logo

“Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi” Temel Atma Töreni

“Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi” Temel Atma Töreni

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından gençleri ve çocukları araştırmaya, hevesli ve eğitimli bireyler olarak geleceğe hazırlamak amacıyla yapılacak “Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi” temel atma töreni Gaziantep Üniversitesi’nde (GAÜN) düzenlendi.

Türkiye’de yerel yönetimler bazında “Gaziantep Modeli” ile hayata geçirilen projelere bir yenisi daha eklendi. Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), Erkul Ailesi iş birliğinde kente kazandırılacak 14 bin 590 metrekare kapalı alana sahip “Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi” için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Erkul Kozmetik A.Ş. temsilcisi Sabri Odabaşı, TÜBİTAK Toplum ve Bilim Dair Başkanı Bekir Çengelci, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Gaziantep AK Parti milletvekillerinden Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Derya Bakbak, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ve öğrencilerin katılımıyla temel atma töreni gerçekleşti.

‘Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi’ sergi alanları, 4 ana temadan oluşan Temel Bilimler, Teknoloji ve Yapay Zeka, Uzay ve Havacılık, Enerji ve Ekoloji) kalıcı ve 1 geçici sergi holleri, Living-Lab, Araştırma ve inovasyon ortamı, çok amaçlı salon, Kafeterya ve teknik hacimlerden oluşmaktadır. Merkezle genç, çocuk ve üniversite öğrencilerinin eğitim, araştırma, bilim ve fen bilimlerine olan yatkınlıklarını arttırmak hedefleniyor.

Açılış Töreni’nde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’dan övgü ile bahsederek, “Rektörümüzün ayağı uğurlu geldi. Gaziantep Üniversitesi, özel tarihi bir üniversite. Yıllardır verilen mücadeleden sonra Üniversitemiz buralara geldi” şeklinde konuştu. Merkeze gelirken kalbinin pırpır ettiğini belirten Başkan Şahin, “Bilim adına atılan her proje beni çok heyecanlandırıyor. Merkez için çok özel çalıştık. Bölgenin Hindistan’ı olmak gibi bir hedefimiz var” dedi.

BAŞKAN ŞAHİN: TEKNİK EKİBİMİZLE MERKEZ İÇİN ÇOK ÖZEL ÇALIŞTIK

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi’nin çok özel ve tarihi bir eğitim alanı olduğuna dikkati çekerek, “Müzeyyen annemizi Rahmetle ve minnetle anıyorum. Gaziantep Modeli böyle bir model. Bir taraftan sanayisi ile yükselirken bir taraftan da biriktirdiğini başkalarıyla paylaşıyor. Bunun yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül de 100’ncü yılda 100 hayırsever anlayışıyla büyük bir gayret sarf ediyor. Her konuda özel bir şehiriz. Özel insanların olduğu bir şehiriz. Çok temel attık. Ama buraya gelirken kalbim pırpır ediyordu. Çünkü bilim adına atılan temel beni çok heyecanlandırıyor. Mühendis bir kardeşiniz olarak büyük bir heyecan duyuyorum. Büyük bir emek var. Bu şehirdeki 1 milyon genci bilime odaklamamız gerekiyor. Çok kısa sürede büyük maliyetlerle temel atma törenimizi gerçekleştiriyoruz. Erkul ailesine çok teşekkür ediyoruz. Medeniyet tarihlerini irdelediğimizde bilginin bir güç olduğunu ve söz sahibi yaptığını görüyoruz. Slikon vadilerini kuran insanlar kıtalar ötesinden gelerek burayı farklı şekilde dizayn etmeye çalışıyorlar. Bu coğrafyada güçlü olma zorundayız. Tam bağımsız Türkiye yolunda emin adımlarla ilerlemek için

gençlere yatırım yapmalıyız. Teknoloji açığını gidermemiz lazım. Eğitim camiasında önemli çalışmalar yaparak geleceğimizi garanti altına almamız lazım. Artık altyapı belediyeciliği bitmiştir. Hizmet belediyeciliği artık olgunlaşmıştır. Sosyal belediyecilik, yetim, yaşlı, yoksul muhtaca devletin şefkatli yüzünü göstermeyi amaç edinmelidir. Kültürel belediyecilik ve şehir ekonomisi yerel sahada yükselen bir değer haline gelmiştir. O yüzden biz insanı merkeze alan sosyal projelerle şehrin gündemine dair ne varsa elimizi taşın altına koymaya hazırız” şeklinde konuştu.

 

“Şehrin gelişimine katkı sağlamak adına teorik bilgiyle pratik deneyimi yerinde ve zamanında gerçekleştirmeliyiz” diyen Başkan Fatma Şahin, “Beşeri sermayeye deneyim sağlatarak rekabet etme fırsatı vermeliyiz. Yüksek teknolojiye geçmekte lafla olmuyor. İyi mühendisler yetiştirmek için her türlü fikri ve argümanı sorgulamamız ve somutlaştırmamız elzemdir. Dilek ve temenni ile bir yere varamayız. İmkân ve fırsat sunmalıyız. Böylelikle geleceğe hazırlanmış olacağız. O nedenle Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi için çok teknik ekibimizle beraber çok özenle çalıştık. Tam bir birlikte iş yapma modeli ile hareket ettik. Büyükşehir olarak geçen hafta Bilişim A.Ş.’yi kurduk. Bilgi ekonomisini görmezden gelmemeliyiz. Dünyanın nereye gittiğini mercek altına alarak çalışmalarımız vücut bulmalı. Bölgenin Hindistan’ı olmak gibi bir hedefimiz var. Onun için de şirketleşmemiz ve kendi yapımızı güçlendirmeliyiz. Bilişim A.Ş.’nin kurulmasındaki temel amaç şehri akıllandırmaktır. Şehirde, bir sorunun çözüme veya nihayete ermesinde teknoloji akla geliyorsa o şehir akıllı şehirdir. Biz, doğru yoldayız ancak kat edecek de yollarımız var. Şehir uygulamadır, yaşama dokunmadır. İnsanların beklentilerini gerçekleştirme sahasıdır. Dünyanın en iyi bilim kağıdını oluştursanız bile eğer yaşama dokunamıyorsanız bir şey ifade etmez. Bizim şehrin eğitim kurumları ve diğer kuruluşlarıyla birlikte hareket ederek gerçekleştirecek çok icraatı var. Akıllı şehir kapsamında, sağlık ve eğitim konularında alt yapı çalışmalarını gün geçtikçe ilerletiyoruz. Bu bağlamda gençlerimize de çok iş düşüyor. Büyükşehir Belediyesi olarak ben bir kardeşiniz olarak siz gençlerin emrindeyim” diye konuştu.

 

KOÇER: GAZİANTEP ÜLKEDE BİLİM AÇISINDAN AYRI BİR YERE SAHİP

AK Parti Gaziantep milletvekili Nejat Koçer, bugün bu temel atma törenin farklı bir anlam taşıdığının altını çizerek, TEKNOFEST baz alındığında Türkiye’de Gaziantep’in bilim ve teknoloji açısından ayrı bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

 

ERDOĞAN: GAZİANTEP GELECEĞE YETENEKLİ GENÇLER HAZIRLIYOR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep’te çok kıymetli bir temel atma töreninde bulunduklarını hatırlatarak, “Ülkenin teknolojik gelişmesine bakıldığında geçim sıkıntısının her ne kadar önemli olduğunu görsek de bugün Hindistan, bilim ve teknolojide önemli bir aşamada. O nedenle yerel kapsamda Gaziantep’in de önemli işlere imza atarak geleceğe yetenekli gençler yetiştirmesi önümüzde olağan bir gerçektir” diye konuştu.

 

BAKBAK: BİLİMİN, MATEMATİĞİN, FİZİĞİN VE TEKNOLOJİNİN BULUŞMA NOKTASI

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, çok önemli bir merkezi için burada toplandıklarını vurgulayarak, bilim merkezlerinin fiziğin, matematiğin, teknolojinin buluşma noktası olduğunu söyledi, projede emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini iletti.

 

REKTÖR PROF. DR. ÖZAYDIN: YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Gaziantep sadece Türkiye’de değil Dünya’da özgün bir kent olduğunu belirten GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Gaziantep için elimden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğunu belirterek şunları ekledi: “Öncü bir kent olan Gaziantep’i öne çıkartan en önemli özelik iş birliği kültürünün olmasıdır. Beni de bu iş birliğine dahil ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Bilim yuvası olan Üniversite’ye böyle bir merkezi kazandıran Erkul ailesine özelikle teşekkür ediyorum. Her şeye açığız. Bu kenti kent yapan bilime olan inancıdır. Bilimsiz bir toplum kör demektir. Bilim varsa önümüz ve ufkumuz açıktır. Sahaya yeni indim, birlikte yapacağımız daha çok iş var. Gaziantep sadece Türkiye’de değil Dünya’da da özgün bir

kent. Bütün fakültelerimizle şehre hizmet vermeye hazırız” diyerek, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e, Milletvekillerimize ve katılımcılara teşekkür etti.

 

ÇENGELCİ: MERKEZ GENÇLERE İLHAM OLACAK

TÜBİTAK Toplum ve Bilim Daire Başkanı Bekir Çengelci, Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi’nin temelini atmak için bir araya geldiklerini belirterek şunları söyledi: “Burada sadece bir temel atma töreni gerçekleşmiyor. Burada aslında tohumlar da atıyoruz. Gaziantep’e, ülkeye hatta dünyaya hizmet edecek, bilim insanlarını yetiştirecek, onlara ilham olacak, farkındalık oluşturacak bir merkezi hayata geçireceğiz. Bu kapsamda Gaziantep Valiliği’ne ve Büyükşehir Belediyesi’ne ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

 

ODABAŞI: BİLİM VE TEKNOLOJİYİ ANLAŞILABİLİR KILMALIYIZ

Erkul Kozmetik A.Ş. temsilcisi Sabri Odabaşı ise çocuklara ve gençlere verilen teorik bilgilerin pratik olarak uygulama alanına sokma, teknolojik gelişmelere uyum sağlama ve bilimsel ülkeleri benimseyerek toplumu geleceğe hazırlama fikrinin ülkemiz için elzem bir anlayış olduğunu ifade ederek, “Genç neslin bu fikirden yola çıkılarak geleceğe hazırlamak için bilim ve teknolojiyi anlaşılabilir ve ulaşılabilir kılmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » »
485 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?