Özseven'den GTO Başkanı Yıldırım'a teşekkür | Narkoz Haber
Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

Özseven’den GTO Başkanı Yıldırım’a teşekkür

Üst Manşet - 16 Aralık 2019 17:41 A A

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özseven  e-Fatura mükelleflerinin 01.01.2020 tarihinden itibaren e-Arşiv Faturaya geçmek zorunluluğundan doğan sorunları gündeme taşıması nedeniyle Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım’a teşekkür etti.

Özseven “bu zorunluluğun mükelleflerde yeni külfetler doğuracağı düşüncesiyle  e- belge mükellefiyetinde limitlerin yükseltilmesi ve geçiş sürecinin ötelenmesi  yönündeki  açıklamasının yanı sıra   güçlü lobisiyle sonuç ve çözüme ulaşmada çaba harcayarak girişimlerde bulunan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Özseven  açıklamasında şu cümlelere yer verdi; “Ticaret Odası sayın Mehmet Tuncay Yıldırım’ın 4 Aralık 2019 tarihli e dönüşüm ile ilgili açıklamasını destekliyor ve değerli buluyoruz.  Bildiğiniz üzere 19 Ekim 2019 tarihinde 509 nolu vergi usul kanunu tebliği ile mükellefleri teknik olarak sıkıntıya sokacak uygulama 01.01.2020 tarihinde yürürlüğe girecek. Bundan dolayı açıklama çok yerinde ve zamanında yapılmış oldu. Diğer esnaf odalarından da aynı hassasiyeti bekliyor ve açıklamalarından dolayı Gaziantep Ticaret Odası başkanı sayın M. Tuncay Yıldırım’a Gaziantep Mali Müşavirler odası olarak teşekkür ediyoruz.”         

GTO Başkanı Yıldırım, Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu olan elektronik belge uygulamalarına zorunlu geçiş tarihlerinin ve uygulama esaslarının yer aldığı 509 Sıra Nolu Tebliğinde belirtilen limitlerin ve tarihlerin ticaret erbaplarını zorlayacağı yönünde açıklama yaparak  “Firmalarımıza yeni bir külfet getirecek olan limitin yükseltilmesi ve geçiş süresinin de ötelenmesi gerekir” demişti.

30923 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu olan elektronik belge uygulamalarına yönelik zorunlu geçiş tarihlerinin ve uygulama esaslarının yer aldığı 509 Sıra Nolu Tebliğ hükümlerince;

 “2018 ve 2019 yıllarında satış hasılatı 5 milyon TL’yi gecenler 01.07.2020 tarihinden itibaren, 2020 yılı ve müteakip hesap dönemlerinde geçenler ise ilgili yılı takip eden yılın 7.ayından itibaren e-fatura kullanmak zorunda. Halihazırda  e-Fatura mükellefi olanlar da 01.01.2020 tarihinden itibaren e-Arşiv Faturaya geçmek zorunda. Bazı sektörlerde e-irsaliye, e-müstahsil makbuzu ve e-bilet zorunlu hale geliyor.”

Bu haber 68 kez okundu.
Üst Manşet - 17:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU