihdamda ve ihracatta ciddi artışlar bekliyoruz. Gerek para piyasalarında ki gelişmeler gerek faizlerin aşağıya indirilmesi hükümetimiz bu konuda da aldığı kararlarla yeni ekonomide yeni bir TAKE-OFF sürecine giriyoruz. 2020 yeni bir büyüme sürecinin başlangıç yılı olacak.  Birkaç yıl devam edecek bu çıkışın hem şehrimizin hem Türkiye’nin önünü açacak önemli bir süreç düşünüyorum.  Gerek sanayide gerek tarımda gerek ekonomide gerek esnafımız ve halkımızın hangi alanda olursa olsun şehrimizdeki her türlü gelişmeyi negatif veya pozitif olarak değerlendiriyor ve bununla ilgili atmamız gereken adımları süratle atıyoruz. Özellikle eğitimde 2019 yılında okul ve derslik yapımıyla ilgili şuanda hiçbir sıkıntı olmadan 3200 derslik yapımı devam ediyor. Yaklaşık 145 okulumuzun yapımı sürüyor. 2019 yılında Türkiye’de 81 il içerisinde biz 1800 öğretmen ataması alan iliz. Şubat ayında da bu konuda ki gayretimiz devam edecek.”

“ŞEHİR HASTANEMİZ 2021’DE AÇILACAK”

Özelikle Sağlıktaki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Şehir Hastanemizde hızla çalışıyoruz şuan da orada 2500 e yakın personel çalışıyor. İnşallah 1875 yataklı Şehir Hastanemiz 2021 yılı içerisinde hizmete açılacak. Sağlıkta ki yatak kapasitemiz ve sağlık kalitemiz çok daha yukarıya çıkacak. Abdülkadir Yüksel Hastanesi hizmete açıldı. Burası ile ilgili eksikler tamamlanıyor. Özellikle doktor atamalarında güvenlik soruşturmaları ve buna benzer bazı konular nedeniyle bakanlığımız ağırdan davranıyor. Ama biz bu sürecide hızlandırdık. Ağustos’tan bu yana hastanelerimize atama yapılıyor. Sanayide değişim ve dönüşüm. Bu çok önemli bir şey. Biz vekiller olarak Sanayide değişim ve dönüşümün başlaması için tüm çabamızla gayretimizle çalışıyoruz ve süreci başlattık.. Bu süreç ARGE, İNAVASYON yeni sanayi bakışıyla olacak. Bu projemizi Sanayi Bakanlığı himaye altına aldı. Sayın Sanayi Bakanımız ve TÜBİTAK Başkanı birçok kez Gaziantep’e geldi. Bu sürecin içerisinde yer alacaklar. Bu süreç TEKNOFEST ile birleşti. TEKNOFEST artık Gaziantep için sadece bir festival değil, Gaziantep’i yukarıya taşıyacak çok değerli bir süreçtir” İfadelerini kullandı.

Bu haber 47 kez okundu.
Hareketli Manşet - 11:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
  Eski Başbakan, Türk siyasetinin Karaoğlan’ı Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti. Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, 97 yaşında tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  ( GATA) organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayata veda etti. Rahşan Ecevit yıllar önce vasiyetinde rahmetli eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmek istediğini açıklamıştı.  
 • 02
  Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde karne heyecanı
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi gören çocuklara 2019- 2020 eğitim- öğretim ilk döneminin karnelerini verdi, duygusal anlar yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nin bünyesinde bulunan Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde açılan örgün öğretim sınıfında yarıyıl tatili dolayısıyla, Başkan Fatma Şahin tarafından karneleri dağıtıldı. Hem uyuşturucu bağımlılığı tedavisi […]
 • 03
  Türkiye’den en çok Iraklı vatandaşlar konut aldı
  Türkiye genelinde 2019 yılında konut satışları bir önceki yıla azalış gösterirken, 1 milyon 348 bin 729 adet konutun el değiştirdiği görüldü. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışının da Irak vatandaşlarına yapıldığı kaydedildi. Böylelikle Irak vatandaşlarının geçen yıl 7 bin 596 konut satın aldığı saptandı. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, konut satış oranları ile alakalı basına […]
 • 04
  Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130’uncu sırada yer alıyor
  Türkiye, “toplumsal cinsiyet eşitliği” alanında parlak bir görünüm sergilemiyor. Kadın iş gücü, hizmet sektörü hariç hemen hemen tüm alanlarda geri planda yer alırken, üst düzey yöneticiler arasında kadın oranı yüzde 18 olarak belirlendi. Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130. sırada yer alıyor. Kadın istihdamı Türkiye’de her dönemde ele alınan, tartışılan bir konu olarak gündemde […]
 • 05
  Yeni nesil okullarımız açılıyor
  Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. Gaziantep’te 16 derslikli Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sona ererken karne gününde gerçekleştirilen törenle hizmete alınan okulun açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, yapımı devam eden 4 bin dersliğin 800 tanesinin tamamlandığını kaydetti. Öğrencileri karne gününde yalnız bırakmayarak onların hem yeni okula kavuşma hem de karne heyecanına ortak […]

YOL DURUMU