Hızla Yayılan Virüs: CORONA nedir ? - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
30° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Hızla Yayılan Virüs: CORONA nedir ?

Sağlık - 05 Şubat 2020 20:28 A A

Coronavirus’lar (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Medicalpark Gaziantep Hastanesi, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Doç. Dr. Vuslat Boşnak Corona Virüsü hakkında konuştu.

Etken; zoonotik olup, hayvanlardan bulaşarak insanlarda hastalık yapabilir. Tek zincirli, pozitif polariteli, zarflı RNA virüsleridir.

31 Aralık 2019’da DSÖ Çin Ülke Ofisi, Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirmiştir. 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirus olarak tanımlanmıştır.

Çin’in Hubei Eyaleti, Wuhan Şehrinde, 31 Aralık 2019’da etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakaları bildirilmiştir. Wuhan’ın güneyindeki Wuhan Güney Çin Deniz Ürünleri Şehir Pazarı (farklı hayvan türleri satan bir toptan balık ve canlı hayvan pazarı) çalışanlarında kümelenme olduğu belirtilmiştir. Vakalarda ateş, dispne ve radyolojik olarak bilateral akciğer pnömonik infiltrasyonu ile uyumlu bulgular tespit edilmiştir. Şu ana kadar bildirilen ölüm vakaları genellikle ileri yaştaki bireyler yada eşlik eden sistemik hastalığı olanlardır.

Doç. Dr. Vuslat Boşnak, ‘’ Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, kuru öksürük, halsizlik ve dispnedir. Daha ciddi vakalarda özellikle yaşlılarda, kanser ya da bağışıklığı baskılayan hastalığı olanlar, kronik akciğer hastalığı bulunanlarda; pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gelişebilir. Yeni Coronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin çoğunda altta yatan hastalıkların varlığı bildirilmektedir. Asemptomatik kişiler solunum yolunda virus taşıyabilir. Bu virüsün insandan insana da bulaştığı düşünülmektedir.

Hem Coronavirüs gibi viral infeksiyonlar hem de diğer bulaşıcı hastalıklardan korunmada el hijyeninin sağlanması son derece önemlidir. Eller her zaman temiz tutulmalıdır. Ellerin tüm yüzeyleri su ve sabunla yıkanmalıdır. El hijyeninde alkol bazlı el antiseptiklerinden de faydalanmak mümkündür.

Öksürürken ya da aksırırken ağız ve burun elle değil tek kullanımlık bir kağıt

mendille kapatılmalıdır. Mendil bulunamıyorsa, kolun iç tarafı ile ağız ve burun kapatılarak çıkacak damlacıkların havaya yayılması ve başkalarına hastalık bulaşması engellenebilir.

Maske kullanımı, solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde önemlidir. Hasta olan kişilerin maske kullanması bu hastalığın başkalarına bulaşma olasılığını azaltır. Ayrıca bağışıklığı güçlendirecek şekilde beslenmek, taze sebze ve meyve tüketmek, bol sıvı almak, mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı alanlarda bulunmamak, düzenli uyku hastalıklardan korunmak için alınacak önlemlerdendir.

Yeni Coronavirüs infeksiyonunun bulunduğu bölgeden gelenler; ateş, kuru öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtiler ortaya çıkarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Başkalarına bulaşmasını engellemek için sağlık kuruluşuna ulaşana kadar ağız ve burun mutlaka bir maskeyle kapatılmalı, eller her zaman temiz tutulmalıdır.

2019-nCoV hastalığı tanımlandıktan sonra bulunduğu bölgeyle sınırlı kalmamış ve vaka sayısı giderek artarak kıtalar arası bildirimler olmuştur. Çin’e gidecek kişilerin ve sağlık çalışanlarının dikkatli olması, gerekli önlemleri alması, yolculuk dönüşü 14 gün içinde hastalananların doktora başvurması ve seyahat öykülerini bildirmesi ile birlikte hastalara multidisipliner yaklaşım önemlidir.

Bu haber 208 kez okundu.
Sağlık - 20:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  MHP İl Başkanı Çelik, kongrede adaylıktan çekildiğini açıkladı
  20 Eylül 2020 pazar günü yapılacak olan Gaziantep MHP İl Başkanlığı kongresinde 3 aday yarışacaktı. Mevcut Il Başkanı  Muzaffer Çelik adaylıktan çekildiğini açıklamasıyla aday sayısı ikiye düştü. Şahinbey Eski  Ilçe Başkanı  Cahit Çikmaz ve Şehitkamil eski ilçe başkanı Aziz Yücel yarışacak. MHP Gaziantep İl Başkanı Muzaffer Çelik’in açıklaması: “Milliyetçi Ülkücü Harekete gönül vermiş olan değerli […]
 • 02
  GTO’da Etiyopya Pazarı Masaya Yatırıldı
  Gaziantep Ticaret Odası Dış Ticaret İstihbarat Merkezi tarafından organize edilen ve ilk serisinde Balkan ülkelerinin konu edildiği online toplantıların ikinci serisi “Hedef Pazar: Afrika” Etiyopya ile başladı. Etiyopya ile olan ticari ilişkilerin ve yatırım fırsatlarının ele alındığı toplantıya T.C. Etiyopya Büyükelçisi Yaprak Alp, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Etiyopya Gondar Belediye Başkanı Mastewal Seyoum, […]
 • 03
  Büyükşehir Zabıtadan Yoğun Korona Denetimleri
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri şehir genelinde yeni tip Koronavirüs (COVID-19) Salgını’nın yayılımını önlemek amacıyla yaptığı denetimleri sürdürüyor. Bu kapsamda ekipler son 45 gün içerisinde bin 418 işyerine denetim yaptı, 718 işyerinde görülen uygunsuzluklar nedeniyle yasal işlem uyguladı. Dünya’yı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) Salgını’na karşı verilen ulusal mücadele doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi […]
 • 04
  Yılmazkaya’dan EYT’lilere Müjde!
  Sağlık Çalışanları, Öğretmenler ve Polisler İçin Erken Emeklilik! Kronik Rahatsızlıkları Olan Kişilere Emeklilik Hakkı Prim gün sayısını ve hizmet yılını tamamlayıp yaşı bekleyen çalışanlar için Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya’dan müjdeli haber geldi. “Kronik hastalığı olan binlerce öğretmen risk grubunda olduğu için öğrencileriyle temas etmemek adına emekli olmayı bekliyor. İktidar, bu konudaki yanlış tutumu […]
 • 05
  KIRMIZI OJE ‘Ekran Karşısına Çıkıyor’
  Sosyal medya fenomeni Kırmızı Oje Oyunculuğa adım  atıyor. “Sen Benim Çocukluğumsun” Romantik Komedi sinema filmi için sözleşme imzalayan Sosyal medya fenomeni çekimler için gün sayıyor. Yapımcılığını Medet Dolas ve Yasin Yıldırım’in üstlendiği sinema filmi Yurtta yetişen ve çok başarılı olan bir sanatçının hayat hikayesini anlatmakta, Kırmızı Oje, Türkiye de sürekli yurtlarda tecavüz işkence gibi olaylarla […]

YOL DURUMU