SANKO Üniversitesi Oğuzeli'nde halka açık konferans düzenlendi - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
35° Açık
 • EURO
 • DOLAR

SANKO Üniversitesi Oğuzeli’nde halka açık konferans düzenlendi

Eğitim - 11 Aralık 2018 16:54 A A

SANKO Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Soran, “Koroner arter hastalığı tedavisinde özellikle son 20 yılda çok önemli gelişmeler oldu. Buna rağmen, bu hastalıktan ölüm, ülkemizde tüm ölüm nedenleri içinde birinci sırada yer alıyor” dedi.

Prof. Dr. Özlem Soran, SANKO Üniversitesi ve Oğuzeli Belediyesi işbirliğiyle, Belediye Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen halka açık konferansta, “Koroner Arter Hastalığı ve Korunma Yolları” konusunu anlattı.

Konferansın açılışında konuşan SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, üniversitelerin görevinin eğitim vermenin yanı sıra, bilgi üretmek ve ürettiği bilgiyi bölgesindeki yaşayanlarla paylaşmak olduğunu söyledi.

Oğuzeli’ne, Prof. Dr. Özlem Soran’ın bilgilerini paylaşmak amacıyla geldiklerine vurgu yapan Prof. Dr. Dağlı, nazik daveti için Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç’a teşekkür etti.

Prof. Dr. Özlem Soran ve eşi Prof. Dr. Atilla Soran’ın, hem yaşadıkları Amerika Birleşik Devletleri’nde, hem de dünyada kendi alanlarındaki başarılı çalışmalarıyla ülkemizi gururla temsil ettiklerine dikkat çeken Prof. Dr. Dağlı, katılımcılara SANKO Üniversitesi’ne ilişkin paylaşımda bulundu.

OĞUZELİ BELEDİYE BAŞKANI

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç ise belediyeciliğin o yörede yaşayan insanların doğumdan ölüme kadar her türlü ihtiyaçlarını olabildiğince giderebilmek, sorunlar çıkmadan önlem alabilmek olduğunu kaydetti.

Halka açık sağlık konferansını bu amaçla Oğuzeli halkına sunduklarını belirten Kılıç, “Yaşın ilerlemesiyle birlikte ister istemez farklı hastalıklarla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Amacımız hasta olmadan ve hasta olduktan sonra neler yapmalıyız konusunda halkımızın bilgilenmesine katkı sağlamaktır” ifadelerine yer verdi.

Organizasyon için SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı ve Prof. Dr. Özlem Soran’a teşekkür eden Kılıç, SANKO Üniversitesi’ne bilimsel yolculuğunda başarılar diledi.

PROF. DR. ÖZLEM SORAN

SANKO Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi ve Rektör Danışmanı Kardiyolog Prof. Dr. Özlem Soran, koroner arter hastalığını, “Kalbi besleyen damarların daralması ya da tıkanması” olarak tanımladı.

SANKO Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri Pittsburgh Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Soran, koroner arter hastalığı tedavisinde özellikle son 20 yılda çok önemli gelişmeler olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Soran, “Buna rağmen, bu hastalıktan ölüm, halen ülkemizde tüm ölüm nedenleri içinde birinci sırada yer alıyor” şeklinde konuştu.

Araştırmaların, dünyada her yıl 15 milyon kişinin ölümüne neden olan koroner arter hastalığından korunmanın mümkün olduğunu gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. Soran, şöyle devam etti:

“Amerika Birleşik Devletleri’nde 18 milyonun üzerinde kalp hastası var. Her 4 kişiden birinin ölüm nedeni, kalp hastalığı. Ülkemizde yaklaşık 4 milyon kalp hastası olmakla beraber, her yıl bunun üzerine 400 bin yeni hasta eklenirken, yılda 200 bin kişiyi kalp hastalığı nedeniyle kaybediyoruz.”

Koroner arter hastalığı nedenlerinin doğru analiz edilmesi, korunma yolları konusunda bilinçli bir yaklaşım ve özellikle yöresel faktörler de dikkate alınıp halka anlatılması ve farkındalık yaratılmasının önemine değinen Prof. Dr. Soran, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu hastalıktan korunmak ve bu bilincin geliştirilmesi için etkin ancak düşük maliyetli bilimsel yöntemleri kullanmaya başlamak çok önemlidir. SANKO Üniversitesi olarak, tüm bunları göz önünde tutarak, bir metot geliştirdik. Geliştirdiğimiz metotla tıp fakültesi öğrencilerimiz, öğrencilik dönemini sadece öğrenerek değil, üreterek de geçiriyorlar.

Ülkemizde ilk kez 4 yıl önce başlattığımız proje dersleri aracılığıyla tıp fakültesi öğrencilerimiz 1. sınıftan itibaren yapılandırılmış eğitim programından geçtikten sonra projemizde aktif roller üstlendiler. Özellikle tıpta büyük önemi olan hasta-hekim ilişkisiyle erken yaşta tanışmanın yanı sıra, düşünerek yaratmayı, çalışarak üretmeyi, bilimsel verileri paylaşmayı öğreniyorlar.

Hekimlik mesleği büyük bir özveri gerektirir. Her adımda insani ve etik değerleri ön planda tutan, neden-sonuç bağlantısını doru kurup, değerlendirebilen, nesiller yetiştirmek hepimizin görevi. Çağımızda üniversiteler sadece eğitim vermekle yetinmemeli. Öğrencileri ve öğretim görevlileri ile bilimsel veriler ışığında halkın eğitim ve hizmetinde aktif rol almalı. Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Güner Dağlı ve idari kadrosunun desteği ile bu hizmeti ülkemize ilk sunan üniversite olmanın gururunu yaşıyoruz.”

Prof. Dr. Soran, sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Programın sonunda SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencileri katılımcılara uyguladıkları anketler aracılığıyla uygulama projesi başlatarak belirlenen bilimsel olarak ispatlanmış yaşam tarzı değişiklikleri konusunda yardımcı olmak üzere çalışmaya başladı.

Bu haber 184 kez okundu.

Eğitim - 16:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şehitkamil Belediyesi 250 Bin Kurban Poşeti Dağıttı
  Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ilçe genelinde vatandaşlara ve esnafa yönelik 250 bin adet kurban poşeti dağıttı. Vatandaş ve esnaf, poşet dağıtımından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve teşekkür etti. Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramında oluşması muhtemel çevre kirliliğinin, kötü kokunun önlenmesi ve vatandaşların kurbanlık et ve sakatatların muhafaza etmesi için kurban poşeti dağıttı. Şehitkamil Belediyesi ekiplerinin […]
 • 02
  İstihdamı koruma teklifi kabul edildi
  Sözleşme feshi ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin bulunduğu “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Düzenlemeye göre, işten çıkarma yasağı uygulaması 30 Haziran 2021’e, kısa çalışma ödeneği ise 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılabilecek. Koronavirüsün istihdama olumsuz etkilerini en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan kanun […]
 • 03
  Büyükşehir Kurban Yakalama Timi Bayrama Hazır
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için özel “Kurban Yakalama Timi” oluşturdu. Aralarında veterinerlerinde bulunduğu time havadan drone ile de destek verilecek. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için özel “Kurban Yakalama Timi” kurdu. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat […]
 • 04
  Başkan Ünverdi, “14 Kurala Uyarak, Bayramın Mutluluğunu Paylaşalım”
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, “Bu müstesna günlerin tüm dünyada sevgi, sağlık, barış ve huzura vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Kurban Bayramı’na ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten GSO Başkanı Adnan Ünverdi şunları kaydetti: Yaşanan salgın nedeniyle toplumsal dayanışmanın çok daha öne çıktığı bir dönemde […]
 • 05
  GTO Başkanları Kurban Bayramını Kutladı
  Lütfen bu bayram sevinciniz ve mutluluğunuz uzaktan olsun. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanları Kurban Bayramı’nı yazılı bir mesaj yayımlayarak kutladı. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur; Kurban Bayramının İslam alemi ve tüm insanlık adına paylaşmanın, örnek davranışların, iyilik ve güzelliklerin bayramı olduğunu söyleyen GTO Başkanları kutlama […]

YOL DURUMU