logo

Milletvekili, Erdoğan TBMM’ de Gaziantep’ i Örnek Gösterdi

Milletvekili, Erdoğan TBMM’ de Gaziantep’ i Örnek Gösterdi

Milletvekili, Erdoğan TBMM’ de Gaziantep’ i Örnek Gösterdi

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet ERDOĞAN; Özelikle bu pandemi ve geçmiş dönemden başlayan dolar operasyonları ve Türkiye ekonomisini dışarıdan çökertme planlarının arifesinde, Gaziantep sanayisini örnek vermek istiyorum.

Gaziantep’ de 5 Organize Sanayi Bölgemiz var. Bu bölgemizde iki yıl önce yeni bir bölüm daha açılmasına rağmen 5’inci Organize Sanayi Bölgesi’nin tamamı şu anda doldu. Yatırımlar için şu anda Sanayi Bakanlığına ve Tarım Bakanlığına başvuruda bulunduklarını kaydetti.

Sanayi şehri Gaziantep de “Kalifiye işçi eksiğimiz var. Geçen yıl organize sanayi bölgemizde 200 bin kişi istihdam edildi, bu yıl, 230 bine çıktı. Geçen yıl organize sanayi bölgemizde 460 milyon kilovatsaat enerji tüketildi, bu yıl 510 milyon kilovatsaat enerji tüketildi aynı bölgede, yüzde 10’un üzerinde üretim fazlası var. İhracatta şu anda çok ciddi rakamlara ulaştık, 8 milyar doları yakalayarak Türkiye’nin en çok ihracat eden 5’inci ili olduğunu söyledi.

Hedefimiz, önümüzdeki yıl yani 2021’in sonunda 10 milyar doları yakalamak, özellikle, pandeminin getirdiği sektörel değişikliklere talep var. Gıda ve tekstil ürünlerine çok ciddi talep var. Şahinbey bölgesinde organize sanayi yapılması planlanıyor, yapılacak yerin 8 katı talep geldi, Islahiye ve Nizip ilçemizde de organize sanayi bölgesi yapılması planlanmaktadır. İki bölge içinde mevcudun üstünde talep olduğunu kaydeden Erdoğan,

Hedefimiz istihdamı yükseltmek, bu gayretle yürüyoruz, Türkiye büyüyor, birileri tarafından kabul edilse de edilmese de Türkiye son çeyrekte yüzde 7 büyüyerek Çin’den sonra 2’nci sırada yer almıştır. Büyüyen bir ülkeye yapmamız gereken en büyük iyilik, o ülkenin güvenini ve istikrarını bozmamak olmalıdır. Çünkü ekonomiler, devletler güvenle yaşar, istikrarla yaşar, imajla yaşar.

Etiketler: » » » »
75 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?