MHP'li Taşdoğan, "Savunma sanayinde dışa bağımlılığın azaltılmasını destekliyoruz" | Narkoz Haber
Kapalı
 • EURO 6.54
 • DOLAR 5.90

MHP’li Taşdoğan, “Savunma sanayinde dışa bağımlılığın azaltılmasını destekliyoruz”

Siyaset - 24 Aralık 2019 13:09 A A

MHP Gaziantep milletvekili Muhittin Taşdoğan, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin ‘aktarma, ekleme, devir ve iptal işlemleri’ başlıklı 6’ncı maddesi üzerinde, partisi adına kürsüde söz aldı.

Kaynakların etkin ve verimli olarak kullanılmasına dikkati çeken milletvekili Taşdoğan, “Madde genel olarak incelendiğinde; Aktarma, ekleme, devir ve iptal işlemleri başlığı altındaki bu kanunla, verilen ödeneklerin etkin ve verimli olarak kullanılması amaçlanmış, Bu itibarla ortaya çıkabilecek ihtiyaç fazlası ödeneklerin öncelikli hizmetlerde kullanılmasını sağlamak amacıyla, diğer kamu idarelerinin ihtiyacını karşılamak üzere devir edilmesi konusunda, kamu idareleri arasındaki aktarma miktarını, şeklini ve yetki kullanımını tarif etmektedir. Kaynakların etkin ve verimli olarak kullanılmasıyla kamu maliyesi alanında gerçekleşen sıkı mali disiplin uygulamaları ekonominin istikrara kavuşmasında ve sürdürülebilir bir makroekonomik dengenin varlığı açısından değerlendirildiğinde, küresel spekülatif atakların bertaraf edilmesi açısından kıymetli bir enstrüman olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kamu harcamalarındaki etkinlik artışının ekonomik istikrarın olmazsa olmazı kabul edildiğini ifade eden Taşdoğan, “Bütçe disiplinine katkısı, göründüğünden daha geniş etkiler ortaya çıkarmaktadır. Kamu idareleri için hazırlanan bütçenin kullanılacağı dönem içerisinde ortaya çıkabilecek fazlalık veya tasarruf edilen miktarların bir başka kamu idaresinin ödenek ihtiyacı için kullanılmasını temin etmek, bu ödeneklerin, öncelikli hizmetlerin karşılanabilmesi için kullanılmasını sağlamak, etkin ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek, aynı zamanda hizmet verimliliğini de arttıracaktır. Verimlilik artınca milli gelirin artması, beraberinde yatırımların ve tasarrufların artması da beklenmelidir. Gelir artışının doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan talep artışı, yatırımcıların belirsizliklerden korunmasına da katkı sağlayacaktır. Nihai olarak döviz kurlarındaki spekülatif ataklarla azalan milli gelirin tekrar yükselebilmesi yatırımcıların performansına bağlı olduğundan, mali disiplin ile oluşan makro ekonomik dengenin önemi daha da artmıştır. Kaynakların etkin ve verimli kullanımı, gelirin adil bölüşümü ile ülkemiz kalkınma sürecinde önemli bir merhale elde edilecektir” şeklinde konuştu.

“Savunma sanayinde dışa bağımlılığın azaltılmasını destekliyoruz”

Savunma sanayinde dışa bağımlılığın azaltılması, yerli ve milli teknolojilerin envanterde yerini alması çabaları içtenlikle desteklediklerini belirten Taşdoğan, “Bilinmelidir ki yüzde yüz yerli ve milli savunma sanayi vazgeçemeyeceğimiz milli hedefimizdir. Her geçen gün savunma sanayinde gurur duyduğumuz spesifik gelişmelere şahit olunmaktadır. Türkiye’deki savunma sanayinde faaliyet gösteren firmalara bakıldığında ağırlıklı olarak İstanbul, Kocaeli ve büyük çoğunluğunun da Ankara’da yer aldığı çok açık görülmektedir. Gaziantep gelişmiş sanayi altyapısı, kalifiye eleman kapasitesiyle, Savunma Sanayimize ürün yapabilecek kabiliyete sahip en gözde şehir konumundadır. Zira bunun en bariz göstergesi olarak, yeni oluşturulan 127 Bin metrekare alanda kurulacak Organize Sanayi Bölgesi ‘Savunma Sanayi Özel Bölgesi’ için arazi tahsisi yapılmıştır. Aselsan deneyim ve bilgi birikimlerinden faydalanarak, ilimize Savunma Sanayinin eğitimli eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla ‘Aselsan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ kurulması için; başta Gaziantep’teki kamu bürokrasi yöneticileri olmak üzere, yerel yönetim, sanayici, müteşebbis, Odalar ve Esnaf Birlikleri, Savunma Sanayisine ve başarısına odaklanmış, herkes bu milli konu için elini taşın altına koymaya hazır haldedir. Şehrimizin inandığı bu çok değerli motivasyonun kıymeti her türlü takdirin üzerindedir” ifadelerine yer verdi.

Gaziantep’in 3. Bölge teşviklerinden yararlanır hale geldiğini kaydeden Taşdoğan, “2011 yılındaki ‘İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Düzeyi’ verileri sonucunda oluşan bu sıralama, 2013 yılından itibaren artarak devam eden nüfusun yaklaşık yüzde 24’üne ulaşan Suriyeli Sığınmacıların Gaziantep’te ortaya çıkarttığı sosyo-ekonomik değişim, Şehrimizin iktisadi dengesini olumsuz etkilemiştir. Sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi hesaplanırken ilin demografik özellikleri, nüfus yoğunluğu ve net göç hızı önemli göstergelerdir. 2011 yılındaki nüfus durumu ile 2019 yılındaki durum arasında olağanüstü farklılıklar bulunmaktadır. Bu göstergelerden 2019 yılı itibariyle Suriyeli sığınmacıların nüfus ve istihdam oranı içindeki payı ve kayıt dışı istihdam sorunları dikkate alındığında bu konuda da 2011 yılındaki koşulların çoktan aşınmış olduğu görülecektir” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Taşdoğan, “Başta Gaziantep olmak üzere Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde yaklaşık iki yüz bin kişinin ekmek kapısı olan Antep fıstığı, tarımsal ürün destekleme programının dışında bırakılmıştır. Üreticiler ve bu alanda faaliyet gösteren işletmeler ekonomik açıdan zorluklar yaşamaktadır. Sektörün başlıca meseleleri arasında yer alan kayıt dışılık, fiyat istikrarsızlığı, üretim ve pazarlamada yaşanan teknik sorunlar Antep fıstığının geleceği açısından büyük sorun teşkil etmektedir. Bu sebeple fındıkta olduğu gibi dekar başına 170 TL alan bazlı gelir desteğini veya kilo başına 2 TL ürün desteğini hak etmektedir. Kaldı ki ürüne prim desteği neticesinde; kayıt dışılığın ortadan kalkmasıyla, devletimiz; yaptığı harcamaların karşılığını stopaj ve BAĞ-KUR primleri üzerinden fazlasıyla alabilecektir. Birçok ürüne verilen devlet desteğinin, Türkiye’nin bir markası haline gelen Antep fıstığına verilmemesi, sektörün sorunlarını çözümsüz bırakmakta ve Türk ekonomisine büyük zararlar vermektedir. Üretimdeki düşüşle birlikte işletmelerin kapanması, işsizlik ve göç gibi ortaya çıkacak ekonomik ve sosyal sorunlar, ürün desteği için yapılacak giderlerden çok daha ağırdır. Dolayısıyla Antep fıstığı üreticilerinin desteklenmesi, ekonomik ve sosyal bir yatırımdır” diye konuştu.

Bu haber 61 kez okundu.
Siyaset - 13:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
  Eski Başbakan, Türk siyasetinin Karaoğlan’ı Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti. Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, 97 yaşında tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  ( GATA) organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayata veda etti. Rahşan Ecevit yıllar önce vasiyetinde rahmetli eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmek istediğini açıklamıştı.  
 • 02
  Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde karne heyecanı
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi gören çocuklara 2019- 2020 eğitim- öğretim ilk döneminin karnelerini verdi, duygusal anlar yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nin bünyesinde bulunan Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde açılan örgün öğretim sınıfında yarıyıl tatili dolayısıyla, Başkan Fatma Şahin tarafından karneleri dağıtıldı. Hem uyuşturucu bağımlılığı tedavisi […]
 • 03
  Türkiye’den en çok Iraklı vatandaşlar konut aldı
  Türkiye genelinde 2019 yılında konut satışları bir önceki yıla azalış gösterirken, 1 milyon 348 bin 729 adet konutun el değiştirdiği görüldü. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışının da Irak vatandaşlarına yapıldığı kaydedildi. Böylelikle Irak vatandaşlarının geçen yıl 7 bin 596 konut satın aldığı saptandı. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, konut satış oranları ile alakalı basına […]
 • 04
  Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130’uncu sırada yer alıyor
  Türkiye, “toplumsal cinsiyet eşitliği” alanında parlak bir görünüm sergilemiyor. Kadın iş gücü, hizmet sektörü hariç hemen hemen tüm alanlarda geri planda yer alırken, üst düzey yöneticiler arasında kadın oranı yüzde 18 olarak belirlendi. Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130. sırada yer alıyor. Kadın istihdamı Türkiye’de her dönemde ele alınan, tartışılan bir konu olarak gündemde […]
 • 05
  Yeni nesil okullarımız açılıyor
  Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. Gaziantep’te 16 derslikli Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sona ererken karne gününde gerçekleştirilen törenle hizmete alınan okulun açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, yapımı devam eden 4 bin dersliğin 800 tanesinin tamamlandığını kaydetti. Öğrencileri karne gününde yalnız bırakmayarak onların hem yeni okula kavuşma hem de karne heyecanına ortak […]

YOL DURUMU