Güneydoğulu ihracatçılar 2018’de 10 milyar dolar hedefliyor 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GAİB Koordinatör Başkanı Çıkmaz:

“Türkiye’nin büyümesi daha fazla üretim ve daha fazla ihracatla mümkün”

2017 yılı toplam ihracat rakamlarını açıklayan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz Gaziantepli ihracatçıların üzerlerine düşeni yaptığını ve adeta bir kez daha Gaziantep’in ezber bozduğunu ve bir önceki yıla oranla %4.8’lik artışla 6 milyar 552 milyon 855 bin dolar olduğunu, bölge olarak GAİB’in 2017 yılı ihracatının da bir önceki yıla oranla 3.8’lik artışla 8 milyar 66 milyon 59 bin dolar olarak gerçekleştiğini ifade ederek 2018 yılında bölge ihracatı için 10 milyar dolar hedef belirlendiğini açıkladı.

 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz 2017 yılı ihracat hedeflerinin yakalandığını ifade ederek 2018 yılı hedeflerini 10 milyar dolar olarak açıkladı. Başkan Çıkmaz 2017 yılıyla ilgili yaptığı genel değerlendirmede “Birliklerimizce 2017 yılında, 2016 yılına oranla %3,8’lik artışla toplam 8 milyar 66 milyon 56 bin $’lık ihracat kayda alınmıştır.

Aynı yılda, diğer İhracatçı Birlikleri adına ise toplam 387 milyon 123 bin $’lık ihracat kayda alınmıştır. Böylece Birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi, %2,4’lük artışla 8 milyar 453 milyon 179 bin $ olmuştur” dedi. Gaziantep’in ihracat rakamları hakkında da bilgiler veren Başkan Çıkmaz “Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep, 2017 yılında 6 milyar 552 milyon 855 bin $ ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini almıştır” dedi.

Ortadoğu ülkeleri %53.2 oranla  birinci sırada

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gerçekleştirilen ihracatta 2017 yılında Ortadoğu ülkelerinin %53.2’lik oranla birinciliğini koruduğunu ifade eden Başkan Çıkmaz yaptığı açıklamada “Bölgemiz ihracatında Orta Doğu Ülkeleri %53,2 pay ile ilk sırada yer almakta, AB Ülkeleri %18,6 pay ile ikinci ve Afrika Ülkeleri %10,3 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 189 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, İsrail ve Belçika Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir” dedi.

Ürün basında halı ve kumaş ve iplik gibi ürünlerin ön planda olduğuna da dikkat çeken GAİB Koordinatör Başkanı Çıkmaz “2017 yılı ihracatına ürün bazında bakıldığında halı, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, demir çelik mamulleri, dış giyim ile ağaç ve orman ürünleri Bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur” dedi. 

Gaziantep 2017’de 6 milyar 552 milyon 855 bin dolar ihracat gerçekleştirdi

Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep’in Aralık ayında 588 milyon 819 bin dolarlık ihracat yaptığını ve kentin 2017 yılında toplam 6 milyar 552 milyon 855 bin $ ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini aldığını belirten Başkan Çıkmaz Gaziantep’ten sektörel bazda Halı, Hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri ihracatında önde gelen sektörler olduğunu sözlerine ekledi.

2018’de hedef 10 milyar dolar

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Türkiye’nin büyümesinin daha fazla üretim ve daha fazla ihracatla mümkün olduğunu belirterek 2018 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 10 milyar dolar ihracat hedeflendiğini ifade etti.

Başkan Çıkmaz, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 2017 yılında toplam 189 ülkeye ihracat yapıldığının altını çizerek “Bölge ihracatçılarımız ABD’den Çin’e, Irak’tan İtalya’ya kadar farklı bölge ve ülkelere ihracat yapma başarısı göstermiştir. Haritada ismi dahi bilinmeyen ülkelere ürün ihraç edilmektedir. Türkiye’den kalkan ve dünyanın bir çok ülkesine giden uçaklarda en az bölgemizden birkaç  işadamı görebilirsiniz. İhracatçımız adeta dünyayı turluyor. Gezmeden, görmeden, anlatmadan da ihracat yapmanız mümkün değil. Türkiye’nin büyümesi daha fazla üretim ve daha fazla ihracatla mümkün. Sürdürülebilir üretim ve ihracat için 2018 yılında daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz ve sanayi alanında katma değeri yüksek ürünlerin üretiminin arttırılması için AR-GE inovasyon ve tasarım merkezleri konularında üreticilerimizin bilinçlendirilmesi ve yeni yatırımların gerçekleştirilmesi için elimizden gelenleri yapacağız” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
kahkaha
Kahkaha
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
susuyorum
Susuyorum
0
_zg_n
Üzgün
0
a_l_yorum
Ağlıyorum
0
sinirli
Sinirli
0
alk_
Alkış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Güneydoğulu ihracatçılar 2018’de 10 milyar dolar hedefliyor 

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Mahmood Coffee
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı yükleyerek, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan web sitemize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Giriş Yap

Gaziantep Haber, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin