Hızla Yayılan Virüs: CORONA nedir ? | Narkoz Haber
Parçalı bulutlu
 • EURO 6.82
 • DOLAR 6.20

Hızla Yayılan Virüs: CORONA nedir ?

Sağlık - 05 Şubat 2020 20:28 A A

Coronavirus’lar (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Medicalpark Gaziantep Hastanesi, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Doç. Dr. Vuslat Boşnak Corona Virüsü hakkında konuştu.

Etken; zoonotik olup, hayvanlardan bulaşarak insanlarda hastalık yapabilir. Tek zincirli, pozitif polariteli, zarflı RNA virüsleridir.

31 Aralık 2019’da DSÖ Çin Ülke Ofisi, Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirmiştir. 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirus olarak tanımlanmıştır.

Çin’in Hubei Eyaleti, Wuhan Şehrinde, 31 Aralık 2019’da etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakaları bildirilmiştir. Wuhan’ın güneyindeki Wuhan Güney Çin Deniz Ürünleri Şehir Pazarı (farklı hayvan türleri satan bir toptan balık ve canlı hayvan pazarı) çalışanlarında kümelenme olduğu belirtilmiştir. Vakalarda ateş, dispne ve radyolojik olarak bilateral akciğer pnömonik infiltrasyonu ile uyumlu bulgular tespit edilmiştir. Şu ana kadar bildirilen ölüm vakaları genellikle ileri yaştaki bireyler yada eşlik eden sistemik hastalığı olanlardır.

Doç. Dr. Vuslat Boşnak, ‘’ Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, kuru öksürük, halsizlik ve dispnedir. Daha ciddi vakalarda özellikle yaşlılarda, kanser ya da bağışıklığı baskılayan hastalığı olanlar, kronik akciğer hastalığı bulunanlarda; pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gelişebilir. Yeni Coronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin çoğunda altta yatan hastalıkların varlığı bildirilmektedir. Asemptomatik kişiler solunum yolunda virus taşıyabilir. Bu virüsün insandan insana da bulaştığı düşünülmektedir.

Hem Coronavirüs gibi viral infeksiyonlar hem de diğer bulaşıcı hastalıklardan korunmada el hijyeninin sağlanması son derece önemlidir. Eller her zaman temiz tutulmalıdır. Ellerin tüm yüzeyleri su ve sabunla yıkanmalıdır. El hijyeninde alkol bazlı el antiseptiklerinden de faydalanmak mümkündür.

Öksürürken ya da aksırırken ağız ve burun elle değil tek kullanımlık bir kağıt

mendille kapatılmalıdır. Mendil bulunamıyorsa, kolun iç tarafı ile ağız ve burun kapatılarak çıkacak damlacıkların havaya yayılması ve başkalarına hastalık bulaşması engellenebilir.

Maske kullanımı, solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde önemlidir. Hasta olan kişilerin maske kullanması bu hastalığın başkalarına bulaşma olasılığını azaltır. Ayrıca bağışıklığı güçlendirecek şekilde beslenmek, taze sebze ve meyve tüketmek, bol sıvı almak, mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı alanlarda bulunmamak, düzenli uyku hastalıklardan korunmak için alınacak önlemlerdendir.

Yeni Coronavirüs infeksiyonunun bulunduğu bölgeden gelenler; ateş, kuru öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtiler ortaya çıkarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Başkalarına bulaşmasını engellemek için sağlık kuruluşuna ulaşana kadar ağız ve burun mutlaka bir maskeyle kapatılmalı, eller her zaman temiz tutulmalıdır.

2019-nCoV hastalığı tanımlandıktan sonra bulunduğu bölgeyle sınırlı kalmamış ve vaka sayısı giderek artarak kıtalar arası bildirimler olmuştur. Çin’e gidecek kişilerin ve sağlık çalışanlarının dikkatli olması, gerekli önlemleri alması, yolculuk dönüşü 14 gün içinde hastalananların doktora başvurması ve seyahat öykülerini bildirmesi ile birlikte hastalara multidisipliner yaklaşım önemlidir.

Bu haber 97 kez okundu.
Sağlık - 20:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Gül, “Vatandaş sağlığıyla oynayanlara, taklit ürünlere af yok”
  Gaziantep’te 2019 yılı içerisinde 25869 adet gıda denetimi yapılarak, 409 adet cezai işleme karşılık toplam 3 milyon 120 bin TL ceza uygulandı. Pek çok alanda olduğu gibi sanayi ve ticaret alanında da adından söz ettirmeyi başaran Gaziantep’te taklit ürün üreterek haksız rekabete yol açan ve vatandaşların sağlığını tehlikeye atan ürünlerle ilgili yıl içerisinde denetimler gerçekleştirildi. […]
 • 02
  Azoospermi Artık Erkeklerin Kâbusu Olmayacak
  Azoospermi, menide hiç sperm bulunmaması durumudur. Her yüz erkekten birinde rastlanan azoospermi, genellikle tedavisi olan bir hastalıktır. Olgun sperm hücresi bulunamamış yani azoospermi tanısı konan kişilerin doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamıyor; ancak yeni geliştirilen tedavi yöntemleri sayesinde bu sorunu olan erkekler de çocuk sahibi olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, azoospermi […]
 • 03
  Yılda ortalama 9 kez doktora gidiyoruz
  Yapılan son araştırmalara göre Avrupa ülkelerinin doktora gitme sıklığı belli olurken Türklerin yıldaortalama doktora gitme sayısı 9 oldu. Böylelikle Türkiye bu sayı ile 29 Avrupa ülkesi arasında beşinci sıraya yerleşirken, ilk sıraya yılda 10,9 kez doktora giden Macaristan ve Slovakya yerleşti. Medya takip kurumu Ajans Press, sağlık ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans […]
 • 04
  Balığın en güzel hali objektifte: Finalistler belli oldu
  Avrupa’dan ABD’ye dünyanın birçok noktasına ihracat yapan su ürünleri sektörü Türkiye’de balık tüketimini artırmak için 8 Ağustos’ta ilk kez ödüllü fotoğraf yarışması başlattı. Konsepti su ürünleri sektörünün uluslararası arenada zirvede olduğu levrek, çipura ve alabalık olan yarışmada jüri 19 Şubat’ta toplandı, fotoğrafları değerlendirdi. Adım adım finale Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör […]
 • 05
  Kırık Kalp Sendromu Kadınlarda 9 kat fazla
  Kalp, akla sevgiyi getirse de kalp hastalıkları ölümle eş değer anlama gelebiliyor. Çünkü kalp-damar hastalıkları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm nedenlerinin başında geliyor. 2018 yılına ait verilere göre; bu hastalıklar ölümlerin yaklaşık yüzde 40’ından sorumlu. Bu nedenle uzun ve sağlıklı bir yaşam için kalbimize hem fiziksel hem de duygusal olarak iyi bakmamız gerektiği […]

YOL DURUMU