MHP Grup Başkanvekili Akçay, "Cumhuriyet bağımsızlıktır, şehit emanetidir" | Narkoz Haber
-0° Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

MHP Grup Başkanvekili Akçay, “Cumhuriyet bağımsızlıktır, şehit emanetidir”

Siyaset - 28 Ekim 2019 19:41 A A

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı:

“Türk milletinin istiklal ve istikbal mücadelesinin şanlı ve müstesna neticesi, emperyalizme karşı yükselen milli diriliş ruhunun mükâfatı, milli mücadelenin tacı Türkiye Cumhuriyeti’mizin kuruluşunun 96’ncı yıl dönümünü gurur, mutluluk ve heyecanla karşılıyoruz.

Cumhuriyet yedi büyük savaşın ardından kurulmuştur. 1856 Kırım, 1877 Osmanlı-Rus, 1892 Yunan, 1911 Trablus, 1912 Balkan, 1914-1918 Birinci Dünya ve nihâyet 1920-1922 Kurtuluş savaşlarının olduğu bu 67 yıl içinde vatan kayıpları, devletin çöküşü, yüzbinlerce şehit, eriyen nüfus, çöken ekonomi gibi büyük felaketler yaşadık. İşgal ve yok olma tehlikesi karşısında Türk milleti kalan son vatan parçasında istiklal ve istikbaline sahip çıkmıştır. Atatürk önderliğinde büyük Türk milletinin kahramanlık ve fedakârlıklarıyla bağımsızlığına sahip çıkmıştır.

Dâhili ve harici düşmanların kol kola girerek Türk milletini yok etme çabaları karşısında atalarımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde eşsiz bir kahramanlık destanı yazmıştır.

1922’de askeri sahada kazanılan bağımsızlık, 1923’te cumhuriyet yönetimine geçişle milletimizin geleceğinde yine milletin iradesinden başka hiçbir gücün olamayacağının ilanıdır.

Cumhuriyet, milli egemenliğe dayalı demokratik devletin kurumsallaşmasıdır.

Cumhuriyet, her Türk vatandaşının eşit hak ve sorumluluklara ulaşmasıdır.

Cumhuriyet, Türk milletinin karanlık ve tehditkâr bir dönemde tarihe örnek olan bir bağımsızlık mücadelesinin taçlanışıdır.

Cumhuriyet, teslimiyeti ve boyunduruğu ret; acziyet ve esarete en cesur cevaptır.

Cumhuriyet, bağımsızlıktır, şehit emanetidir.

Cumhuriyet, camilerden yayılan ezan, göklerde dalgalanan ay yıldızlı al bayraktır.

Cumhuriyet, fazilet rejimidir, demokrasiye açılan büyük kapıdır.

Türk milleti cumhuriyet ve demokrasiye birlikte ulaşmıştır ve bu iki değeri birlikte yaşatacak ve yüceltecektir.

100 yıl önce her nasıl ki bir taraftan emperyalistlerin orduları ve taşeronları vatanımızı işgale yeltenirken diğer taraftan yerli işbirlikçiler ağız birliğiyle vatan ve millet düşmanlığı yarışındaysa bugün de benzer durumlarla karşı karşıyayız. Emperyalistler yine sınırımıza dayanmış, taşeron terör örgütleri ülkemizi hedef almış, bunların yerli işbirlikçileri de teslimiyet ve acziyet içinde bugün de işbaşındadır.

Bunlara karşı 100 yıl önce Türk milletinin topyekûn diriliş ve yükselişiyle cevap verilmiştir. Bu ruh bugün de cumhurun birlik ve beraberliğiyle muktedirdir. Cumhuriyet

Kocatepe’den yayılan milli heyecan ve şuur ile kurulmuştu. Aynı şuur cumhuriyeti ilelebet payidar kılmaya yeminlidir.

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesiyle Türkiye Cumhuriyeti ilelebet var olacaktır.

Büyük Türk milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.

Türk milletinin hürriyet ülküsünü destansı bir mücadele sonrasında cumhuriyetin ilanıyla taçlandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Mücadelemizin azız kahramanlarını, Türk milletinin gönlünde ebedileşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”

Bu haber 101 kez okundu.
Siyaset - 19:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 02
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 03
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.
 • 04
  Elazığ’da meydana gelen deprem’de can kaybı
  Merkez üssü Elazığ Sivrice’de meydana gelen  6,8 büyüklüğündeki  depremde şuana kadar Elazığ’da 6, Malatya’da 5 olmak üzere 11 vatandaşımız hayatını kaybettiğini 272 vatandaşında yaralandığı açıklandı. AFAD Telefon görüşmelerinde web tabanlı uygulamaların kullanılmasını istedi. Merkez üssü Elazığ Sivrice’de meydana gelen  6,8 büyüklüğündeki  deprem  Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Bitlis, Şanlıurfa, Tunceli, Adana, Şanlıurfa, Hatay, Adıyaman’da da hissedildi.
 • 05
  Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem
  Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi’nde meydana gelen deprem çevre illerden de hissedildi. Deprem nedeniyle korku panikle vatandaşlar sokağa çıktı. Bölgede artçı sarsıntılar devam ediyor… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan her hangi bir can haberindiğini açıkladı. DEPREM ELAZIĞ SİVRİCE Buyukluk: 6.8(Mw) Yer: Turkiye Elazig Sivrice […]

YOL DURUMU