Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

SİVİLLER GIDA BULMAKTA ZORLANIYOR

Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı 45 bini aştı. Halep şehrinde özellikle Selahattin ve Kale bölgesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle siviller gıda bulmakta zorlanıyor.

Türkiye sınırında oluşturulan kamplarda bulunan Suriyeli sığınmacı sayısı 45 bini aştı. Özellikle Halep şehrinde yaşanan çatışmalarda hedef alınan siviller çareyi Türkiye’ye sığınmakta buluyor. Selahattin ve Kale bölgesinde yaşanan ciddi çatışmalar nedeniyle gıda bulmakta zorlanan siviller elektrik ve su gibi ihtiyaçlarını da karşılayamıyor. Esad güçleri sivillerin yer aldığı bina ve evleri tanklarla bombalamaya devam ediyor. Bölgedeki muhabirler Halep’te hava destekli tam bir kara savaşı yaşandığını belirtirken, güçlerin dengesiz ve sivillerin hedef alındığını belirttiler.

Bu arada Türkiye tankları Suriye sınırına yerleştirilirken, çok yakında tampon bölge oluşturulabileceğinden bahsediliyor. Kamışlı havaalanı çevresindeki Esad askerleri ve 3-5 küçük istasyon dışındaki yerler PYD kürtlerinin kontrolüne geçmiş durumda. Kamışlıda 3 bin Esad askeri havaalanı çevresinde silahları korumak amacıyla bekliyor.

Suriyeli muhaliflerin elinde bulunan Lübnanlı 11 esir Lübnan hükümetinden şikayet ederek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi. Lübnanlı 11 esir’in 3 aydır muhaliflerin elinde olduğu belirtilirken durumlarının iyi olduğu belirtildi.  Suriye’deki savaşta Libya, Kuveyt, Suudi gibi ülkelerin başını çektiği toplam 1000 cihadist ise savaşmaya devam ediyor.

HABER MERKEZİ

Etiketler: » » »
324 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?