logo

MAZICIOĞLU ARADI, BAKAN “TAMAM” DEDİ

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’nin düzenlediği, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda enerjiyle ilgili sorunlar masaya yatırıldı.

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’nin organizasyonu ile TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu, TEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Orhan Gayretli, TEDAŞ Toroslar Bölge Koordinatörü Faik MUTLU, TEDAŞ AKEDAŞ Kahramanmaraş Bölge Koordinatörü Muharrem KALKAN, Toroslar EDAŞ Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet UNSU, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Enerji Müdürü Erdal GÜNDEN,  Gaziantep Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Mühendisleri ile serbest çalışan Elektrik, Elektronik Mühendislerinin katılımıyla enerji ile ilgili sorunlar masaya yatırıldı ve çözüm yolları konusunda önemli kararlar alındı.

EMO Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan daha önce üyelerle yapılan toplantılarda tespit edilen ve yaşanan sorunları dile getirirken şunları söyledi.

“Üyelerimizin faaliyetleri arasında olan Enerji temini, proje ve kabul işlemlerinde Gaziantep’te 2 durum söz konudur.

  1. 1. Durum;

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilen yetki ile;

Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde bulunan işletmelerde,  630 kVA ve altındaki güçler için geçici kabul işlemleri Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından gerçekleşmekte, ancak 630 kVA üstündeki güçlerin geçici kabul işlemleri Adana TEDAŞ tarafından yapılmaktadır. 630 kVA üstündeki işlemlerin Adana’da yapılması, bundan dolayı da TEDAŞ tarafından tespit edilen ve düzeltilmesi istenen hatalı hususların anında çözülememesi,  geçici kabul işlemlerinin geç olması, Sanayiciye enerjinin geç verilmesine sebep olmaktadır. Bu durum bir Sanayi şehri için kabul edilebilir bir durum değildir. TEDAŞ Temsilciliğimizin Gaziantep’te kurulmasını istiyoruz.

2.   Durum

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilen yetki ile;

Gaziantep İli sınırları içerisinde bulunun tüm güçlerindeki enerji temini, proje ve kabul işlemlerinin EnerjiSA tarafından yapılmaktadır. EnerjiSA ile birçok toplantılar yapılmıştır. Öncelikle EnerjiSA’nın Mühendisleri etkin kılma çabaları için Meslektaşlarımız adına teşekkür ediyorum. Toplantılarda dile getirdiğimiz hususların bazıları çözülmüştür. Ancak Enerji müsaadeleri, proje, geçici kabul işlemleri, sayaç ilk endeks alma işlemleri ve abonelik işlemlerinin uzun süreler aldığını bu durumun hizmet alınmasında gecikmelere yol açtığı  gibi kaynak israfına da sebep olduğu göz önüne alınarak bu sürelerin minimuma indirilmesi gerekir.

Kamu ve  3. Şahıslardan devir işlemleri çözülememiştir. Trafo beton köşkünü yapan, yer altı kablosu döşeyen yatırımcının yatırımlarını geri alması konusu belirsizliğini korumaktadır.

Ayrıca İlimizde yaşanan enerji kesintilerine müdahale süresinin kısalmasını istiyoruz. Bu konuda EnerjiSA yetkililerinden açıklama bekliyoruz.”  dedi.

Komisyon Başkanı Mazıcıoğlu, toplantı sırasında Enerji Bakanı Sn. Taner YILDIZ ile telefonda görüşerek, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü bünyesinde bulunan 630 KVA ve üstü güçlerde, geçici kabul işlemlerinin Gaziantep’te yürütülmesi için, Gaziantep’te Tedaş Temsilciliği kurulması talebimizi ileterek müjdeyi verdi. Toplantı sonunda TEDAŞ Genel Müdürü Mazıcıoğlu’nu arayarak Temsilcilik kurulacağını bildirdi. Toplantıya katılanlar;  alkışlarla memnuniyetlerini ve teşekkürlerini dile getirdiler.

EnerjiSA ile yaşanan sorunların çözülmesi için toplantıya katılanlar ile görüş alışverişi yapılarak, sorunların en kısa zamanda çözülmesi için EnerjiSA yetkililerinden söz alındı.

Komisyon Başkanımız  Halil Mazıcıoğlu’nun destek ve sorunların çözülmesi konusundaki katkılarından dolayı tüm katılımcılar memnuniyetle ayrıldılar.

Toplantıda her türlü desteği vereceğini açıklayan TEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Orhan GAYRETLİ ile samimi özeleştiri ve konuya hâkimiyeti ile dikkat çeken ve meslektaşlarımızın övgüyle bahsettikleri Toroslar EDAŞ Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet UNSU’ya çok teşekkür ediyor bundan sonra da önemli katkıları olacağına inancımız tamdır.

Son olarak ayrı bir parentez açarak bu toplantı esnasında anında çözüm gayretleri ile dikkat çeken TBMM Enerji Komisyon Başkanımız Sn. Halil MAZICIOĞLU ve Gaziantep için bir şans olduğunu düşündüğümüz  “Ben sadece Gaziantep’in değil 81 Vilayetin sorunlarına da aynı duyarlılıkla yaklaşmak durumundayım” sözünden dolayı da tebrik ediyoruz. Desteklerinden dolayı,  Şubemiz ve Meslektaşlarımız adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Etiketler: » » » » » »
265 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?