Gaziantep'in Yıldızı 211 Öğrenciye Burs Verecek - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
23° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Gaziantep’in Yıldızı 211 Öğrenciye Burs Verecek

 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde uygulanmış olan Lise Geçiş Sınavı’nda (LGS) ilk bine giren, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ise ilk 5 bine giren 211 öğrenciye ödül ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) tarafından verilecek bursların töreni düzenlendi. Törende konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin öğrencilere “inanırsan, aşkla yaparsan, imanla yoluna devam edersen başarırsın” dedi tebrik […]
Hareketli Manşet - 18 Ağustos 2020 14:34 A A

 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde uygulanmış olan Lise Geçiş Sınavı’nda (LGS) ilk bine giren, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ise ilk 5 bine giren 211 öğrenciye ödül ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) tarafından verilecek bursların töreni düzenlendi. Törende konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin öğrencilere “inanırsan, aşkla yaparsan, imanla yoluna devam edersen başarırsın” dedi tebrik etti.

Tüm Dünya’yı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) Salgını nedeniyle bu yıl eğitim döneminde kesintiye uğrayan yüz yüze eğitimler, uzaktan eğitimle devam etti. Bu zorlu süreçte yapılan LGS’de ilk bine giren 21 öğrenci ile ve YKS’de başarı yakalayan 190 öğrenci olmak üzere toplamda 211 Gazi Şehirli öğrenciye GAGEV tarafından verilecek bursların ödül töreni Büyükşehir Belediyesi Fıstık Park içinde bulunan Kokteyl Alanı’nda gerçekleşti. Törende, Gaziantep Modeli ile algıların kırıldığını ve başarının yakalandığının altı çizildi.

Törene, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Fikret Kileci, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, Ticaret Odası Meclis Başkanı Hilmi Teymur ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

 ŞAHİN: ZAMANIN RUHUNU YAKALAYARAK SİZLERİ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ

 Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin öğrencilere  emekleri, yürekleri, aşkları için şehir adına çok teşekkür ederek “Kanuni 24 yaşında Kanuni, İstanbul’u feth eden Fatih Sultan Mehmet 21 yaşındaydı. ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diye yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk genç bir subayken Cumhuriyeti kurdu. O kadar tarihi güzellikleri birlikte yaşıyoruz ki. Çok şanlı ve şerefli bir tarihimiz var. Ama gelecek size emanet. Öyle bir medeniyetimiz var ki ‘hiç bilenle bilmeyen bir olur mu’ ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’, ‘İlim Çin’de de olsa alınız diyor. İşte bu medeniyetten gelerek, zamanın ruhunu yakalayarak sizleri geleceğe hazırlıyoruz. Bizler geldik gidiyoruz gelecek sizlerin ellerinde. Gelecek emin ellerde. GAGEV bir vakıf aslında. Ama öyle önemli ki içinde bütün oda başkanlarımız, vekillerimizin, bakanımızın içinde birebir gayreti ile valimizin başkanlığında toplanıyoruz. Derdimiz, muradımız sizler, memleketin geleceğidir. Gazi şehri bizi gazi yapan o ruhu geleceğe taşımak. Artık altyapı belediyeciliği bitmiştir. Artık insana yatırım yapan büyük vizyonlar, yerel yönetim kalkınmanın en önemlisidir. İşte bu ruhla, bu inançla yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

 GASMEK BUGÜNE KADAR 127 DOKTOR ADAYI ÇIKARDI

 Konuşmasının devamında başkan Şahin, anne olarak bu başarıda ailenin rolünü bildiğini ifade ederek “Her şey evlatta başlıyor. Gelip konuştuklarında gurur duydum. Bir algı var, ‘Gaziantep’in eğitimi ne olacak’ diye. İşte o Gaziantep’in eğitimi emin ellerde sizler burada işin başındasınız. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum andan itibaren 110 okulun imarını belediye başkanlarıyla oturduk, çalıştık ve teslim ettik. Arkadaşlarıma ilk talimat ıslak zeminlerde sorun var parasına bakmadan bütün okullar onarımdan geçecek dedik. Atatürk büstünden, basketbol potasına kadar neye ihtiyaç varsa yapılacak dedik. Bütçenin önemli bir kısmını eğitime harcadık. GASMEK’i kurduk. Herkes eşit şartlarda yarışamıyor. Ama küçücük destek verince büyük başarılara imza atıyorlar. Türkiye fırsatlar ülkesi. Eşit şartlarda yarışma ve gerektiğinde pozitif ayrımcılık yapmadır. GASMEK bugün yapılan son düzenlemelerle 127 doktor adayımız oldu. 1 milyon genç var. 600 bin öğrenci var. Her çocuğa dokunacağız. Her çocuğun gönlüne dokunacağız. Sizlerle birlikte geleceği inşa edeceğiz” diye söyledi.

 GÜL: NEREYE GİDERSENİZ GİDİN BU TOPRAKLARA AİT OLDUĞUNUZU UNUTMAYIN

Gaziantep Valisi Davut Gül, projenin ismini Pırlantep koyduklarını ve her öğrencinin birer pırlanta olduğunu söyleyerek, “Gaziantep ile ilgili GAGEV olarak iyi olan her şeyi destekliyoruz. Geçen sene başlamıştı bu sene 211 kişiye burs veriyoruz. Kimse kimsenin rakibi değil. Gaziantep’te her başarılı öğrencinin yanında olmak istiyoruz. Yeni bir hayata atılıyorsunuz. Şartlar artık geçmiş yıllara göre çok çok iyi. Şehir olarak da bizlerde yanınızda olmak istedik. Meslek lisesini tercih eden bin kişiyede burs vereceğiz. Gaziantep’in eğitim altyapısını güçlendirmek için son bir yılda tamamlanan derslik sayısı 4 bin. Eksiğimiz var ama şehrin hayırseverleriyle birlikte eksikleri tamamlayacağız. Nerede okursanız, nereye giderseniz gidin bu topraklara ait olduğunuzu unutmayın ve ‘Hayır’ demesini öğrenin. Bunları yaptıktan sonra çok güzel işlere imza atarsınız” ifadelerini kullandı.

KOÇER: EĞİTİMDE OLUMSUZ ALGIYI KIRACAK BİR BAŞARI HİKAYESİ

Uzun yıllardır şehirde herkesin Gaziantep Modeli ile çalıştığını vurgulayan AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, “Gaziantep eğitimindeki ters algıyı sona erdirecek yeni bir başarı hikayesini ortaya çıkaracak bir törendeyiz. Bu açıdan çok mutluyum. Burada valimizin, belediye başkanımızın ve bütün eğitim camiasının büyük emeği var. Önce fiziki koşullar sonra nitelik ve nicelik iyileştirmesiyle başarılar arka arkaya geliyor. Son 1 buçuk yılda 200’e yakın okul planlandı, birçoğu bitti ve açıldı. Bu model Gaziantep’in eğitimini yükseğe taşımak için elinden gelen tüm çabayı gösterdi. Bizler milletvekili olarak Ankara’da gerekli bütün mali ve manevi desteği Gaziantep’e vermiş durumdayız. Sizler Gaziantep’in gururu olacak öğrencilerimizsiniz. Sanayide, eğitimde, tarımda ‘Yükselen Bir Gaziantep’ planlamıştık bugün eğitimde yükselen bir Gaziantep var. Desteğinden dolayı GAGEV’e de teşekkür ediyoruz” dedi.

 TEPE: ÇOCUKLARIMIZI EĞİTİMLERİNDE TAKİP EDECEĞİZ

 Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, bu başarı sahnesinin algıları yıktığını ifade ederek şunları söyledi: “Gaziantep’in eğitimde algının yıkılmasında lider bir valinin olması, eğitime bizden önce koşan, her konuda destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız ilçe belediyeler bu sınavlar öncesinde çocuklara materyal anlamında alan anlamında her türlü desteği verdiklerine bizzat şahidiz. Okullar daha açılmadan biz protokoller hazırlayarak büyük miktarlarda para harcanıyor. Bir diğer husus da bizler bu çocuklara desteğimizi sürdüreceğiz. Özel bir anlam var bu çocuklara burs vereceğiz ve takip edeceğiz. Tek ricamız karşılıksız millet, bayrak, vatan aşkını bırakmasınlar.”

 ÖĞRENCİLERDEN BAŞARININ SIRRI: ÇALIŞMAK, KARARLILIK VE SABIR

 YKS sınavında Türkiye genelinde sayısal alanında derece alan Ömer Faruk Sülüker, başarısını “çalışmak, kararlılık ve sabır” olarak özetleyerek, millete ve vatana hayırlı bir birey olarak çalışmaya devam edeceğini belirtti. YKS sınavında Türkiye genelinde eşit ağırlık alanında derece yapmış Zeynep Buse Ebçem, pandemi döneminde idareci ve öğretmenlerinin yalnız bırakmadığını söyledi.

LGS sınavında tam puan alarak dereceye giren Irmak Ceylin Sürücü ve Merve Nida Ekin ise konuşmalarında kendilerine inandıklarını, çok çalıştıklarını, umutlarını hiç kaybetmedikleri ve morallerini daima yüksek tuttuklarını belirtti.

Bu haber 161 kez okundu.

Hareketli Manşet - 14:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Arif Özaydın Atandı
  Cumhurbaşkanlığı Kararnemesi ile Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Arif Özaydın atandı. Resmi Gazetede yayımlanan Kararnameye göre 6 Üniversiteye rektör atanması yapıldı. Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne- Prof Dr. Arif Özaydın Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörlüğüne – Prof. Dr. Türkay Dereli Siirt Üniversitesi Rektörlüğüne   – Prof. Dr. Nihat Şındak İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne  – Prof. Dr. Tolga Depci […]
 • 02
  GFK, “Bu 100’den Gaziantep” Sloganıyla Maçlara Çıkacak
  Süper lig temsilcisi Gaziantep Futbol Kulübü, Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü nedeniyle formların sırtında ‘Bu 100’den Gaziantep” sloganıyla maçlara çıkacak. Gaziantep Futbol Kulübü Başkanı Mehmet Büyükekşi, yeni sezon sponsorluk anlaşmaları üzerine değerlendirmelerde bulundu. Kulüp Başkanı Mehmet Büyükekşi, Süper Lig 2020-2021 sezonunda Gaziantep Futbol Kulübü formalarının sırt kısmında “Bu 100’den Gaziantep” sloganının yer alacağını […]
 • 03
  Ezo Gelin Çorbası Tescillendi
  “EZO GELİN ÇORBASI ARTIK OĞUZELİ İLE ANILACAK” Yaşam öyküsü, güzelliği, aşkı ve memleket özlemiyle filmlere ve türkülere konu olan Ezo Gelin’in yokluk ve kıtlık zamanında yaptığı çorba ‘Ezo Gelin Çorbası’ Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret (Geleneksel Ürün Adı) alarak, Oğuzeli adına tescillendi. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde sevilerek ve sıklıkla tüketilen ‘Ezo […]
 • 04
  Başarılı genç iş adamı Adnan Oruç’tan Coronavirüs mesajı!
  Genç İş Adamı Adnan Oruç’tan pandemi döneminde vatandaşlara bir mesajı var. Genç İş Adamı Adnan Oruç Türkiye’nin ve dünyanın zor bir dönemden geçtiğini ve böyle bir dönemde tüm dünyanın el birliğiyle bu virüsten kurtulacağına dikkat çekerek, vatandaşlardan kurallara uymasını ve aşı bulunana kadar dikkat etmesini istedi.  Oruç, “Türkiye’yi ve dünyayı güzel günler bekliyor. Zaman zaman […]
 • 05
  Gaziantep’te Askıda Tablet Kampanyası Başlatıldı
  Gaziantep’te başlatılan Askıda Tablet kampanyası ile öğrencilerin Uzaktan Eğitimine destek verilecek… Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Büyükşehir Belediyesi, Şehitkâmil Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası, Ticaret Odası, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Ticaret Borsası, Organize Sanayi Bölgesi ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin destekleri ile Kalbe Dokun Gönül Kazan sloganı ile hayata geçirilen Askıda Tablet kampanyası, düzenlenen […]

YOL DURUMU