SANKO Üniversitesi'nde "Hakk'ın Sesi Mehmet Akif" konulu program düzenlendi | Narkoz Haber
Parçalı bulutlu
 • EURO 7.19
 • DOLAR 6.45

SANKO Üniversitesi’nde “Hakk’ın Sesi Mehmet Akif” konulu program düzenlendi

Eğitim - 12 Mart 2020 20:02 A A

SANKO Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşen Bayram, “Bir milletin bağımsızlığı için en değerli varlık olan vatanının düşman işgali altında olduğu ve bunun için verilen mücadelenin kaleme alındığı İstiklal Marşımızı anlamak ve aynı şeylerin tekrarlanmaması için anlatmak, hepimizin en büyük görevidir” dedi.

SANKO Üniversitesi’nde İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 99’uncu yıldönümü nedeniyle Edebiyat Kulübü tarafından “Hakk’ın Sesi Mehmet Akif” konulu programda konuşan Prof. Dr. Bayram, Cumhuriyet’in ilanından önce, düşman işgali altındaki vatan toprağı için büyük bir cesaretle şehir şehir gezen ve halkı bu konuda bilinçlendirmeye çalışan Mehmet Akif’in, camilerde hutbeler vererek, kahraman askerlerimizin yanında yer aldığını söyledi.

Mehmet Akif’in, “Sahipsiz memleketin batması haktır; / Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır” dizelerinde vatan sevgisini ifade ettiğini anlatan Prof. Dr. Bayram, İstiklal Marşımızın, Cumhuriyetimizin ve ulusumuzun bağımsızlığının en büyük abidelerinden olduğuna vurgu yaptı.

Prof. Dr. Bayram, “Başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bağımsızlık mücadelemizin kahramanlarını ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı, rahmet ve gönül borcu ile anıyor, saygılarımı sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencisi İrem Yurdabayrak’ın sunuculuğunu yaptığı programda, Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencisi İrem Eyinacar, Mehmet Akif Ersoy’un yaşamı hakkında bilgi aktardı.

Ortak Dersler Birimi, Türk Dili Birimi’nden Öğretim Görevlisi Didem Karayakupoğlu’nun danışmanlığını yaptığı Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencisi ve Edebiyat Kulübü Başkanı Sümeyye Arzakçı, Hemşirelik Bölümü öğrencileri Alican Yıldız, Nihat Konak, Sencer Şahin, Fatma Tizikoğlu, Beslenme ve Diyetetik öğrencileri Ganime Nur Turan, Fatma Sena Büyükyılmaz, Zümra Akpek, Gülendem Yiğit ile Tıp Fakültesi öğrencileri Mert Saygılı, Salih Savaş, Mehmet Efe Palacı’dan oluşan koro “Hakk’ın Sesi Mehmet Akif” adlı bir oratoryo seslendirdi.

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bayram, Genel Sekreter Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu, SANKO Üniversitesi Hastanesi Genel Müdürü Dr. Sermet Kileci, doktorlar, öğretim üyeleri, idari kadro ve öğrenciler katıldı.

Tören sonunda, İstiklal Marşı’nın kabulünden önce, 17 Şubat 1921 tarihinde, o dönem yayın hayatını Ankara’da sürdüren ve Mehmet Akif’in başyazar olduğu Sebîlürreşad dergisinin 468’inci sayısının günümüz Türkçesi’ne çevrilen nüshası katılımcılara dağıtıldı. İstiklal Marşı, 12 Mart 1921’de kabul edildi.

Bu haber 58 kez okundu.
Eğitim - 20:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni vaka sayısını açıkladı
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Korona Virüsten hayatını kaybedenlerin sayısının 108’e çıktığını açıkladı. İyileşen sayısı 70 vaka sayısı  ise 7 Bin 641. Toplamda 55 Bin 464 test yapıldı. Günlük coronavirüs tablosu şu şekilde: Toplam test Sayısı: 55.464 Toplam vaka sayısı: 7402 Toplam can kaybı: 108 Toplam yoğun bakımdaki hasta sayısı: 445 Toplam Entübe hasta sayısı: 309
 • 02
  Başkanlardan çağrı: “Yeterli sağlık önlemlerimiz ve ekipmanlarımız yok. Gelmeyin!
  Corona Virüsü  salgınında vaka sayısındaki artış ve okulların da uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte, özellikle büyük şehirlerden  yazlık evi olanlar yazlığına koşunca sahil beldeleri Belediye Başkanlarından Gelmeyin! çağrısı yapıldı. Geçtiğimiz günlerde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın çağrısının hemen ardından Marmaris, Keşan ve çeşitli sahil ilçe Belediye Başkanlarından vatandaşlara  uyarı açıklamaları geliyor. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras […]
 • 03
  Başkan Fadıloğlu: “Evde kalalım, Risk almayalım”
  Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin açıklamada bulunan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Bu süreçte vatandaşlarımız, gerekli hassasiyeti göstererek zorunlu olmadıkça sokağa çıkmaz ve sosyal mesafeyi koruyarak alınan tüm tedbir kararlarına uyarsa bu salgının ülkemizde yayılmasını engelleriz” dedi. Şehitkamil’de bulunan tüm sosyal tesisler, camiler, spor tesisleri, aile merkezleri, havalimanı, polis merkezi amirlikleri, parklar, pazar yerleri, […]
 • 04
  112 Acil Ambulanslarının hijyeni Büyükşehire emanet
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Corona Virüs (COVID-19) salgınına karşı yoğun mesai harcayan 112 Acil ambulanslarının dezenfektesine başladı. Büyükşehir, kentte bulunan bütün ambulansların hijyenini sağlayacak. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” yani küresel bir salgın olarak ilan edilen Corona Virüsü’ne karşı verilen ulusal mücadele devam ediyor. Bu kapsamda çalışmalarına virüsün Türkiye’de ilk görüldüğü günden beri devam eden  Büyükşehir […]
 • 05
  FMBA, yeni tip Corona Virüsü tedavi edecek ilacın geliştirildiğini iddia etti
  Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA), yeni tip Corona Virüsü tedavi edecek ilacın geliştirildiğini iddia etti. Açıklamada, “Rusya  FMBA’ya ait ‘Farmzashchita’ Araştırma ve Üretim Merkezi, Çin’in ve Fransa’nın deneyimlerini göz önünde bulundurarak, sıtmaya karşı kullanılan Meflokin ilacının bazında koronavirüs enfeksiyonunun tedavi şemasını geliştirdi” ifadelerine yer verildi. Çalışmaların Rusya Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs tedavi kılavuzuna eklenmesinin önerildiği belirtilen açıklamada, […]

YOL DURUMU