Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Tansü”Atatürk ve Cumhuriyeti”anlattı

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yılı nedeniyle düzenlenen “Cumhuriyet Şöleni” etkinlikleri çerçevesinde “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu konferans gerçekleştirildi.

GAÜN Fen – Edebiyat Fakültesi Ömer Asım Aksoy Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa, Gaziantep Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü konuşmacı olarak katıldı.

Cumhuriyetin çok eski tarihsel sürece dayalı gelişiminin olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Tansü, ilk Cumhuriyetin Roma’da teşekkül ettiğini ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Tansü, “28 Ekim akşamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Çankaya Köşkünde topladığı haziruna yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz İsmet Paşa gel tasarıyı yaz dediğinde Türkiye Devletinin yönetim şekli Cumhuriyet’tir diye başlayan yasa tasarısını İsmet Paşa ve 50 arkadaşı kaleme aldı” şeklinde konuştu.

Türkiye’de Cumhuriyetin ya da demokrasinin ilk esaresinin Senedi İttifak olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Tansü, II. Meşrutiyet ortamında özellikle 1905’den sonra Cumhuriyet fikrinin yoğun bir şekilde Türk aydınları tarafından tartışıldığını belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Tansü, “Alemdar Mustafa Paşa III. Selim’i tekrar tahta oturttuğunda, İstanbul’a ordusuyla yürüdüğünde merkezi otoritenin kurulmuş gücüne karşı II. Mahmut Senedi İttifak’ı imzalıyor. Ayanlar biz sana sadakat göstereceğiz, o da ben artık sizi öldürmeyeceğim, sizin isteklerinizi kabul edeceğim diyor. Senedi İttifak’ın mürekkebi kurumadan II. Mahmut bütün ayanları öldürtüyor ama belge olarak demokrasi tarihimizin en önemlileri arasındadır” diye konuştu.

Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığına her seçimde milletvekili olarak girdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Tansü, “29 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi çoğunlukla Cumhuriyeti ilan ettiğinde aslında pek çok şart yerine gelmiştir. Meclis milletvekili Mustafa Kemal Paşa’yı Cumhurbaşkanı seçmiştir. Bu konuda da Atatürk’ün eşsiz demokrasi anlayışından bahsetmek gerekiyor. Kimsenin kendisine hiçbir şey sormadığı dönemde meclisle çalışmayı tercih etmiştir” ifadesinde bulundu.

Etiketler: » » » »
516 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?