Vedat Topçuoğlu Lisesinde 'Akran Zorbalığı' anlatıldı | Narkoz Haber
10° Parçalı bulutlu
 • EURO 7.30
 • DOLAR 6.63

Vedat Topçuoğlu Lisesinde ‘Akran Zorbalığı’ anlatıldı

Eğitim - 26 Şubat 2020 16:37 A A

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Elçin Külahçıoğlu Gözegir, Vedat Topçuoğlu Lisesinde ‘Akran Zorbalığı’nı anlattı.

Vedat Topçuoğlu Lisesi öğrecilerinin yoğun ilgi gösterdiği söyleşiye Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Burcu Topçuoğlu, dernek üyesi Avukat Ece Tepe ve Vedat Topçuoğlu Lisesi öğretmenleri katıldı.

‘Akran Zorbalığı’nı, bir öğrencinin birden fazla öğrenci tarafından olumsuz davranışlara tekrar eden biçimde maruz kalması olarak tanımlayan Psikolog Elçin Külahçıoğlu Gözegir, ‘Akran’ kavramının öğrencilerin yaş gruplarıyla, arkadaşlarıyla, yaşıtlarıyla yaşadığı bir süreç olduğunu ifade etti.

ZORBALIK BIR SÜREÇTIR

Öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada arkadaşlar arasında sorunlar olabileceğine ve bu sorunun çözümü için arkadaşların çatışabileceğine, tartışabileceğine dikkat çeken Gözegir, yaşanan bu durumun ‘Akran çatışması’ olduğunu söyledi.. Zorbalığın bir süreç olduğunu vurgulayan Gözegir, şunları kaydetti: “Birinin tabiri caizse size takması durumudur. Aklınızda ben birine zorbalık yapıyorum soruları oluşuyorsa, burada önemli olan niyet. Davranışlarınız birine zarar verme niyeti taşıyorsa, ortada bir güç kullanımı söz konusuysa, birinin diğerine baskınlık kurma durumu varsa burada ‘Akran Zorbalığı’ndan söz edebiliriz.”

AKRAN ZOBALIĞINDA OLUMSUZ DAVRANIŞIN TEKRARI ÖNEMLİ

Arkadaşların birbirine lakap takması ve küçük düşürücü ifadelerle hitap etmesinin ısrarcı bir şekilde devam etmesinin ‘Akran Zorbalığı’na girdiğini belirten Gözegir, ” Bu davranış biçiminde niyet, güç dengesizliği ve olumsuz bir şekilde tekrarlanma önemli. Peki neden biz bunu okullarda anlatıyoruz? Çünkü maalesef bu durum okullarda çok yaygın. Türkiye’de 100 kişiden 10 – 25 kişi bu sürece maruz kalıyor. Bu sürecin adını koyabilmek çok önemli. Eğer bu sürecin adı konmazsa zorbalığı uygulayan veya maruz kalan kişide psikolojik sorunlar baş gösterebilir” şeklinde konuştu.

TEKNOLOJİYLE BİRLİKTE AKRAN ZORBALIĞI TÜRLERİ ARTIYOR

‘Akran Zorbalığı’ türlerinin teknolojiyle birlikte arttığına dikkat çeken Gözegir, günümüzde yaygınlaşan  ‘Siber Zorbalığın’ ise online ortamda ya da telefonla bir kişiyi rahatsız etmek, sürekli mesaj atmak ve aramak gibi yöntemlerle gerçekleştiğini söyledi.

‘Cinsel Zorbalığın da günümüzde yaygın olduğunun altını çizen Gözegir, bu durumu ise şöyle tanımladı: “İstemediği halde bir kişiye dokunmak, herhangi şekilde bir kişinin kendisini tehdit altında hissedecek şekilde fotoğrafıyla oynamak, birinin istemediği durumda ona fiziksel olarak temas etmenin cinsel zorbalık olduğunu aklınızda tutun.”

İYİ VE GÜÇLÜ YÖNLERİNİZİ KENDİNİZE HATIRLATIN

‘Akran Zorbalığı’na karşı arkadaşlıkların eşit bir ilişki temelinde yürütülmesi gerektiğini söyleyen Gözegir, çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı: “Akran Zorbalığına maruz kaldığınızı düşünüyorsanız yardım almaktan çekinmeyin. Başıma bir iş gelir, acaba ben hatalı mıyım gibi durumları düşünmeyin. Kendinize değer verin, kendinize ait özelliklerin farkında varın. Kendinizi değersiz hissetmeyin. Ve size değersiz hissettiren, sizi mutsuz eden insanlardan uzak durum. Okulda ‘Akran Zorbalığı’na maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, mutlaka kendi iyi ve güçlü yönlerinizi kendinize hatırlatmaya çalışın. Kendinizi deşarj edecek davranışları yapmaya ağırlık verin. Spor mu yapmak size iyi geliyor spor yapın. Konuşmak sizi rahatlatıyor mu bunu yapabilirsiniz. İçe kapanmayın. Güvenebileceğiniz insanlarla konuşun. Bu zorbalığa dair içinizde yaşattığınız umut çok önemli. Okul ortamında olur, bu çok önemli değil gibi hatalara sakın düşmeyin.”

Bu haber 90 kez okundu.
Eğitim - 16:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Oba Makarnadan 25 ton un, 25 ton makarna desteği
  Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınında yurt içi ihtiyaçları karşılamak için ihracatı durdurarak iç piyasaya ürünlerini sevk ederek iç piyasayı rahatlatan ve fırsatçılara göz açtırmayan Oba Makarna Gaziantep Valisi Davut Gül’ün önderliğinde sürdürülen gönül seferberliğine de büyük bir katkı sağlayarak vatandaşların takdirini kazandı. Gaziantep Valiliği tarafından yürütülen gönül seferberliği kampanyasına 25 ton un, 25 ton makarna […]
 • 02
  Koronavirüse karşı bağışıklığınızı güçlendirin
  Gaziantep Özel ANKA Hastanesi Diyetisyeni Merve Harputluoğlu, koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlü tutmak için sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çekti. Koronavirüs (COVİD 19) salgınından korunmak için ilk olarak bağışıklık sistemini zayıflatan faktörleri hayatımızdan uzaklaştırmak gerektiğini dile getiren Gaziantep Özel ANKA Hastanesi Diyetisyeni Merve Harputluoğlu, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli olduğunu belirtti. Diyetisyen Harputluoğlu şu önerilerde […]
 • 03
  Başkan Şahin,”1 hafta içinde şehrin maske ihtiyacı karşılanacak”
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Corona Virüs (COVID-19) salgınına karşı bir yerel yönetim olarak Türkiye’de ilk defa başlattığı maske üretim tesisini gezdi, çalışanlarla beraber maske dikti. Başkan Şahin, 1 hafta içinde şehrin maske ihtiyacının karşılanacağını söyledi. Çin’in Vuhan kentinde başlayıp kısa sürede Dünya’ya yayılan Corona Virüs için verilen ulusal mücadele devam ediyor. Salgına karşı […]
 • 04
  Yaşlı nüfusun en yüksek olduğu ülkeler
  2019 yılı verilerine göre Avrupa’daki yaşlı nüfus ortalaması yüzde 20 olurken, Avrupa ülkeleri içinde Türkiye’deki yaşlı nüfus oranının yüzde 8,8 olduğu görüldü. Böylelikle Türkiye’nin 41 ülke içinde 40’ıncı sıraya yerleştiği saptandı. Medya takip kurumu Ajans Press, yaşlı nüfusu ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press vePRNet’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre yaşlı nüfusu ile alakalı 2019 yılında […]
 • 05
  GTO, Yüz koruyucu siperliği üretip hibe edecek
  Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Covid-19 ile mücadeleye bu kez de yüz siperliği üretimi ile destek verecek. GTO, iştiraklerinden GETHAM Tasarım ve Modelleme Merkezinde Gaziantep ve Kilis’teki sağlık çalışanları için yüz siperliği üretecek. Daha önce GETHAM’ın Covid-19 ile mücadele sürecinde üreteceği plastik parçalarla sağlık sektörüne destek vermeye hazır olduğunu açıklayan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, […]

YOL DURUMU