logo

Kuzey Antep Yolu Viyadüğü’nde Sona Yaklaşıldı

Kuzey Antep Yolu Viyadüğü’nde Sona Yaklaşıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince yürütülen 50 bin konutluk “Kuzey Şehir” projesi kapsamında şehir merkeziyle konut alanını birbirine bağlayacak Gaziantep Kuzey Antep Yolu Viyadük inşaatına yönelik çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kuzey Şehir’le kent merkezi arasındaki mesafeyi kısaltacak 600 metresi viyadük, 10 kilometre uzunluğunda, 50 metre genişliğindeki Kuzey Antep Yolu Viyadük inşaat çalışmalarını yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı.

ŞAHİN: EN BÜYÜK TOPLU KONUT ALANI OLACAK

Şehitkamil ilçesinde 8,5 milyon metrekare alanda 250 bin kişinin yaşayacağı Büyükşehir ve TOKİ iş birliğinde yürütülen Kuzey Şehir projesinin Türkiye’nin en büyük toplu konut alanlarından olacağını aktaran Şahin, konutların çekilişle sahiplerine teslim edilmeye başlandığı kuzey şehri, kent merkezine bağlayacak olan Gaziantep Kuzey Antep Yolu Viyadüğü inşaat çalışmalarının son sürat ilerlediğini söyledi.

SAKLI KENTİ AÇIĞA ÇIKARACAĞIZ

Başkan Fatma Şahin, viyadüğün yapımına ocak ayında başlandığını hatırlatarak, “Kuzey Şehir’le şehir merkezini bağlayacak 600 metresi viyadük, 10 kilometre uzunluğunda, 50 metre genişliğindeki yol çalışmasını inceledik, çalışmalar çok iyi gidiyor. Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’nin yanından Araban, Yavuzeli hattında OFM’den geçer geçmez viyadüklü, 14 tane ayaklı, 40 metre derinliğinde bir büyükşehrin cesaret edip giremeyeceği bir yolun ihalesini yaptık. İhaleyi alan firma viyadük çalışmalarını eylül ayında bitirecek. Bu o kadar önemli bir iş ki, aslında ikinci bir çevre yolu yapıyoruz. Bizim açımızdan maliyetli bir iş, ancak Kuzey Antep denilen o saklı kenti açığa çıkaracağız, ulaşılabilirliğini hızlı bir şekilde ortaya koyacağız” dedi.

Gaziantep Kuzey Antep Yolu Viyadük yapımında ön germeli kiriş sistemi kullanılacak, 28 temel kazılacak. 33 metre genişliğindeki viyadüğün, kolon yükseklikleri 12 metreyle 41 metre arasında değişecek. Sol taşıma yolu 605 metre, sağ taşıma yolu ise 520 metre uzunluğunda çift şeritli viyadükte, 28 adet temel kazıldı.

Etiketler: » » » » »
23 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?