logo

Koca: “Mutantların işi zorlaştırdığı bir gerçektir”

Koca: “Mutantların işi zorlaştırdığı bir gerçektir”

Koca: “Mutantların işi zorlaştırdığı bir gerçektir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısının ardından Koronavirüs ile ilgili son gelişmelere ilişkin basın açıklaması yaptı.

Koca: “Şu ana dek 18 milyon dozdan fazla aşı yapılmıştır. İkinci doz aşısını olan vatandaşlarımızın sayısı 7,5 milyonu bulmuştur. Türkiye, dünyada en çok aşı yapan 6’ıncı ülkedir” diyerek aşının etkisine değindi.

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasından satır başları şöyle:

Türkiye için üçüncü zirve, İstanbul için dördüncü zirve yaşanıyor. “Mutantların işi zorlaştırdığı bir gerçektir”

“Bildiğiniz gibi mart ayının başından itibaren vaka durumlarını il il gösteren bir harita yayınlıyoruz. Bu harita, vakaların her yerde artışta olduğunu gösteriyor. Covid-19 risk haritamızsa nüfusun yüzde 80’inin çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya koyuyor.

Yoğun bakım doluluk oranında dramatik bir durum yoktur.

Vakaların yüzde 85’i İngiltere mutasyonudur. Brezilya varyantı 166 kişide görüldü. Bunun dışında tespit edilen başka varyantlar var. Güney Afrika varyantı 11 ilimizde 285 kişide, Brezilya varyantı ise 9 ilimizde 166 kişide görülmüştür. Az sayıda olmakla birlikte Kaliforniya-New York ile B.1.525 varyantı da tespit edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütünün yüksek bulaştırıcılığı nedeniyle sıkı takibini tavsiye ettiği E484K mutasyonuna ise 4 bin 820 vakada rastlanmıştır. Vakaların yüzde 85’i İngiltere mutasyonudur. Brezilya varyantı 166 kişide görüldü.

Aşının etkisini hep birlikte gördük. Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69’unu 65 yaş üstü oluştururken, bugün bu oran yüzde 53’e düştü. Belirlenen gruplardan başlayarak aşı programı devam ediyor.

65 yaş üstü vatandaşlarımızın 1 Ocak itibarıyla toplam vaka içindeki oranı 17.7, şimdi ise yüzde 8.2, yani aşılama sonrası neredeyse toplam vaka sayısı içinde yarı yarıya düşmüş durumda.

Bu dönemde aşılanan kişi sayısı 65 yaş üstünde yüzde 76.4, yani yüzde 100 aşılanamadı. Halen yüzde 23.6 oranında 65 yaş üstü vatandaşımız aşısı tanımlandığı halde yaptırmış değil.

Ramazan için alternatifli bir hazırlık yapıldı. Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı’na sunacağız.

Şu ana dek 18 milyon dozdan fazla aşı yapılmıştır. İkinci doz aşısını olan vatandaşlarımızın sayısı 7,5 milyonu bulmuştur. Türkiye, dünyada en çok aşı yapan 6. ülkedir. Türkiye genelinde yüzde 59 olan yatak doluluk oranı ve yüzde 67,4 olan yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış yoktur, ama gelişmeler ciddi, veriler ikaz edicidir.”

 

Etiketler: » » » » » » »
138 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?