Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Ramazanda Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları

Ramazanda Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları

Ramazanda Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları

Ramazan Ayı ,huzur, paylaşma ve birliktelik ayıdır. Huzurla mutlulukla kurulan sofralar derken, bu ayda beslenme önerileri ise olmazsa olmaz. Ramazanda Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları

Özel Hatem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Saadet Tayşi on iki ayın sultanı olan ramazan ayında beslenme hakkında bilgiler verdi.

Oruçların tutulduğu, sahurların yapıldığı bu ayda sofralarımızı donatırken bazı püf noktalara dikkat etmeliyiz.

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte önerilen az ve sık beslenme biçimi yerini uzun süreli açlığa ve susuzluğa bırakıyor. Aç kalan vücudumuzu dinç tutmak çok önemlidir. Bir bakıma oruç ile vücudumuzu fazla yemek yemekten arındırıyoruz.

Orucunuzu çorba ile açın

Uzun süre aç kalan mideyi rahatlatan tek besin çorbadır. Uzun süreli açlıkta oluşan birden yeme isteğini engellediğinden ilk başlangıcınız çorba olmalıdır.

Sofranızdan Sebzeyi Eksik Etmeyin

Unutmayın ki sebzeler bağışıklık sistemini güçlü tutan besinlerdir. Aynı zamanda kana yavaş geçen ve kan şekerini çok az yükselten, nişasta içermeyen sebzeler; sizler için çok sağlıklı bir seçim olacaktır. Nişasta içeriği yüksek olan, patates, mısır, havuç gibi besinleri sıklıkla tercih etmemelisiniz. Bu besinler kan şekerinizi hızlı yükseltip, hızlıca da düşürdüğü için yemek sonrasında uyku hissinizi artıracaktır.

Dengeli Beslenmeyi Unutmayın

Soframıza baktığınızda, sebzesi, protein kaynağı et, tavuk, balık, yoğurt ürünleri ve karbonhidratlardan ise tam tahıllı ekmekler, kepekli makarnalar, bulgur ağırlıklı oluşmasına özen gösterin.

Oruç Tutarken Vücudu Susuz Bırakmayın

Gün içindeki en büyük yorgunluk hissinin oluşma nedenin susuzluk olduğunu ifade eden Özel Hatem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Saadet Tayşi ‘Vücudunuzu susuz bırakmamaya özen göstermelisiniz. İftardan sahura kadar en az 2 litre ile 2.5 litre arasında su tüketimi yapınız. Suyu bir oturuşta değil. İftardan sahura kadar yaymanız gerekmektedir ‘dedi.

Sahura Kalkmayı İhmal Etmeyin

Sahura kalkmadan oruç tutulduğunda aç kalma süreniz artacağından metabolik hız düşer, halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk ve dikkatte azalmalar görülür. Sahur geç yapılıp yatıldığından dolayı ağır yemekler yemeyiniz. Midede hazımsızlığa neden olabilir ve tekrardan uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz. İftardan kalan yemekler değil de kahvaltı tarzından gıdalar tercih ediniz. Mutlaka sahurda protein içeriği yüksek olan besinleri tüketiniz ki mide boşalma süresi uzasın ve acıkmanız geciksin.

Etiketler: » » » » » » »
172 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?