Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

ŞİREHANDA, ŞİRE ZAMANI

1. Uluslararası Şirehan Yiyecek ve İçecek Festival açılışı Şirehan Hotel’de çalışan işçiler tarafından yapılırken, renkli görüntülere sahne olan açılışa yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

İ.Ö. 4000’li yıllara dayanan tarihi ile dünyanın en eski şehirlerinden biri olan,  ayrıca mutfağına kendi ismini vererek “Gaziantep Mutfağı” unvanına sahip şehirlerden olan Gaziantep 1.Şirehan Festivali ile mutfağını, kültürünü ve turistik merkezlerini tanıtma fırsatı buldu.

Şirehan Hotel ve 1. Uluslararası Şirehan Yiyecek ve İçecek Festivali açılışı renkli görüntülere sahne olurken, açılışın Şirehan Otelde emeği geçen çalışanlar tarafından yapılması büyük alkış aldı. Festival de üzümler kazanlarda kaynatılarak sucuk yapıldı. Şirehan Restoran bahçesinde düzenlenen festivalde halaylar çekildi. Otelin açılışına çok sayıda yerli ve yabancı turist ile birlikte protokol ve davetliler katıldı.

TÜRKİYE’NİN İLK GASTRONOMİ KENTİ

Festival açılış konuşmasını yapan Tahir Tekin Öztan,” bu festivalin yıllar geçtikçe başarısının artacağına, yerel halkın ve uluslararası tüm katılımcıların beğenisini kazanacağına ve kendisini yiyecek ve içecek sektöründe önemli bir festival olarak kanıtlayacağına dair hiç bir şüphemiz yoktur. Bilindiği gibi İ.Ö. 4000’li yıllara dayanan tarihi ile Gaziantep dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Ayrıca mutfağına kendi ismini vererek “Gaziantep Mutfağı” unvanına sahip şehirden biridir. Başlı başına kendi yöresel mutfağı ile ülke çapında ün salmış olan Gaziantep, bu festivalinde yardımıyla mutfağını, kültürünü ve turistik merkezlerini daha etkili tanıtacak ve Türkiye’nin ilk gastronomi kenti unvanını almasında da önemli bir rol oynayacaktır. Gaziantep şehrini ve onun Türk ve Dünya mutfakları arasındaki bu ayrıcalıklı yerini tanıtmayı amaçlayan festival, Sahan Restoranlar Zincirinin de desteğiyle gerçekleşmiştir. Gaziantep 1. Uluslararası Şirehan Yiyecek ve İçecek Festivali yerli ve yabancı birçok şef aşçıyı, şerbet, ayran, şarap, rakı, ve şalgam üreticilerini ve tedarikçilerini, Gaziantep lezzetlerine hevesi ve tutkusu olan herkesi bir araya getirecektir. Festival süresince katılımcılar, bir yandan geleneksel yemeklerin ve içeceklerin lezzetleri tadarken diğer yandan da Türk ve Dünya mutfaklarındaki diğer ürünler üzerine deneyimlerini paylaşma fırsatını yakalayacaklardır. Şirehan nedir? Şire nedir? Hepinize tek tek anlatmak içinde yılda bir defa uluslararası dünyanın dört bir tarafından gelen misafirler ile birlikte bu anı bura da yaşayacağız” dedi.

BAĞ BOZUMU VE ARDINDAN ŞİRE

Davetlilerden Gazeteci yazar Ahmet Ümit, heyecanını gizleyemezken, babasının dükkânının Şirehan’a yakın olduğunu, çocukluğunun civarda geçtiğini belirterek, Gaziantepli olmanın bir ayrıcalık olduğu vurgusunda bulundu. 1.Uluslararası Şirehanı Yiyecek ve İçecek Festivali’nin tanıtım için önemli bir adım olduğunu ifade eden Yazar Ahmet Ümit, “Çocukluk yıllarımda Gaziantep’in birçok bölgesinde büyük bağlar vardı. Çocukluğumuz bu bağlardan üzüm toplamakla geçti. Ama günümüzde bu bağların büyük bir bölümü bitti. Şire Festivalindeki temel amacımız Gaziantep’in bağ bozumu geleneğini yaşamak ve yaşatmak, bunun yanında Gaziantep öğelerinin dünyaya tanıtımını sağlamaktır. Benim için Gaziantep’in bütün öğeleri ve kültürel yapısı önemli. Bu festivalin gelenekselleşmesi için elimizden geleni yapacağız. Sabahın erken saatlerinde önceden tespit ettiğimiz bağa geldik. Geleneklere uygun olarak bağ bozumunu gerçekleştiriyoruz. Büyük bir ilgi var. Bu gelenekten farklı olarak Gaziantep’te bağ bozumunun ardından şire yapımı gerçekleştiriliyor. Bu gün bu olayları dolu dolu yaşayacağız.” dedi.

Gaziantep Valisi Erdal Ata, şire festivalinin yapılmasından dolayı Tahir Tekin Öztan’a teşekkür ederek, “Gaziantep’in geçmişinde şirenin ne kadar önem taşıdığını burada görüyoruz. Türkiye’nin birçok bölgesinde olan bu kültür Gaziantep’te daha eskilere dayanıyor. Bu festival sayesinde unutulmaya yüz tutmuş şire tekrar hatırlatılacak” diye konuştu.

BU GELENEK YÜZYILLARCA DEVAM ETSİN

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Şirehan’ın tarihi önemine vurgu yaparak şöyle dedi; “Cumhuriyettin ilanından önceki yıllarda Gaziantep’teki gösterişli binaların çoğunluğunun Ermenilerin elinde bulunduğunu belirten Güzelbey, “Bu evlere karşılık Türklerin yaptığı binalardan birisi de bu Şirehanı’dır. Bir yandan somut kültüre sahip çıkılırken diğer yandan da somut olmayan kültüre de sahip çıkılmaya başlandı. İşte o da bizim bugün burada yaptığımız şire festivalidir. Şire Gaziantep’in tarihinde çok önemlidir. Yaşı 50’nin üzerinde olanlar Gaziantep’te şire yapımını özlemle hatırlıyorlardır. Örneğin ben hatırlıyorum. Bu geleneğin yüzyıllarca devam etmesi temennisinde bulunuyorum”

YABANCI KONUKLAR DESTEK VERDİ

Uluslararası Şirehanı Yiyecek ve İçecek Festivali’ne katılmak üzere Amerika, İngiltere, Fransa, Romanya, Bulgaristan, Güney Kore, Tunus, Malezya, Meksika, Suudi Arabistan ve Slovenya’dan katılan gurme ve ünlü şefler şire festivalinde destek verdiler.

Genel Koordinatörlüğünü Ahmet Ümit’in yaptığı “1. Uluslararası Şirehanı Yiyecek ve İçecek Festivali” Şirehan Hotel, Sahan Grup, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Şehitkâmil Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi, Okan Üniversitesi Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası ve TÜRSAB’ın destekleriyle yapılıyor.

Açılış programından sonra konuk misafirlerin ve gurmelerin katılımı ile üzümler tepelenerek şire haline getirildi ve pekmez, bastık, sucuk, dilme, muska gibi Gaziantep’e has şirelikler yapıldı.

Etiketler: » » »
317 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?