Öğrenci Sempozyumunda Kadın konuşuldu | Narkoz Haber
Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

Öğrenci Sempozyumunda Kadın konuşuldu

Eğitim - 03 Ocak 2020 09:49 A A

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merket5zi (FRUAM) tarafından “Kadın ve Gebe Sağlığı” temasıyla Öğrenci Sempozyumu gerçekleştirildi.

KADIN SAĞLIĞI VE KALİTELİ YAŞAM

HKÜ Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü bina dersliğinde gerçekleşen sempozyumda kadın sağlığına yönelik konuşma yapan Doç.Dr. Nuriye Özengin Üriner; İnkontinans (İdrar Kaçırma) sendromu, nedenleri, değerlendirme yöntemleri ile güncel rehabilitasyon uygulamalarının etkinliği hakkında bilgiler verdi. İdrar kaçırmanın kadınlarda sıklıkla karşılaşılan bir problem olduğunu söyleyen Özengin, hasta eğitimi/farkındalığının artırılması ile pelvik tabana yönelik egzersiz yöntemlerinin idrar kaçırma şikayetlerinde son derece etkili olduğu, bu sayede bireylerin daha kaliteli bir yaşama kavuşacağını belirtti.

“GEBELİKTE FİZİKSEL AKTİVİTE VE EGZERSİZ”

Sempozyumun ikinci oturumunda ise Dr. Öğr. Üyesi Ceren Gürşen “Gebelikte Fiziksel Aktivite ve Egzersiz” sunumuyla gebeliğin bir fizyoterapist eşliğinde nasıl yönetilebileceği, klinik değerlendirme ve uygulamalardaki temel ve özel yaklaşımlardan bahsetti. Gürşen gebeliğin egzersizle geçirilmesinin hem rahat bir doğum sağladığını aynı zamanda egzersiz yapmış annelerin çocuklarının da sosyal yaşamda ve dil becerilerinde daha başarılı olduklarını belirtti. Fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerinin farklı bir bakış açısı kazandıkları bu sempozyum konuşmacılara plaket verilmesiyle son buldu .

Bu haber 70 kez okundu.
Eğitim - 09:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU