Vali Gül, “Hapishanenin kütüphaneye dönüştürülmesi örnek teşkil eden sembol bir değer” - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
29° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Vali Gül, “Hapishanenin kütüphaneye dönüştürülmesi örnek teşkil eden sembol bir değer”

Hareketli Manşet - 12 Şubat 2020 20:07 A A

Hayırsever Adnan Bali tarafından İslahiye İlçesine kazandırılacak olan “Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi” protokolü imzalandı.

Valilik makamında düzenlenen imza töreninde açıklamada bulunan Vali Davut Gül, hapishanenin kütüphaneye dönüştürülmesinin örnek teşkil eden sembol değeri olan bir iş olduğunu kaydetti.

Güzel bir protokole şahitlik edildiğini belirten Vali Gül, “Bu protokolün birkaç anlamı var. Öncelikle bir evladın annesine karşı sevgisi, vefası, bu protokolle onun isminin yaşatılması sağlanmış oluyor. Bir diğeri kariyerinin zirvesinde bu topraklarda yaşayan birinin memleketini unutmadan, memleketine yapacağı bir hizmet burada protokol altına alınmış oluyor. Yine hapishanenin dönüşümü bu çok önemli, diğer illere ve ilçelere de örnek olması gereken bir anlamda sembol değeri olan bir iş” dedi.

Protokol kapsamında aradıkları 100 hayırseverden birinin de Adnan Bali olduğunu vurgulayan Gül, “Antep Savunmasının 100. yılında eğitim, kültür ve sanat alanında 100 hayırsever arıyorduk. Bu anlamda kütüphane olarak da bir protokol yapıyoruz ve 100 hayırseverimizden biri de kendisi olmuş oldu” ifadelerini kullandı.

“Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor” kampanyasını taçlandırdı

Son bir yıldır “Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor” kitap okuma kampanyasının devam ettiğini hatırlatan Gül, “Gaziantep’in her köşesinde öğretmenlerimiz velilerimiz ve öğrencilerimiz ile beraber kitap okuyorlar. Her okula TÜBİTAK kitaplıkları oluşturalım istiyoruz. Her ilçemizde kütüphanelerimiz zenginleşsin, kitaplarımız çoğalsın istiyoruz. Bu da onları taçlandıran proje olmuş oldu. Hayırsever İş Bankası Genel Müdürümüz Adnan Bali olmak üzere bu yolu açan Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül’e, Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, Milletvekillerimize, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürümüz Hamdi Turşucu’ya, Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’e, ilçe kaymakamımıza, belediye başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Vefat eden annesi Sabiha Bali’nin hatırasını yaşatmak üzere okuma düşkünü bir insan olarak kütüphane yapmayı düşündüklerini aktaran İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Kendisi İslahiye’de 70’li yıllardan itibaren çalışan bir kadın olarak hem bir evin annesi, hem çalışma hayatının sorumluluklarını yerine getiren bir görev insanı hem de bugün burada olmamıza vesile olan müthiş bir okuma düşkünü, kitap düşkünü insandı. Kendisi kendi çapında küçük bir kütüphane oluşturmuştu. İlçemizin çocukları bir süre sonra ödevlerini bizim evde yapacak hale gelmişlerdi. O dönemden sonra da okuma alışkanlığını sürdürdü. Onun hatırasını, anısını yaşatmak üzere İslahiye’de bir ilçe halk kütüphanesini katkıda bulunarak hayata geçirmek istedik” dedi.

İlçede boşaltılan cezaevinin yerine yapılacak olan kütüphanenin çocukluğunu geçirdiği mahallenin yakınlarında olmasının ise ayrı bir güzellik olduğuna işaret eden Bali, insanların zamanında çilesini çektiği mekânlarda gençlerin, çocukların kitap okumasının güzel olabileceğini düşündüklerini aktardı.

Bali aynı zamanda bu sürece çok büyük katkıları olan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, Gaziantep Valisi Davut Gül’e, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu’ya, İslâhiye Belediye Başkanı Kemal Vural ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, böyle bir protokole tanıklık etmek ve tarafı olarak burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bir cezaevini kütüphaneye dönüştürüyoruz. Bunun için Adnan beye teşekkür ediyoruz. Bir hayırsever olarak bu dönüşüme sağladığı büyük katkıyı tüm Türkiye’ye örnek göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Bu haber 142 kez okundu.
Hareketli Manşet - 20:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şehitkamil Belediyesi 250 Bin Kurban Poşeti Dağıttı
  Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ilçe genelinde vatandaşlara ve esnafa yönelik 250 bin adet kurban poşeti dağıttı. Vatandaş ve esnaf, poşet dağıtımından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve teşekkür etti. Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramında oluşması muhtemel çevre kirliliğinin, kötü kokunun önlenmesi ve vatandaşların kurbanlık et ve sakatatların muhafaza etmesi için kurban poşeti dağıttı. Şehitkamil Belediyesi ekiplerinin […]
 • 02
  İstihdamı koruma teklifi kabul edildi
  Sözleşme feshi ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin bulunduğu “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Düzenlemeye göre, işten çıkarma yasağı uygulaması 30 Haziran 2021’e, kısa çalışma ödeneği ise 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılabilecek. Koronavirüsün istihdama olumsuz etkilerini en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan kanun […]
 • 03
  Büyükşehir Kurban Yakalama Timi Bayrama Hazır
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için özel “Kurban Yakalama Timi” oluşturdu. Aralarında veterinerlerinde bulunduğu time havadan drone ile de destek verilecek. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için özel “Kurban Yakalama Timi” kurdu. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat […]
 • 04
  Başkan Ünverdi, “14 Kurala Uyarak, Bayramın Mutluluğunu Paylaşalım”
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, “Bu müstesna günlerin tüm dünyada sevgi, sağlık, barış ve huzura vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Kurban Bayramı’na ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten GSO Başkanı Adnan Ünverdi şunları kaydetti: Yaşanan salgın nedeniyle toplumsal dayanışmanın çok daha öne çıktığı bir dönemde […]
 • 05
  GTO Başkanları Kurban Bayramını Kutladı
  Lütfen bu bayram sevinciniz ve mutluluğunuz uzaktan olsun. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanları Kurban Bayramı’nı yazılı bir mesaj yayımlayarak kutladı. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur; Kurban Bayramının İslam alemi ve tüm insanlık adına paylaşmanın, örnek davranışların, iyilik ve güzelliklerin bayramı olduğunu söyleyen GTO Başkanları kutlama […]

YOL DURUMU