Gaziantep'te Bulgur Festivali, rengarenk etkinliklerle başladı - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
36° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Gaziantep’te Bulgur Festivali, rengarenk etkinliklerle başladı

Hareketli Manşet - 28 Mayıs 2016 19:45 A A

bulgur-festivali_Yakın zamanda UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer almaya hak kazanan Gaziantep’in ev sahipliğini yaptığı Bulgur Festivali başladı.
Gaziantep Festival alanında düzenlenen Bulgur Festivali, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Canan Candemir Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GSO Başkanı Adil Konukoğlu, GTO Başkanı Eyüp Bartık, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz ve MBTG Başkanı Surur Aydın’ın hedik kazanı ateşini yakmasıyla başladı.
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan Gaziantep’in ev sahipliğinde hazırlanan Bulgur Festivali, Festival alanında Hedik kazanı ateşinin yakılma töreniyle başladı.
Mesut Yar’ın sunuculuğunu üstlendiği Bulgur Festivali’nin açılış töreni renkli görüntülere sahne oldu. Buğdayın kaynatıldığı hedik kazanında pişen hedik konuklara ikram edildikten sonra bulgurun kullanıldığı 101 çeşit yemek sergilendi ve panellerde bulgurun sağlık açısından önemi, tarihi anlatıldı.
FESTİVAL BULGUR YOLCULUĞUNUN EN ÖNEMLİ ADIMI
Gaziantep Ticaret Borsası, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) işbirliğinde; Gaziantep Üniversitesi, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Bulgur Sanayicileri Derneği ile şehirdeki tüm kurum ve kuruluşların desteğiyle düzenlenen festivalin açılış törenini Mesut Yar sundu.
Açılış konuşmalarının ilkini yapan Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, konuşmasında şu noktalara değindi:
“Gaziantep, gastronomide dünyanın 8. lezzet durağı. Bu lezzet yolculuğunda bulgurun önemi çok büyük. Anadolu’nun en doğal ve kutsal yiyeceği olan bulgurun 4 bin yıllık geçmişi var. Bulgur gelenekselden evrensele giderken yolculuğunda bilimle buluştu. Eskiden fakirin yiyeceği olarak bilinen bulgur bugün çeşitli üniversitelerde araştırılmaya başlandı adına kitaplar, makaleler yazıldı. Yakın zamana kadar geleneksel bir ürün olarak sofralarımızın baş tacı olan bulgur, şimdi evrensel bir ürün olma yolunda. Türkiye’nin tüm bulgur sanayicileri burada stant açmış durumda ve bu festivale destek veriyor. Festivalimizde bulgurdan 101 çeşit yemek yaptık. İki gün boyunca burada bulgurun sağlık yönünden faydalarını ele alacağız. Bilgi dolu sürükleyici seminerler, yabancı yerli birçok ünlü şefin hazırladığı workshoplar, yemek yarışmaları ve gurmelerle lezzet testleri yapacağız. Hayatımızda belki de hiç görmediğimiz risotto ve suşi gibi bulgur yemeklerini bu festivalde göreceksiniz. Sanatçılarımız Kubat ve Oktay Oktay şenliğimize renk katacak. Türkiye’de bu kadar büyük Bulgur Festivali ilk defa yapılıyor ve biliyorum ki devamı da gelecek.”

BEŞ SENEDE YÜZDE 70 ARTIŞ

Makarna, Bulgur, Bakliyat, Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) Başkan’ı Surur Aydın“Milli lezzetimiz olan bulgurun ülkemiz ve tüm dünyaya tanıtılması için elimizden geleni yapıyoruz” diye başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ülke olarak dünyanın en büyük bulgur tedarikçisiyiz ancak ülkemizdeki bulgur tüketimi 12 kilogram civarında. Bu rakam istenilen tüketim seviyelerinin çok uzağında. 2011 yılında 125 ton ve 72 milyon dolar olan ihracatımızı tanıtım grubumuzun çalışmalarıyla 214 bin ton ve 125 milyon dolara çıkarttık. 5 sene içerisinde yaklaşık olarak yüzde 70’lik bir artış sağladık. Dünya’nın 180 ülkesine ihracat yapar konuma geldik. Bu festival ile milli lezzetimize dikkat çekmeyi ve tüketimi arttırmayı planlıyoruz. Hedefimiz yurtiçi tüketimi kişi başı 20 kilogram civarlarına çıkarmak.”

“GAZİANTEP BAŞARISINI DAHA DA YÜKSELTECEK”

Türk İhracatçılar Meclisi Başkanı Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi de başarılı İhracat yapan kentler sıralamasında Gaziantep’in 6. Şehir olmasından onur duyduklarının altını çizerek “Gaziantep’in başarısının temel sebebi çalışkanlık, odaklanma ve beceri. Bu başarının yakın zamanda daha da yükseleceğine gönülden inanıyorum” dedi.

fatma-sahin-festival“BULGUR FESTİVALİ GAZİANTEP’İN KATMA DEĞERİNİ DAHA DA ARTIRACAK”

Festivalin açılışına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş de Türkiye’nin 193 ülkeye 1781 ürün ihraç ettiğini vurgulayarak Gaziantep’in tarımda çok önemli bir rol oynadığını söyledi. Daniş, “Gaziantep bir üretim merkezi olmasının yanında ticarette ve tedarikçilik konusunda liderlik yapmaktadır. Gaziantep’in mevcut potansiyellerini değerlendirme konusunda bu festivali çok önemli buluyorum” diye konuştu.

“GAZİANTEP’İN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ İNSAN KAYNAĞI”

“Bugün çok önemli bir gün” diye sözlerine başlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de festivalle ilgili çok önemli bir ön çalışmanın olduğunun altını çizdi:
“Anadolu topraklarında muhteşem bir birikim, kültür hazinesi yatıyor. Gaziantep’in petrolü, altını yok ama çok zengin bir insan kaynağı ve çok zengin bir birikimi var. İşte bu zenginlik sayesinde Gaziantep şimdi sesini evrensel düzleme daha çok duyuruyor. Soframızdaki pek çok besin gibi bulgurun da sağlık, lezzet ve şifa deposu olduğunu biliyorduk ama bunu duyuramamıştık. Bu festivalle artık bulgurun dünya mutfaklarında yer alması konusunda çok büyük bir adım atılmıştır. Festivalimizin gastronomi kenti Gaziantep’imizin yurt içi ve yurt dışı tanıtımına büyük katkı sunacağı umut ediyoruz.”

“GAZİANTEP KABINA SIĞMIYOR”

Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de, Gaziantep’in elbirliğiyle çok büyük işlere imza attığının altını çizerek “Gaziantep 2003 yılında başladığı markalaşma yolculuğunda çok önemli organizasyonlar gerçekleştirdi. Bu festival de Gaziantep’in markalaşma sürecine katma değer yaratacak. Bulgur festivalinin önümüzdeki yıllarda kurumsallaşarak devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

cr“GAZİANTEP AZ KONUŞUP ÇOK ŞEY ÜRETİYOR”

Bulgur Festivali açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep’in yenilikçi ve liderlik özellikleri taşıyan bir şehir olduğunu belirterek “Gaziantep ortak bir cazibe merkezi. Aynı potada birçok kültür, mezhep, din bir araya gelip katma değer üretiyor. Bulgur Festivali ile kısa zamanda çok başarılı bir organizasyon gerçekleştiren bütün paydaşları ve işbirliği yapan kuruluşları tebrik ediyorum. Gaziantep az konuşup çok şey üreten bir şehir ve bu özelliği ile daha pek çok başarılı işe imza atacağı inancını taşıyorum” diye konuştu.

Bulgur Festivali’nin ilk gününde Türkiye ve yurtdışından gelen konuklara bulgurla yapılan yemekler tanıtıldı, bulgurun sağlıklı beslenmedeki yeri anlatıldı, dünyaca tanınmış şefler atölye çalışmaları ile bulgurla yapılan yiyecekleri sundu.
Festival programı kapsamında seminer ve panellerde “Bulgurun Yükselen Bir Değer Olarak Dünyada Pazarlanması, Uluslararası Şeflerden Dünya Mutfağının Önde Gelen Yemeklerinin Pirinç Yerine Bulgur ile Yorumlanması, Bulgurun Tarihi, faydaları gibi konular işlenirken eş zamanlı olarak da halk oyunları,  konserler, müzik dinletileri ve çocuklara yönelik etkinlikler de gerçekleştirildi.
101 Bulgur Yemeği Sergisi ve dünyaca ünlü Gaziantepli şef Yunus Emre Akkor’un, Bulgur Yemekleri sunumu da etkinlikler arasındaydı. Gaziantepli şeflerin açık mutfak etkinlikleri sunduğu festivalin ilk gününde yemek kültürü araştırmacısı – Gazeteci Nedim Atilla da Anadolu’da Bulgur Yemekleri konulu bir konuşma yaptı.

Moderatörlüğünü Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram’ın yaptığı “Bulgurun Yükselen bir Değer olarak Dünyada Pazarlanması” konulu panelin ardından Gaziantep Gastronomi ve Turizm Derneği’nin düzenlediği “Ninelerden torunlara 1001 kültürü ile Gaziantep Gastronomi Masalları adlı yemek yarışması da yapıldı.

Bu haber 441 kez okundu.
Hareketli Manşet - 19:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şehitkamil Belediyesi 250 Bin Kurban Poşeti Dağıttı
  Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ilçe genelinde vatandaşlara ve esnafa yönelik 250 bin adet kurban poşeti dağıttı. Vatandaş ve esnaf, poşet dağıtımından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve teşekkür etti. Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramında oluşması muhtemel çevre kirliliğinin, kötü kokunun önlenmesi ve vatandaşların kurbanlık et ve sakatatların muhafaza etmesi için kurban poşeti dağıttı. Şehitkamil Belediyesi ekiplerinin […]
 • 02
  İstihdamı koruma teklifi kabul edildi
  Sözleşme feshi ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin bulunduğu “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Düzenlemeye göre, işten çıkarma yasağı uygulaması 30 Haziran 2021’e, kısa çalışma ödeneği ise 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılabilecek. Koronavirüsün istihdama olumsuz etkilerini en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan kanun […]
 • 03
  Büyükşehir Kurban Yakalama Timi Bayrama Hazır
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için özel “Kurban Yakalama Timi” oluşturdu. Aralarında veterinerlerinde bulunduğu time havadan drone ile de destek verilecek. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için özel “Kurban Yakalama Timi” kurdu. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat […]
 • 04
  Başkan Ünverdi, “14 Kurala Uyarak, Bayramın Mutluluğunu Paylaşalım”
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, “Bu müstesna günlerin tüm dünyada sevgi, sağlık, barış ve huzura vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Kurban Bayramı’na ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten GSO Başkanı Adnan Ünverdi şunları kaydetti: Yaşanan salgın nedeniyle toplumsal dayanışmanın çok daha öne çıktığı bir dönemde […]
 • 05
  GTO Başkanları Kurban Bayramını Kutladı
  Lütfen bu bayram sevinciniz ve mutluluğunuz uzaktan olsun. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanları Kurban Bayramı’nı yazılı bir mesaj yayımlayarak kutladı. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur; Kurban Bayramının İslam alemi ve tüm insanlık adına paylaşmanın, örnek davranışların, iyilik ve güzelliklerin bayramı olduğunu söyleyen GTO Başkanları kutlama […]

YOL DURUMU