Makarna Üreticileri Sektör Toplantısında buluştu - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
30° Parçalı bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Makarna Üreticileri Sektör Toplantısında buluştu

Hareketli Manşet - 01 Haziran 2020 20:06 A A

Makarna üreticileri, Gaziantep Ticaret Borsasında (GTB) düzenlenen sektör istişare toplantısında bir araya geldiler. Yeni hasat sezonu öncesi durum değerlendirmesi yapılan toplantıda, sektör temsilcileri sorun ve beklentilerini dile getirdiler.

Korona virüs tedbirleri kapsamında maske ve sosyal mesafe kurallarına uyularak, sınırlı sayıda üretici firma temsilcisinin katılımıyla meclis salonunda gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan GTB Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, yeni hasat sezonu öncesi değerlendirmelerde bulundu.

Tahıl üretimi açısından bu yıl iklim şartlarının son derece iyi geçtiğini kaydeden Akıncı, bölge çiftçisini verimli bir hasat sezonunun beklediğini ifade etti.

Geçen senenin aksine bu yıl mart ve nisan yağmurlarının üretime katkı sağladığını belirten Akıncı, Gaziantep’te arpa tarlalarından başlayarak kısa süre içerisinde buğday hasadına başlanılacağını dile getirdi.

Konuşmasında, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), ‘2020 yılı Bitkisel Üretim 1.Tahimini’ne de yer veren Akıncı, bitkisel üretimin bu sene bir önceki yıla göre artmasının beklendiğini söyledi.

Üretim miktarlarının 2020 yılında yaklaşık olarak tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde 68,5 ton milyon ton seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğini aktaran Akıncı, “Tahminlere göre ülkemizde tahıl ürünleri üretim miktarında bir önceki yıla oranla yüzde 7,3’luk bir artış öngörülmekte. Bu sene toplam buğday üretimimizin geçen yıla göre oranla yüzde 7,9 oranında bir artış göstererek 20,5 milyon tona, arpa üretiminin ise yüzde 8,7 artarak 8,3 milyon tona ulaşması beklenmekte. Geçen yılki resmi verilere göre ve uzun yıl ortalamalarına göre 19 milyon ton seviyelerinde olan toplam buğday üretimimiz bu sene 1,5 milyon artmış olacak. Tabi bu artışta yaklaşık 6,8 milyon hektar olan ekili alanın 7 milyon hektar seviyelerine ulaşmasının da etkisi bulunmakta” dedi.

MAKARNA ÜRETİMİNDE DÜNYADA SÖZ SAHİBİYİZ

Makarna sektörünün Türkiye ihracatında önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Akıncı, üretim kalitesi, fiyatı ve marka değeriyle yerli üretim makarnanın dünyada söz sahibi olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin durum buğdayı üretiminde dünyada ilk sıralarda yer aldığını, yine ihracat ve üretimde de bu başarısını perçinleyerek sürdürdüğünü vurgulayan Akıncı, 160’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren sektör temsilcilerinin yaşanan bazı korumalı pazar engellerini aşmasıyla birlikte dünya liderliğine ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

Toplantıda ayrıca sektör temsilcileri, Covid -19 tedbirleri kapsamında kapalı tutulan satış salonlarının durumu ve hasat sezonunda 24 saat ürün numune alımı yapılması hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Toplantıda, GTB Meclis Başkan Yardımcısı Enver Çokay, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ali Alagöz ve Cesim Arslan’da hazır bulundular.

Bu haber 93 kez okundu.
Hareketli Manşet - 20:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Gaziantep Üniversitesi Rektör Adayları
  Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan aralarında Gaziantep Üniversitesi’nin olduğu 17 üniversiteye atayacak Rektör adaylarının başvuru süreleri 8 Temmuz’da sona erdi. Gaziantep Üniversitesi Rektör Adaylığı için mevcut Rektör Ali Gür’ün yanı sıra YÖK’e başvuru yapan adaylarda belli oldu.   Gaziantep Üniversitesi Rektör adayları Prof. Dr. Mustafa Pehlivan, Prof. Dr. Mustafa Araz, Prof. Mesut Özkaya, Prof. Arif Özaydın […]
 • 02
  ALGSPOR Gaziantep’in ve Türkiye’nin Gururu Oldu
  Corona virüsü salgını nedeniyle 16. haftada durdurulan TFF Kadınlar 1. Ligi’nde 43 puanla liderlik koltuğunda oturan Gaziantep ALG Spor, TFF yönetim kararı ile şampiyon oldu. ALG Spor, Türkiye’yi UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde temsil etme hakkı kazanarak Gaziantep’in gururu oldu. Normal sezonda oynadığı 15 maçta 14 galibiyet 1 beraberlikle yoluna yenilgisiz devam eden Gaziantep ALGSPOR, lig […]
 • 03
  Türkiye’nin en değerli tatil yerleri açıklandı
  Gayrimenkul sektörünün teknoloji ve güvenli ticaret platformu GABORAS,‘Türkiye Yaz Turizm Bölgeleri Konut Değer Endeksi’ raporunu açıkladı. Rapora göre Türkiye’nin en değerli tatil beldesi; Bozcaada. Yazlık ev metrekare fiyatlarının yaklaşık 11 -12 bin TL bandında olduğu görülen Bozcaada’yı, Çeşme ve Adalar takip ediyor. Pandemiyle birlikte yazlık ev talebinin giderek arttığı 2020 yılında bir önceki yıla göre […]
 • 04
  2020’nin İlk Altı Aylık Sürecinde %77,9’luk  Rekor Artış
   Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Mahsum Altunkaya Başkanlığında toplandı. Haziran ayında bir önceki yıla oranla %77,9’luk rekor bir artışla 183 milyon 175 bin dolarlık ihracat yaparak  ihracat artış oranı bakımından şampiyonluğunu sürdüren hububat ve bakliyatçılar önümüzdeki süreçte gerçekleştirecekleri çalışmaları masaya yatırırken gündemle ilgili konuları da değerlendirdiler. Güneydoğu Anadolu […]
 • 05
  Yıldırım, “SGK Kararı gözden geçirmeli, Özel Hastaneler Mücadelede Devre Dışı Bırakılmamalı”
  Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, SGK tarafından hastanelere ödenen pandemi ücreti ve yoğun bakım desteğinin durdurulmasının özel hastaneleri devre dışı bırakarak salgın mücadelesini olumsuz etkileyeceğini söyledi. GTO Başkanı Yıldırım, SGK’nın pandemi nedeniyle hastanelere ödediği pandemi ücretini ve yoğun bakım desteğini geriye dönük olarak sıfırlama kararının, vaka sayısı artış oranı yüksek olan Gaziantep’te çok daha tehlikeli […]

YOL DURUMU