Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

GÜDAT Allahuekber Dağı Şehitlerini Andı

Gaziantep Üniversitesi Dağcılık Topluluğu (GÜDAT) üyeleri Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 1998 yılında başlatılan ve geleneksel hale getirilen, Allahuekber Dağı şehitlerini anma tırmanışına katıldı.

Türkiye’nin 30 ilinden ve 60 dağcılık kulübünden 168 lisanslı dağcının katıldığı tırmanışı GÜDAT; Tolga Diştaş, Ertuğrul Avşar, Bekir Yolaçan ve Ömer Diştaş ile gerçekleştirdi.

GÜDAT Lideri Ömer Özlü, bir GÜDAT’lı olarak Sarıkamış şehitlerinin bıraktığı mirasın değerinin idrakine varmak, onların donan ellerinin, üşüyen ayaklarının hissettiği soğuğu bir nebze de olsun hissedip o maneviyatı yaşamanın kendileri için büyük bir onur olduğunu ifade etti.

Özlü, “Feragatin iliklerine kadar işlediği bu topraklarda yaşamanın, toprağın, bu mirasın kıymetini bilmek ve bir daha Sarıkamışlar yaşanmasına sebep olmayacak duruma getirmek de bize düşüyor. Köylülerin anlattıklarına göre zemheride Kars’ta ki sıcaklığın -55 lere düştüğü ayda 100 yıl önce bu zamanlar harekâta başlayan şehitlerimizin cesetleri yıllar önce Allahuekber Dağı zirvesinde görülüyormuş. Cansız bedenleri, umutları ve eve dönüş ümitleri olmadan öylece duruyorken soğuktan şikâyet etmek içimizi burkuyor. Şehitlerimizi sadece anarak değil bize verdikleri emanetleri koruyarak, onu yaşatarak anmalıyız” diye konuştu.

Etiketler: » » »
134 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?