logo

HDP eş Genel Başkanlarının da aralarında olduğu 12 vekil tutuklandı

HDP eş Genel Başkanlarının da aralarında olduğu 12 vekil tutuklandı

HDP eş genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu HDP’li 12 vekil, gece yarısı evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alıntıktan sonra akşam saatlerinde tutuklandı.
Demirtaş ve Yüksekdağ ile birlikte grup başkanvekili İdris Baluken, Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Selma Irmak, Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan, Mardin milletvekili Gülser Yıldırım ve Şırnak milletvekili Ferhat Encü tutuklandı.
Selahattin Demirtaş, tutuklanmasının ardından salondan çıkarken, “Mutlaka kazanacağız” diye bağırdı.
Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, İmam Taşçıer ve Sırrı Süreyya Önder adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Gözaltında sadece Abdullah Zeydan kaldı. HDP’li vekillerin hangi cezaevine gönderilecekleri ‘güvenlik’ gerekçesiyle kimseye söylenmedi.

Bakanlık açıklama yaptı
İçişleri Bakanlığı’ndan HDP’li vekillere yapılan operasyonla ilgili yazılı açıklama yaptı;
“Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarının ilgili kolluk birimlerine vermiş oldukları talimatlar doğrultusunda; Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Selahattin Demirtaş, İdris Baluken, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan’ın adli mercilere götürülmek üzere yakalama işlemi gerçekleştirilmiştir. Hakkında yakalama kararı bulunan Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğu tespit edilmiştir. Gözaltı kararları olan İmam Taşçıer ve Nihat Akdoğan ile ilgili süreç devam etmektedir.”

Etiketler: » » » »
26 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?