Koronovirüs Salgını Sonrası Şirketlerin Alması Gereken Tedbirler - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
28° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Koronovirüs Salgını Sonrası Şirketlerin Alması Gereken Tedbirler

Ekonomi - 02 Mayıs 2020 15:56 A A

İndex Ekonomi Bağımsız Denetim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mali Müşavir Mehmet Emin Tatlı, Koronovirüs Salgını Sonrası Şirketlerin alması gereken tedbirler hakkında açıklamada bulundu.

Tatlı, Covid-19 olarak isimlendirilen bir virüsün birkaç ay içerisinde küresel bir pandemiye dönüştüğü günlerden geçiyoruz. 30 Nisan itibariyle küresel olarak hastalığa yakalanan insan sayısı 3 milyona doğru giderken ekonomik olarak da sorunlar artan bir hızda büyümeye devam ediyor” diyerek şirketler için önerilerde bulundu.

Ocak-Mart aylarında Çin ekonomisinin neredeyse durma noktasına gelmesi arz zincirinin bozulmasına yol açmış ve diğer ekonomilerde yavaşlamaya sebep olmuştu.

Salgının Çin’in sınırlarını aşması ve hatta bugün 1 milyona dayanan hasta sayısıyla yeni salgın merkezinin Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ye dönüşmesi ekonomik sorunların daha da büyümesine ve öngörülerin de kötüleşmesine yol açtı.

Ekonominin ani bir şekilde yavaşladığı bu günlerde ekonomik gelişmenin motoru olan, ihracatın ve istihdamın büyük kısmı için önlemler gerekmektedir.

Şirketler İçin Öneriler;

 1. Kriz yönetimi ve sonrasında alınacak önlemler için tavsiye verebilecek bir “danışman kurulu” kurulmalıdır.
 2. Şirketlerin kriz yönetimi ve gelecek planlaması noktasında bilgi eksiklikleri bulunmaktadır. Örneğin; Kriz yönetimi, finansal planlama, insan kaynakları yönetimi, e-ihracat, inovatif ürün geliştirme, online satış ve dijital pazarlama vb. konularda çalışmalara ağırlık vermelidir.
 3. Şirketlerin dijital dönüşüm çalışmaları başlamakla birlikte yavaş ilerlemektedir. Bu bağlamda, sektörel bazda dijital dönüşüm iyi uygulama örneklerini her şirket kendi vizyonuna uygun şekilde ortaya koymalı ve hayata geçirmesi gerekmektedir.
 4. Şirketlerin finans ve muhasebe başta olmak üzere tüm birimlerinin dijital dönüşüme hızla ayak uydurmaları gerekmektedir.
 5. Şirketler fonlama gibi yeni finansman yöntemlerini kullanması önem arz etmektedir
 6. Şirketler sadece öz sermayeleri ile büyümemeli aynı zamanda hisselerini satarak yatırım almalı ve finansmanını bu şekilde sağlamalıdır.
 7. Şirketler kısa vadeli kredilerden çok uzun vadeli seçenekleri ön planda tutmalıdır.
 8. SGK ve Vergisel teşvikleri araştırmaları ve kullanmaları gerekmektedir.
 9. Karlılığı arttıracak verimlilik konularına gayretle eğilmeli, personel, üretim, enerji verimliliği konularında çalışmalar arttırılmalıdır.
 10. Yatırım yaparken devlet yardımlarını araştırmalı, yatırımlarda devlet yardımlarını, devlet desteklerini araştırarak, SGK, Faiz, Vergi gibi konular değerlendirilmedir.
 11. Döviz dalgalanmalarından dolayı SWAP, Opsiyon vb. finansal seçenekler önemsenmelidir.
 12. Şirketler cari alacaklarının sigorta kapsamına alınması için alacak sigortası seçeneklerini kullanmalıdır.
 13. KGF ile sağlanan krediler değerlendirilmelidir.
 14. Şirketler masraflarını tekrar kontrol etmeli, gelecek aylara ilişkin masraf çizelgeleri hazırlanmalıdır. Şirketler maliyetlerini azaltacak çalışmalar yapmalıdır.
 15. Özellikle hijyen kavramının gündeme geldiği bu günlerde, özellikle gıda sektörü başta olmak üzere tüm şirketlerin hijyen koşullarını tekrar gözden geçirmeleri önemlidir.

İçinden geçmekte olduğumuz COVID-19 salgınıyla ülkemiz ekonomisinde karşılaşılan zorlukları alınacak tedbirlerle fırsata çevirmek gerekmektedir.

Özellikle işletmelerin yaşadığı mali sorunların aşılması için alınacak tedbirlerin ve verilecek desteklerin krizi fırsata çevirmede kritik önemi haiz olduğunu görmekteyiz. Bunun için yapılması gerekenler bu raporda analiz edilip önerilerimiz sıralanmıştır. Bütün bu tedbirler ve uygulamalar ile ekonominin can damarı ve istihdamın ana kaynağı olan işletmelerimizin rahatlayacağını ümit etmekteyiz.

İndex Ekonomi Bağımsız Denetim A.Ş.

Yön.Krl.Bşk.

Mehmet Emin TATLI

(KGK) Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından BDK/2020/337 sicil numarası ile Bağımsız Denetim Kuruluşu olarak yetkilendirilmiştir.

 

Bu haber 396 kez okundu.
Ekonomi - 15:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şehitkamil Belediyesi 250 Bin Kurban Poşeti Dağıttı
  Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ilçe genelinde vatandaşlara ve esnafa yönelik 250 bin adet kurban poşeti dağıttı. Vatandaş ve esnaf, poşet dağıtımından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve teşekkür etti. Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramında oluşması muhtemel çevre kirliliğinin, kötü kokunun önlenmesi ve vatandaşların kurbanlık et ve sakatatların muhafaza etmesi için kurban poşeti dağıttı. Şehitkamil Belediyesi ekiplerinin […]
 • 02
  İstihdamı koruma teklifi kabul edildi
  Sözleşme feshi ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin bulunduğu “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Düzenlemeye göre, işten çıkarma yasağı uygulaması 30 Haziran 2021’e, kısa çalışma ödeneği ise 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılabilecek. Koronavirüsün istihdama olumsuz etkilerini en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan kanun […]
 • 03
  Büyükşehir Kurban Yakalama Timi Bayrama Hazır
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için özel “Kurban Yakalama Timi” oluşturdu. Aralarında veterinerlerinde bulunduğu time havadan drone ile de destek verilecek. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için özel “Kurban Yakalama Timi” kurdu. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat […]
 • 04
  Başkan Ünverdi, “14 Kurala Uyarak, Bayramın Mutluluğunu Paylaşalım”
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, “Bu müstesna günlerin tüm dünyada sevgi, sağlık, barış ve huzura vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Kurban Bayramı’na ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten GSO Başkanı Adnan Ünverdi şunları kaydetti: Yaşanan salgın nedeniyle toplumsal dayanışmanın çok daha öne çıktığı bir dönemde […]
 • 05
  GTO Başkanları Kurban Bayramını Kutladı
  Lütfen bu bayram sevinciniz ve mutluluğunuz uzaktan olsun. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanları Kurban Bayramı’nı yazılı bir mesaj yayımlayarak kutladı. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur; Kurban Bayramının İslam alemi ve tüm insanlık adına paylaşmanın, örnek davranışların, iyilik ve güzelliklerin bayramı olduğunu söyleyen GTO Başkanları kutlama […]

YOL DURUMU