Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

KURTULMUŞ-BAKIRCI ZİRVESİ!

Refah, Fazilet ve Has partide etkin siyaset yapan Av. Enver Bakırcı AK Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un Gaziantep ziyaretinde 25 dakika ne görüştü? Bazı AK Partililerin tepkili olduğu bu görüşmede neler konuşuldu?

Refah ve Fazilet partilerinde il başkanlığı görevi yapan ve aktif siyasetin içinde 40 yıl geçiren Av. Enver Bakırcı, siyasette yeniden rol almak istediğini belirtti.

Susmak siyasetçi için ölmekle eşdeğerdir diyen Bakırcı, Numan Kurtulmuş benim siyasette omuz omuza görev yaptığım değerli bir şahsiyettir. Sayın Kurtulmuş’tan ben randevu talep etmiştim. Sağ olsun O da beni kırmadı. Namazdan sonra herkesi dışarıya çıkartarak benimle 25 dakika görüştü. Bunu ben talep etmiştim. Kendisine aktif siyaset yapmak istediğimi ve yerel yönetimler için Gaziantep’te herhangi bir belediye için aday adayı olursam ne gibi tavsiyelerinin olacağını sordum. Kendisi bunu çok olumlu karşıladı ve benim siyasete tekrar aktif olarak katılmamın kendisini memnun edeceğini söyledi. Bu konuşma benim için hem bir teşvik hem de bir icazetti. Tabiî ki benim bu adaylığım Numan beye bağlı olan bir şey değil. Ben de hali hazırda sayın Dr. Asım Güzelbey’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmayacağını açıklamasıyla birlikte boş durumda olan bu yer için aday adayı olacağımı söyledim. Kendisi de bana hayırlı olsun, Allah mübarek etsin dedi. Bende siyasetteki arkadaşlarımı toplayarak bu konuyu görüştüm ve aday adayı olacağımı paylaştım. Ancak hedefim şudur diye kesinlikle bir şey yok. Siyasette size neresi veriliyorsa orayı kabul edersiniz. Size muhtarlık öneriliyorsa muhtarlık yaparsınız. Ben örnek bir belediye başkan aday adayı olarak çalışmayı düşünüyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Kanununda yapılan değişiklikler ile büyükşehir belediye meclisinin yerel parlamenter konumuna geldiğini söyleyen Av. Enver Bakırcı seçilecek olan Büyükşehir Belediye Başkanın liderlik vasfı olan, donanımlı, vizyonu geniş ve uzman bir kadroya sahip olması gerektiğini belirtti. Bakırcı, ayrıca bayramdan sonra Ak Parti’den Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklayabileceğini de söyledi.

Yaklaşık olarak 40 yıl aktif siyasetin içerisinde bulunan, Gaziantep Barosunda ve Türkiye Barolar Birliğinde etkin görev alan Av. Enver Bakırcı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı seçilecek olan kişinin ciddi yetkilere sahip olacağını, bu nedenle çok iyi bir donanıma sahip olması gerektiğini vurguladı. Bakırcı sözlerine şöyle devam etti;

“ 1951 yılında Gaziantep’te doğdum, ilk, orta ve lise öğrenimimi Gaziantep’te tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1974 yılında mezun oldum. Askerlik dönüşünde siyasi faaliyetlere devam ederken, 12 Eylül ihtilali ve arkasında yaşanan ara dönem sonunda Kemalist Atılım Birliğinin Gaziantep’te şubesini kurdum, ancak onunda kapatılmasıyla birlikte evimde İslami araştırmalar yapmaya başladım. Yaptığım araştırmalar sonucunda toplumun algıladığı İslam ile kitapta anlatılan İslam arasında dağlar kadar farklar olduğunu gördüm ve o gün bugündür okumaya ve araştırmaya devam ediyorum. Gaziantep’te en büyük kütüphaneye sahip olan 3-5 kişiden birisiyimdir diye düşünüyorum.

SİYASETTE GÜÇLÜYSENİZ, SİZİ İSTEMEZLER

Refah Partisi döneminde il başkanlığı, il sekreterliği görevlerinde bulundum. Refah partisinin kapatılmasıyla Fazilet Partisinin kurucuları arasında yer aldım. Fazilet Partisinde de il başkanlığı görevi ile çeşitli görevlerde bulundum, ayrıca milletvekilli adaylığım da oldu. Fazilet Partisinin de kapatılmasıyla birlikte kurulan Saadet Partisinde genel idare kurulu üyeliği görevinde bulunduktan sonra Numan Kurtulmuş beyle birlikte Has Partinin kuruluşunda yer alarak yaklaşık 2 yıl süreyle Numan beyle beraber çalıştım. Has Partinin kurucusu ve aynı zamanda yüksek disiplin kurulu başkanı ve bölge başkanlığı görevlerini yaparken Numan Bey ve parti yönetiminin almış olduğu karar ile Ak Partiye katılma kararı çıktı ve bizde yoldaşlarımızdan ayrılmayarak Ak Partiye kaydımızı yaptırdık. Ak Partiye katıldıktan sonra partiye ancak bayramdan, bayrama gitmeye başladım, fakat onlarda beni bayramlarda bile çağırmaz oldular. Çünkü siyasette biraz güçlüyseniz sizi istemezler. Ancak ben yine de bayramdan bayrama da olsa partiye gittim, bakanlar ve milletvekillerinin hepsiyle il başkanlığımız döneminde çalışmış birisi olarak ve onların abisi olarak gerekli katılımı sağladım. Ben kırk yıldır siyaset yapan birisi olarak yaklaşık 1,5 yıldır siyasetin biraz dışında kaldım. Ben bir seçim döneminde yaklaşık 550 kahvehaneyi dolaşarak belki de kırılması zor bir rekora imza attım. Gaziantep barosunda kayıtlı 40 yıllık avukatım. Gaziantep Barosunda 3 dönem disiplin kurulu başkanlığı yaptım ve 3 dönemdir Türkiye Barolar Birliği temsilcisiyim.

SUSMAK, SİYASETÇİ İÇİN ÖLMEKLE EŞ DEĞERDİR

Benim güzel bir mesleğim var, her türlü imkânım var ancak ben aktif siyasetin içerisinde olmak isteyen birisiyim. Horoz ölür gözü çöplükte kalır diye bir söz vardır. İnsanlar alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemiyor, ben 40 yıllık aktif siyaset yapan birisi olarak siyasetten kopamıyorum. Aktif siyasete girmek için zamanlamayı ayarlamaya çalışıyordum. Önümüzde mahalli seçimler, genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri var.  Eğer mahalli seçimlerde Ak Parti daha güçlü bir şekilde gelirse ki öyle görünüyor, önümüzdeki sene yapılacak milletvekili seçimlerinin de galibi Ak Parti olacaktır.  Siyasi arenada şu an geçmişte kendisiyle çalıştığım birçok arkadaşım var. Zaman geçer ve içinizdeki her şeyi değiştirir. Mevlana bunu şöyle söyler; “dünle beraber gitti, cancağızım ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım”. Hayat değişiyor, genç nesiller geliyor, şartlar değişiyor ve bizimde anlatacak çok şeyimiz olmaya başlıyor. Susmak bir siyasetçi için ölmekle eş değerdir. Buna resetlemek mi dersiniz, ne derseniz deyin ben aktif siyasetin içine yeniden girmek istiyorum.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ YEREL PARLAMENTER KONUMUNA GELMİŞTİR

Büyükşehir Belediye Kanununda yapılan değişiklik ile önümüzdeki yerel yönetim seçimlerinden sonra artık büyükşehir belediyesinin hizmet alanı vilayet sınırları içerisi olacak. Gaziantep’in yaklaşık 450’ye yakın köyü, 9 ilçesi ve 19 civarında beldesi var. Gaziantep değişik yerlerden aldığı göçlerle adeta bir Babil kulesi haline gelmiştir. Çok dilli, çok ırklı, çok renkli bir mozaik oluşmuştur. Gaziantep kültürü biraz dominant bir kültürdür, Gaziantep’e gelip baklavasına, fıstığına, kebabına alıştığınızda yavaş yavaş kültürüne de alışırsınız. Bu son yasayla birlikte 5302 sayılı il Özel İdare yasası tamamen ortadan kalkıyor. Özel idarenin bütün yetkileri Büyükşehir Belediyesine devrediliyor. Anayasa’da 120’nci madde gayet açıktır ve Mahalli idareler il, ilçe ve köylerin müşterek ihtiyaçları için vardır der. Yani 6220 m2’lik Gaziantep’in müşterek ihtiyacı neyse bundan sonraki süreçte bu ihtiyaçları Büyükşehir Belediyesi karşılayacaktır. Bu kadar büyük bir kitleye hitap edecek başkan adayında mutlaka bir liderlik vasfı olmalı, donanımlı olmalı ve vizyonu çok geniş olmalıdır. İstişare edecek kişilerle birlikte mutlaka uzman kadrosunu oluşturması gerekir. Büyükşehir Belediye Meclisi artık yerel parlamenter konumuna gelmiştir. Bundan sonra Büyükşehir Belediye meclisine seçilecek üyelerin mutlaka kaliteli, tatminkâr bilgiye sahip, belediyecilik ve şehircilikten anlayan, kapasiteli insanların olması gerekir. Eğer siyasi kaygı ve endişelerle benimde adamım buraya girsin, hatır için bunu da buraya koyalım denilirse bu şehir yönetilemez.

BAŞKANLAR HİZMET KONUSUNDA SİYASİ DAVRANMAMALIDIR

Seçilen belediye başkanları halka hizmet anlamında siyasi olarak davranamaz. Siyasi taassubun içerisine giren bir belediye başkanı Gaziantep’e çok ciddi zarar verir. Yeni kanunda belediyeler arasında çıkacak ihtilaflarda çözüm yetkisini Büyükşehir Belediye Meclisine vermiştir. Bu nedenle bu meclise girecek insanların çok nitelikli olması gerekir. Belediye başkanı seçilirken mutlaka şehrin dengeleri, zenginleri, ileri gelenlerinin fikirleri önemlidir, şehrin beyazlarının sizi istemesi gerekir. Ben Büyükşehir Belediyemizin şu an itibariyle yeterli ve nitelikli personelinin olmadığını görüyorum ve bununda zamanla çözülebileceğini düşünüyorum.

BU ÜLKE HEPİMİZİN, AYNI GEMİDE YOLCULUK YAPIYORUZ

Şu anda sayın Başbakan’a ve hükümete dış politika konusunda şiddetle yardımcı olmak gerekiyor. Türkiye ilk defa emperyalist güçlere karşı kafa tutmaya başlamıştır. Türkiye son füze alımında Çin’le anlaştı ve Amerika bize nasıl olurda bir Nato ülkesi olarak Çin’den füze alırsınız diyor. Bu olaylar önümüzde gerek Suriye, gerek Avrupa Birliği çalışmalarında Türkiye sıcak günlerle karşı karşıya kalacaktır. Eğer şu aşamada Türkiye dış politikada vurulmuş olursa, ne başbakan, ne de hükümet vurulmuş olur, Türkiye vurulur. Türkiye şu an kırılma noktasında olup ya belirtildiği gibi 10 ekonomiden birisi olacak, ya da Ortadoğu ülkelerinin arasına girecektir. Bu nedenle, her bireyin, ailenin, insanın üzerine düşen görevi yapması gerekir, hiçbir şey yapamıyorsa dua etmesi gerekir. Bu ülke hepimizin, aynı gemide yolculuk yapıyoruz, tarihi geçmişimiz burada, nesillerimizin mezarları burada, bu nedenle ülkemize sahip çıkmalıyız. Yeniden bir Türkiye kurmak ve güçlü olmak istiyorsanız etrafınızdaki bu devletlerinin her şeyi sizden sorulmalıdır, Türkiye bunu yapmak zorundadır, yoksa küçülmeye mahkum kalacaktır. Türkiye’nin parçalanmaması için hem coğrafi, hem ekonomik, hem de siyasi olarak büyümesi gerekir.

BENİM İNANDIĞIM KİTAP HER ŞARTTA DOĞRU OLMAYI EMREDİYOR

Benim inandığım kitap bana aleyhinize de olsa doğruyu söyleyeceksiniz diyor. Suriye konusunda maalesef hükumet batının oyununa gelmiştir. Bu işin içine girdik ve çıkamıyoruz, çok kısa sürede biteceği düşünülen Suriye olayı 3 senesini doldurmaya başladı. Bu durum Türkiye için sosyal, siyasi ve ekonomik anlamda ciddi riskler doğurmaya başladı. Ancak ne olursa olsun işin içerisine bir kez girdik. Bundan sonra Türkiye’nin iktidarı ve muhalefetiyle ve tüm varlığı ile gelişen şartlara göre yeniden siyaset üreterek bu meseleyi sonlandırıp, orada yeniden düzenin tesis edilmesi için gerekli çalışmayı sağlaması gerekir.

Türkiye bir değişim süreci içerisinde ve kabuk değiştirmektedir. Türkiye yıldızının parladığı bir dönemdedir ve kırılma noktasındadır. Türk insanı olarak maalesef çok okumayı sevmiyoruz ve okuduğumuzu anlama sorunumuz var. Türkiye yüksek tahsil oranı %11’lerdedir. Türkiye’nin süratle kendini geliştirmesi lazım ve bunun için de herkesin çaba ve gayret sarf etmesi gerekiyor. İlerlemenin, kalkınmanın, yükselmenin bir sınırı yoktur. Bu nedenle ben 40 yıllık aktif siyasi yaşantım ve yaşadıklarımı, tecrübelerimi paylaşmak, ülkeme hizmet etmek istiyorum. Şunu tekrar söylemek istiyorum örnek bir aday adayı olacağım ve bunu da bayramdan sonra arkadaşlarım ve ekibimle birlikte açıklamayı düşünüyorum” dedi.

Etiketler: » » »
1472 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?