25° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.32
 • DOLAR 5.71

GSO Başkanı Ünverdi, “İhracat Ağustos ayında ülke ortalamasının 4 Katından fazla arttı”

Ekonomi - 05 Eylül 2019 21:32 A A

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre Gaziantep’ten 2019 yılı Ağustos ayında, geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 7,7 oranında artışla 554 milyon 148 bin dolar ihracat yapıldı. Rakamları değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Türkiye’nin Ağustos ayı ihracatının yüzde 1,7 artarken, Gaziantep’in ihracatının yüzde 7,7 artışla ülke ortalamasının 4 katından fazla olduğunu söyledi.

Adnan Ünverdi, yılın ilk 8 ayında ise Türkiye ihracatının yüzde 2,9 artarken, şehrimizin ihracatının yüzde 9 ile ülke ortalamasının 3 katı artış gösterdiğini belirterek, “Bu rakamların elde edilmesini sağlayan sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı ve tüm iş dünyamızı yürekten kutluyorum” dedi.

Türkiye’nin 2019 yılı Ağustos ayı ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,7’lik bir artışla 13 milyar 150 milyon dolar olduğunu dile getiren Ünverdi, Ocak-Ağustos döneminde ise yüzde 2,9 artışla 117 milyar 252 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

Gaziantep’in, 2019 yılı Ağustos ayında ilk 10 il içinde en fazla ihracat yapan 6. il olduğunu ifade eden Ünverdi, en fazla ihracat yapılan ürünlerin halı, tarımsal sanayi ve hububat ürünleri, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ve mamulleri,   mobilya, kağıt ve orman ürünleri, deri ve deri mamulleri, çelik, hazır giyim ve konfeksiyon, meyve sebze mamulleri, makine ve aksamları olduğunu belirtti.

2019 yılı Ocak-Ağustos döneminde Gaziantep’ten yapılan ihracatın ülkelere göre incelendiğinde, ilk sırada Irak’ın yer aldığını aktaran Ünverdi, “Kentimizin en fazla ihracat yaptığı ilk 20 ülke; Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık, İtalya, İran, Libya, Almanya, Belçika, İsrail, Hollanda, Mısır, BAE, Özbekistan, Yemen, Benin, Somali, Polonya, Rusya Federasyonu’dur. Amacımız, bu ülkelere olan mevcut ihracatımızı daha yukarılara taşımaktır. Bu amaçla üretim ve ihracat yapamaya devam ediyoruz” diye konuştu.

İhracatı arttıracak en önemli unsurlardan birisinin düzenlenen sektörel fuarlar olduğuna dikkati çeken Ünverdi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kentimizin ihracatının artmasında çok büyük katkıları olan fuar organizasyonlarımıza devam devam ediyoruz. Özellikle şehrimizde ayakkabı, penye ve tekstil gibi ağırlıklı sektörlerimizde fuarlar düzenliyoruz. Bu fuarlarımıza ek olarak geçen yıl birincisini düzenlediğimiz, Türk yapı sektörünü Ortadoğu ile buluşturan, Buıldeast Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri ve eş zamanlı olarak düzenleyeceğimiz Gayrimenkul Gaziantep Emlak, Konut Projeleri ve Finansman Fuarlarımızı, 3-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Bu alandaki sektörlerimizi fuara katılmaya davet ediyor, ihracat rakamlarının elde edilmesinde gece gündüz demeden çalışan, üreten bütün sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum.”

Bu haber 28 kez okundu.
Ekonomi - 21:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Nevzat Kara spor camiasını üzdü
  Gaziantepli İşadamı Nevzat Kara hayatını kaybetti.  Dün gece arkadaşlarıyla halı saha maçında fenalaşan Nevzat Kara kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
 • 02
  Oğuzeli Narı Tescillendi
  “GAZİANTEP’İN ÖNEMLİ TARIM ÜRÜNLERİNDEN OĞUZELİ NARINI TESCİLLEDİK” Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), Gaziantep’in önemli tarım ürünleri arasında yer alan ‘Oğuzeli Narının’ Coğrafi işaret tescil belgesini alarak, şehir adına tescilini gerçekleştirdiği ürün sayısını 12’ye çıkardı. GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Türk Patent ve Marka Kurumu Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün […]
 • 03
  GAİB’ten 187 Ülkeye 5,7 milyar dolar ihracat
  “Gaziantep’in Ağustos İhracatı 554 Milyon Dolar“ Dünyanın 187 ülkesine ihracat gerçekleştiren Güneydoğulu ihracatçılar Ağustos ayında da yeni başarılara imza attı. Ağustos 2019’da Gaziantep’ten 554 milyon dolar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise 671 Milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken 2019 yılının sekiz aylık diliminde Gaziantep’ten 4,8 milyar dolar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise 187 ülkeye 5,7 milyar dolarlık ihracat yapıldı. […]
 • 04
  Irak ve Suriye’de Kan Kaybeden İhracatçının Afrika ve ABD’de Yüzü Gülüyor
  İhracatın Ağustos Şampiyonu Hububat Bakliyat Sektörü Güneydoğulu İhracatçıların Yeni Rotası Pazar Çeşitliliği 2019 yılı Ocak-Ağustos döneminde Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 154 ülkeye 1 milyar 268 milyon 998 bin dolarlık sektörel ihracat gerçekleştirildiğine dikkat çeken Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya Ağustos 2019’da ise bir önceki yıla oranla %9,8 düşüşle […]
 • 05
  İşte Transfer döneminin en çok konuşulan isimleri
  17 Haziran’da başlayıp 2 Eylül’de sona eren 2019-2020 sezonu birinci transfer dönemi yaz aylarına damgasını vurdu. Türkiye Süper Lig ekipleri kadrolarını birçok yıldız isimle güçlendirirken, ayrılıklar da bir o kadar ön plana çıktı. Süper Lig’de 2019-2020 yaz transfer dönemi resmen sona erdi. Transfer döneminde en fazla transfere imza atan kulüp 22 isimle sözleşme imzalayan İstikbal […]

YOL DURUMU