logo

Gıda harcamasında en çok et harcamasına pay ayrıldı

Gıda harcamasında en çok et harcamasına pay ayrıldı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, en fazla gıda harcamasının “et, balık ve deniz ürünleri” için yapıldığı belirtildi.

Hanehalkı Bütçe Araştırması, 2017 yılı sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamasının %19,7’sini gıda ve alkolsüz içecekler oluşturdu.

Gıda ve alkolsüz içeceklere yapılan harcamalarda en büyük payı %22,4 ile et, balık ve deniz ürünleri alırken, bunu %17,9 ile ekmek ve tahıllar, %15,1 ile sebzeler, %13,4 ile süt, peynir ve yumurta izledi. En düşük paya sahip harcama grupları ise, %2,2 ile diğer gıda ürünleri, %3,1 ile kahve, çay ve kakao, %3,6 ile alkolsüz içecekler olarak sıralandı.

Gıdaya ayrılan pay yüksek gelirlilerin bütçesine daha az yansıdı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada toplam tüketimde gıdanın payının hanelerin gelir düzeyine göre değiştiği ifade edildi.

Araştırma sonuçlarına göre, en düşük gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki haneler toplam tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içeceklere %28,6 pay ayırırken; en yüksek gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki haneler %14,6 pay ayırdı.

Yüksek gelirli et, düşük gelirli ekmek aldı

En düşük gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki hanelerin gıda harcamalarının %20,1’ini ekmek ve tahıllar, %18’ini et, balık ve deniz ürünleri, %17,8’ini ise sebzeler oluşturdu. En yüksek gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki hanelerin gıda harcamalarının %26,5’ini et, balık ve deniz ürünleri, %15,8’ini ekmek ve tahıllar, %13’ünü sebzeler oluşturdu.

Birinci ve beşinci %20’lik gelir gruplarında gıda harcama payları, (%), 2017

Etiketler: » » » » » »
31 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?