logo

Özdağ, “Kuleli Askeri Lisesi Türk Ordusunun ruhudur”

Özdağ, “Kuleli Askeri Lisesi Türk Ordusunun ruhudur”

MHP Milletvekili Özdağ, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, TSK ile ilgili düzenlemeleri eleştirdi. Özdağ, AKP’nin olaylardan ders almak yerine 15 Temmuz travmasının TSK’nın kurumsal yapısını parçalamak için fırsat olarak kullandığını belirtti.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep Milletvekili  Ümit Özdağ, ” Jandarma Genel Komutanlığı’nın Türk Silahlı Kuvvetler dışına çıkartılması ve silahlı kuvvet olarak nitelendirilmemesi. Böylece Türk ordusu içinde NATO dışında olan tek yapı tasfiye edilmiştir. Bu tasfiye terörle mücadelede çok büyük sorunlar ortaya çıkaracaktır” dedi.

“TSK’YI FELÇ EDECEK PARTİZANLAŞMANIN TEMELİ ATILABİLİR”

TSK’yı dağıtma planının Soros ve sivil toplum örgütünün hazırladığını ve Abdullah Gül zamanında yapılan çalışmaya dayandığını iddia eden Özdağ, “Sivilleşme, demokratikleşme gibi sunulsa da, Olağanüstü Hal rejimleri Kanun Hükmündeki Kararnameleri ile demokrasi olmaz. TSK’yı felç edecek partizanlaşmanın temelleri atılabilir. Mesele TSK’nın sivil denetiminden bahsederken  Parlemento’nun TSK üzerindeki denetiminden bir kelime ile bahsedilmediğini görüyoruz”şeklinde konuştu.

“ORDUNUN BAŞI VE KOLLARI AYRILMIŞ DURUMDA”

“Birinci, Genelkurmay Cumhurbaşkanlığı’na bağlanmak istenmiş. İkincisi, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmıştır. Ordunun başı ile kodları birbirinden ayrılmış durumda. Genelkurmay Başkanı şu anda kime komuta ettiği belli değil. Kanun hükmünde Kararnamede, İstihbarat ve harekatın kimin tarafından yürütüleceği belirtilmemiştir. Şu anda Genelkurmay bunun yürütülmesinden sorumlu değildir, yetkili de değildir.Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istihbarat ve harekatının yürütülmesinin görevi yoktur. Bu trajedidir. Cumhurbaşkanı ve Başbakan gerekli gördükleri yerde Kuvvet Komutanları’na emir verebilir ve bu emirler herhangi bir makamdan onay almaksızın yerine getirilir. Bu çok başlılıktır.

Genelkurmay Başkanı askeri gerekliliklere dayanan emir verdi. Kuvvet komutanı bu emri yerine getirmeden Savunma Bakanı’na soracak mıdır?

Savunma Bakanı Kuvvet Komutanı’na bu emri yerine getirmeyeceksin derse ne olacaktır? Cumhurbaşkanı veya Başbakan Genelkurmay Başkanı’nın emrinin hilafına bir emri verirse ne olacaktır?

Üçüncü parçalanma Jandarma Genel Komutanlığı’nın Türk Silahlı Kuvvetler dışına çıkartılması ve silahlı kuvvet olarak nitelendirilmemesi. Böylece Türk ordusu içinde NATO dışında olan tek yapı tasfiye edilmiştir. Bu tasfiye terörle mücadelede çok büyük sorunlar ortaya çıkaracaktır. Terörle mücadelede Kara ve Hava Kuvvetlerinin bu birimleri Jandarma Genel Komutanlığı emrine veriliyordu. Kara ve Hava Kuvvetleri’nin birimleri nasıl emre verilecektir? Boşluk nasıl doldurulacaktır? Dördüncü bölünme Gülhane Askeri Hastanesi’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlanmıştır. Bu inanılır gibi değil. Türk ordusu savaşan ordu. Türk tabipleri zaman zaman çatışmada en ön safta yaralı çekiyorlar, tedavi orada başlıyor. Bu askeri tabiplerin yerini kim alacak? Hangi sivil tabip çatışmanın ortasından gidip yaralı asker tahliye edecek?”

“KULELİ ASKERİ LİSESİ TÜRK ORDUSUNUN RUHUDUR”

Askeri liselerin kapatılmasına ilişkin olarak Özdağ, “Özellikle 1845’de kurulan Kuleli Askeri Lisesi Türk Ordusu’nun ruhudur. 1773’de kurulan Deniz Lise imha edilmiştir. 1845’de kurulan Kuleli askeri lisesi yok edilmiştir. 243 senelik Deniz Lisesi, 171 senelik Kuleli. Devlet fikrine saygısı olan hiçbir iktidar bunu yapmaz. Milli Savunma Bakanı bu okullardaki öğrencilerin yüzde 95’i cemaatçi diyor. Biz o zaman yüzde 5’i bulalım ve bu okulları yaşatalım. AKP’nin yok ettiği Türk Ordusu’nun tarihidir. Osmanlı atalarımızdan çok bahseden bir partinin iktidarı Osmanlı’dan kalan en güzide kurumları yok eden iktidar olarak tarihe geçecek olması herhalde övünç kaynağı olmayacaktır. Askeri liseleri kapatırsak sızma azalır diyen bir mantık sakattır. Askeri yargıda sivil kaynaklardan alım yoluna gidilmiş, askeri yargıda FETÖ’cü oranı yüzde 90’a çıkmıştır. Kuleli’den mezun olsun olmasın, Kuleli’nin subay ruhunda derin bir yeri vardır. Yapılması gereken Kuleli ve Işıklar gibi askeri liselerden Harp Okuluna girişlerin yüzde 80’e çıkarılması olmalıydı.

669 sayılı Kanun Hükmünde kararname ile yapılan değişikliğin herhangi bir orgeneralin Genelkurmay Başkanı olabilmesinin ordu hiyerarşisine indirilen ve orduyu politize eden bir karar olduğunu belirten Özdağ, “Normal olarak genelkurmay başkanları, ordu ve kuvvet komutanlığı sürecinden geçerek genelkurmay başkanı olurlar. Bu silsileyi bozmak çoğu zaman eksik deneyim nedeni ile sıkıntıların ortaya çıkmasına ve kıdemi düşük olan orgeneralin öne geçmesine neden olur. Böyle bir atama askeri değil, siyasi gerekleri ön plana çıkarır ve yanlıştır.

Kaset komplo olayına ilişkin olarak Özdağ, “2011 yılından 2016 yılına kadar çıkmaması zuldür. Dilerim bundan sonra çok boyutlu ortaya çıkar. Bilinmiyor muydu kimlerin yaptığı? Kimlerin yaptığının bilindiğini düşünüyorum. Sadece isimler ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Etiketler: » » » » » »
22 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?