RUMKALE'nin yer altında kalan zenginlikleri sergilendi | Narkoz Haber
-0° Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

RUMKALE’nin yer altında kalan zenginlikleri sergilendi

Hareketli Manşet - 19 Ekim 2019 08:35 A A

DALGIÇLAR FIRAT’A DALDI, SAKLI CENNETİ FOTOĞRAFLADI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Rumkale Uluslararası Su Sporları Festivali kapsamında Rumkale’nin yer altı zenginlikleri sergi çalışmalarına yansıdı. Yer üstü kadar yer altında da büyük bir hazineye sahip olan Belkıs (Zeugma), Erenköy, Gümüşgün ve Rumkale’ye dalan dalgıçların çektiği fotoğraflar sergilendi. Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaya hazırlanan Rumkale’nin Fırat’ın altında kalan kısmı belgeselleştirildi, fotoğraflandı. Büyük bir ilgiyle karşılanan sergiyi gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sergiyi çok beğendi, emeği geçenlere teşekkür etti.

RUMKALE BAŞKAN ŞAHİN’LE PARLADI!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin en görkemli 13 kalesi arasında gösterilen Merzimen Çayı’nın görkemli Fırat Nehri’yle buluştuğu mevkide dimdik yükselen sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepenin üzerine kurulu Rumkale, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin döneminde parladı. Buram buram tarih kokan saklı cennet, Başkan Şahin’in özel gayretleriyle gerçek değerini kazandı.

Kültürel mirasın korunması, yaşatılması, tanıtılması ve turizme kazandırılması yönünde başlatılan çalışmalar, Gazi şehri başkalaştırdı. 2014-2019 yıllarında zihinsel dönüşümle şehrin gizlenmiş yüzü, açığa çıkarıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le birlikte, tarihi ve kültürel değişimle kent turizmde zirveye çıktı. Yürütülen çalışmalarla, Gaziantep’in Yavuzeli ilçesi Kasaba köyünün yakınında bulunan Rumkale, kentin gözbebeği oldu. Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Uluslararası Su Sporları Festivali’yle adından söz ettiren Rumkale, turistlerin gezip görebileceği tarihi mekanlar listesinde ilk sıralara yükseldi.

DAHA CANLI VE DİNAMİK HALE GETİRİLECEK

Başkan Şahin, sanayi şehri Gaziantep’in tarihi, kültürü ve sanatıyla da iddialı bir şehir olduğunu belirterek, hazırlanan projelerle tarihi ve kültürel eserleri ayağa kaldırdıklarını bildirdi.

Fırat Nehri’nin bütün güzelliğinin, dik kayalar üzerinde bulunan Rumkale’ye yansıdığını dile getiren Şahin, şunları kaydetti: “Roma ve Hitit gibi en güçlü medeniyetler Fırat’ın etrafında şekillenmiştir. Büyükşehir Belediyesi olarak, Rumkale’yi önemsiyoruz, burayı turizme kazandırmak için geceli gündüzlü çalışıyoruz, Rumkale’yi daha canlı ve dinamik hale getireceğiz. Teleferik ve sahil düzenlemesine ilişkin çalışmalarla yer altındaki hazineyi, bir su altı arkeoloji müzesiyle taçlandıracağız. Osmanlının, Selçuklunun ve İslam medeniyetinin de en güzel eserlerini bu topraklarda görebiliyorsunuz. Tarih, bu özellikleri zenginlik olarak sunmuş, bize de onu en iyi şekilde değerlendirmek düşüyor. Dalgıçlarımız Fırat’ın altında kalan Rumkale’nin gizli yüzünü gösterdi, çektiği fotoğrafları sergiledi, yer altındaki zenginliği gün yüzüne çıkardı. Ellerine sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.”

RUMKALE HAKKINDA

Rumkale, Antik dönemden günümüze kadar Şitamrat, Kal-a Rhomayta, Hromklay, Ranculat, Kal-at el Rum, Kal-at el Müslimin, Kale-i Zerrin (Altın Kale) ve Rumkale gibi birçok isimle adlandırıldı. Kale, Nizip-Birecik Barajı gölünün oluşmasıyla doğmuş bir yarımadada konuşlandı. Hz. İsa’nın havarilerinden Johannes (Yuhanna)‘in Roma döneminde Rumkale’yi mesken yaparak kayadan oyma bir odada incilin nüshalarını çoğalttığı rivayet edilir. 1279 da kaleyi kuşatan Memluklular bu aşamada kaleyi zapt edemedi. Ancak Memluklu sultanı Melik el-Eşref 1292 de Rumkale’yi tekrar kuşatarak, Rumkale’nin fethi gerçekleşti. Sultanın emriyle Suriye naibi Sancar Suca tarafından tamir ettirilen Rumkale, Kal’at el Müslimin adını aldı. Daha sonraları Kale-i Zerrin (Altın Kale) olarak adlandırıldı. Rumkale Memluklular zamanında yeniden uç kalesi olarak kullanılmışsa da, eski parlak dönemini bir daha yaşayamadı. 1516 da Osmanlıların eline geçen Rumkale, Halep Eyaleti’nin Birecik Sancağı’na bağlı bir kaza haline getirildi. 17’nci yüzyılda Evliya Çelebi, Rumkale’nin bir tepe üstünde sağlam bir kale olduğunu, dışarıda camii, hanı, hamamı ve küçük bir çarşısı bulunduğunu belirtir. Katip Çelebi de burasının bahçe ve meyvelerinin bolluğunu vurguladı. Rumkale; üç yanı zümrüt yeşili göl ve bunu çevreleyen dik, sarp kayalıklı tepelerle çevrili doğa ve insan harikası bir yer olarak tanımlanır.

Bu haber 86 kez okundu.
Hareketli Manşet - 08:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 02
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 03
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.
 • 04
  Elazığ’da meydana gelen deprem’de can kaybı
  Merkez üssü Elazığ Sivrice’de meydana gelen  6,8 büyüklüğündeki  depremde şuana kadar Elazığ’da 6, Malatya’da 5 olmak üzere 11 vatandaşımız hayatını kaybettiğini 272 vatandaşında yaralandığı açıklandı. AFAD Telefon görüşmelerinde web tabanlı uygulamaların kullanılmasını istedi. Merkez üssü Elazığ Sivrice’de meydana gelen  6,8 büyüklüğündeki  deprem  Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Bitlis, Şanlıurfa, Tunceli, Adana, Şanlıurfa, Hatay, Adıyaman’da da hissedildi.
 • 05
  Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem
  Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi’nde meydana gelen deprem çevre illerden de hissedildi. Deprem nedeniyle korku panikle vatandaşlar sokağa çıktı. Bölgede artçı sarsıntılar devam ediyor… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan her hangi bir can haberindiğini açıkladı. DEPREM ELAZIĞ SİVRİCE Buyukluk: 6.8(Mw) Yer: Turkiye Elazig Sivrice […]

YOL DURUMU