Tekstil İhracatının nabzı Rusya ve İngiltere'de atıyor | Narkoz Haber
Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

Tekstil İhracatının nabzı Rusya ve İngiltere’de atıyor

Hareketli Manşet - 15 Ocak 2020 12:33 A A

Tekstilcinin ihracatta her zaman bir numaralı tercihi olan Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları A.Ş., yeni yılda da Türk üreticisini uluslararası ticaret arenasına Rusya ve İngiltere fuarlarıyla taşımaya hazırlanıyor.

Rus Hükümeti, Ticaret Odaları ve Girişimci Birlikleri tarafından desteklenen ve Rusya’nın en uzun soluklu tekstil fuarı olan TEXTILLEGPROM Uluslararası Genel Tekstil Fuarı, 25 yıldan bu yana Doğu Avrupa, Asya ve Balkan tekstil sektörlerini kendi çatısı altında toplamaya devam ediyor. Geçtiğimiz sene 17-20 Eylül tarihlerinde 53. kez başkent Moskova’da düzenlenen fuara 19’u Türk Milli Katılımı ile olmak üzere 13 ülkeden 990 firma katılırken, toplamda 30.000’den fazla kişi de fuarı ziyaret etti. İlginin yoğun olduğu fuarda Rus ve Orta Asyalı firmalar katılımda başı çekerken, Türk firmaları da iç giyim, çorap, kumaş, iplik gibi tekstil alanlarındaki ürünleriyle dikkat çekti. 4 gün boyunca ürünlerini sergileme fırsatı bulan yerli firmalarımız yoğun ilgi görürken, bir yandan da Rusya ve Doğu Avrupa pazarına girme konusunda kurdukları bağlantılar, ihracat konusunda kazandıkları tecrübeler ve genişleyen müşteri portföyleri ile büyük avantaj elde ettiler. Bu doğrultuda, fuara katılan Türk firmaların yarısından fazlası 11-14 Şubat’ta düzenlenecek 54. Textillegprom’a katılmak üzere sözleşmelerini yeniledi.

Tekstil sektörü için ihracat fırsatı sunan diğer bir pazar ise, 2019 yılının ilk 6 ayında Türkiye’nin ihracatında ikinci sırayı alan İngiltere. Başkent Londra’da yıllardır modadan hazır giyime, tekstil üreticilerinden tedarik zincirine kadar sektörün farklı unsurlarını bir araya getiren ve 9-11 Şubat tarihlerinde yeniden düzenlenecek olan Pure London ve Pure Origin fuarları, üreticiler ve tedarikçileri tek bir çatı altında buluşturacak. Firmalara ürünlerini 50’ye yakın ülkeden gelen ziyaretçilere ve dünyaca ünlü markaların temsilcilerine tanıtma imkânı sunan Pure London ve Pure Origin fuarlarına ek olarak Birmingham’da düzenlenen Moda UK ve Spring Fair de adadaki tekstil pazarına girmek için önemli fırsatlar sunan fuarlar arasında. Her sezon 400’ün üzerinde katılımcının yer aldığı ve 2002 yılından bu yana markaların ve sektör profesyonellerinin kilit alıcılarla buluştuğu Moda UK Fuarı İngiltere’nin yanı sıra İskoçya ve K. İrlanda gibi diğer Birleşik Krallık ülkelerinden de yoğun ziyaretçi almaktadır. Ayrıca MODA UK Fuarı, Harvey Nichols, SimplyBe ve Beales gibi Moda dünyasının dev markalarının yetkilileriyle de yüz yüze görüşme imkanı sağlıyor. Yaklaşık 1 milyar poundluk bir değere sahip ev tekstili, hediyelik eşya ve perakende pazarına doğrudan erişim sağlayan Spring Fair ise, bu sene 100 ülkeden 2500’e yakın katılımcı ve 50.000’den fazla sektör profesyonelini 2-6 Şubat tarihlerinde Birmingham’da ağırlayacak.

2007 yılından beri Textillegprom’un Türk Milli Katılım organizasyonunu gerçekleştiren Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları A.Ş’nin Satış Direktörü Kılınç Yetkiner, son dönemde Türkiye ile Rusya arasındaki iyi ilişkilerin iki ülke arasındaki ticareti de çok daha iyi bir noktaya çekeceğini belirterek; “Rusya, Türk üreticileri için geçmişe göre çok daha önemli bir pazar haline geldi. Biz de Expotim & Ladin ailesi olarak ülkemizin ihracatının artması için kaliteli uluslararası tekstil fuarlarını portföyümüze katarak ve ihracatçılarımıza yeni fırsatlar sunarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Diğer taraftan Expotim olarak, Birleşik Krallık tekstil pazarına girmek için Moda UK, Pure ve Spring Fair gibi potansiyeli yüksek fuarları bünyelerine kattıklarını belirten Yetkiner; “Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkelerden biri olan İngiltere, 2019’un ilk yarısında da yaklaşık 5 milyar dolarla ihracat sıralamamızda ikinci sırada yer alıyor. Biz de, İngiltere’nin tekstil üreticileri ve tedarikçilerini bir araya getirme konusunda en başarılı fuarları ile ihracatçılarımıza değerli bir ticaret imkânı sunmayı amaçlıyoruz” dedi. Marks & Spencer, Fenwick ve Asos gibi hazır giyim devlerinin de bu fuarlarda yer alacağını ekleyen Yetkiner, Türk üreticilerini en yeni ürün ve tasarımlarıyla en doğru alıcılarla bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirterek sözlerini noktaladı.

Bu haber 44 kez okundu.
Hareketli Manşet - 12:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU