logo

Hasat sezonunun ilk buğdayı GTB’de işlem gördü

Hasat sezonunun ilk buğdayı GTB’de işlem gördü

Yeni hasat sezonun ilk mahsul buğdayı Gaziantep Ticaret Borsasında (GTB) işlem gördü. Adana’nın Ceyhan ilçesinde hasadı yapılarak Gaziantep’e getirilen sezonun ilk buğdayı 1 lira 73 kuruştan alıcı buldu.

Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Kaldırım mahallesinde hasadı yapılan 2020 yılının ilk mahsul buğdayı piyasaya sürülmek üzere Gaziantep’e getirildi.

Güneşoğlu Gıda Sanayi Ltd. Şti tarafından, buğday arasası içerisinde sabah saatlerinde satışa sunulan sezonun ilk buğdayı, tüccar ve işletmecilerin yakın ilgisini gördü.

Yaklaşık 150 ton olduğu açıklanan 2020 yılının ilk ekmeklik buğdayı, kilogramı 1 lira 73 kuruştan alıcı buldu.

Hasat sezonunun ilk mahsul buğdayının iklimsel nedenlerden dolayı genellikle Adana’nın Ceyhan, Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde yetiştirilerek Gaziantep’e getirildiğini kaydeden satıcı şirket sorumlusu Ahmet Güneş, bu durumun o bölgedeki çiftçilerin erken ekim yapması ve hava şartlarından kaynaklandığını söyledi.

Geçtiğimiz ve ondan önceki sezonda Gaziantep’te sezonun ilk mahsul buğdayını kendilerinin satışa çıkardığını anımsatan Güneş, “Bu sene geçtiğimiz yıla oranla havaların daha yağışlı ve serin gitmesinden dolayı ilk ürünün hasadı yaklaşık 1 hafta gecikmeli olarak gerçekleşti” dedi.

İlk mahsul buğdayın GTB hububat ve bakliyat satış salonlarının COVİD-19 tedbirleri kapsamında kapalı olmasından dolayı buğday arasası içerisinde satışa çıkarıldığını belirten Güneş, ilk mahsul buğdayın Öz Un Gıda Sanayi AŞ. tarafından kilogramı 1 lira 73 kuruştan satın alındığını sözlerine ekledi.

 

Etiketler: » »
22 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?