Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Oğuzeli’nde bir yılda 400 ton nar işlendi

Oğuzeli’nde bir yılda 400 ton nar işlendi

ğuzeli’nde bir yılda 400 ton nar işlendi

Oğuzeli’nde 2021 yılında 400 ton Türk Marka Patent Kurumu tarafından tescillenerek, coğrafi işareti alınan Oğuzeli Nar’ı işlendi.

Nar ve Nar ekşisinin ilçenin tanıtımında büyük rol oynadığının altını çizen Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, “2021 yılı üreticimiz açısından verimli geçti” dedi. Gaziantep Haber

Oğuzeli Belediye Başkanı Kılıç, “İlçemizde toplam 400 ton nar işlendi. İşlenen narın 5 tonu belediyemiz ‘Nar Atölyesinde’ olmak üzere 50 tonu nar ekşisi haline geldi. Bu her yıl katlanarak devam edecek. Toprağımızın bereketi ve çalışkan halkımızın özverisi ile dünyanın en güzel narı ve ekşisi ilçemizde üretiliyor. Oğuzeli artık nar ve nar ekşisi konusunda söz sahibi konumuna geldi. Daha önce vatandaş para etmediği için nar ağaçlarını söküyordu. Kurduğumuz tesis ve ürünlerimize aldığımız coğrafi işaretlerle birlikte sökülen ağaçlar tekrar dikilmeye başladı. Çünkü ürünlerimizin katma değeri yükseldi. Buda çiftçimizin cebine yansıdı.

“FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR”

Nar ve nar ekşisinin vitamin açısından çok zengin bir besin olduğunu vurgulayan Başkan Kılıç, “Özellikle koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu günlerde nar ve ekşisini evlerimizde kesinlikle eksik etmemeliyiz” dedi.

Başkan Kılıç, “Narın, enfeksiyonlara karşı vücudun dirençli olmasını sağladığı, yorgunluğu giderdiği, enerji verdiği, tansiyonu düzenlediği, cildi güzelleştirdiği, kandaki şeker seviyesini dengelediği söyleniyor. Narda bulunan polyphenolic, tannin ve anthocyanin adlı maddelerin serbest radikallerle mücadele ederek damarların tıkanmasını engellediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, antioksidanlar açısından zengin bir meyve olduğu da dile getiriliyor. Narın sadece meyvesi değil, meyve tanelerinin zarı, meyve kabukları, nar ağacı kökleri, kök kabukları ve nar ağacı dalları da sağlık açısından faydalıdır. Yararları saymakla bitmeyen narda tüketim artırılmalıdır” ifadelerini kullandı. Gaziantep Sağlık

Etiketler: » » » »
148 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?