Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

TÜRKİYE’NİN HİÇBİR YERİNDE BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ

GARAJ TAPULU MESKEN VE İŞYERLERİ YANDI

DASK poliçesi beyan edemeyen Garaj tapulu mesken ve işyerleri sahiplerinin mağduriyeti artıyor.

Gaziantep’te resmi rakam olmamakla birlikte yaklaşık 10 bin garaj tapulu mesken sahipleri yandı. Yaklaşık 30 bin kişinin mağdur olacağı garaj tapulu meskenlerin en çok bulunduğu bölge Şahinbey Karataş bölgesi olması gözleri Şahinbey Belediyesi’ne çevirdi. Duruma nasıl çözüm getireceği merak konusu olan belediyenin bazı çatı katlarına da garaj tapusu verdiği biliniyor. GOOGLE amcaya satılık garaj tapulu mesken yazdığınızda karşınıza sadece Gaziantep çıkıyor ve şu ibarelere rastlıyorsunuz (Karataş mevkiinde satılık Amerikan mutfak, garaj tapulu, 1 1 teras kat,  Metrekare: 110m 2 emlak tipi: apartman dairesi banyo sayısı: 1 binadaki kat sayısı: 5 binanın vs)

Gaziantep’te binaların inşaat ruhsatlarında “garaj” olarak gösterilen birimlerin daha sonra Belediyeler tarafından İmar Kanunu’nun 37. Maddesi’ne aykırı olarak konuta çevrilerek satıldığı ve ilgiliye de “mesken tapusu” yerine “garaj tapusu” nun verildiği tek il olan Gaziantep’te yaşanan bu durumu yetkililer nasıl çözer bilinmez ama vatandaş zorunlu deprem sigortası yaptıramadığı için kredi çekemediği gibi GAZDAŞ aboneliği, elektrik, su aboneliği ve bankalardan kredi alamıyor.

6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu’na istinaden yapılan güncelleme ile birlikte inşaat ruhsatı tarihi 2007 yılı veya sonrası olan binalara tarife fiyatı üzerinden 1 Mart 2013 tarihinden itibaren yüzde 10 indirim yapılanmasından faydalanamayan garaj tapulu mesken ve iş yeri sahiplerinin ne yapacaklarını şaşırdı. İskan izni ve garaj tapusu veren belediyelerin bu durumda vatandaşa nasıl bir çare üreteceği ve yasal olmayan bir durumla karşı karşıya kalan vatandaşın nasıl bir yol izleyeceği konusunda belediyelerden açıklama bekleniyor.

Etiketler: » » » » » » »
1209 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?