14 Ülke, 56 Şehirden 85 Bin kişi, Gazi Yarı Maratonu'na katıldı - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
28° Açık
 • EURO
 • DOLAR

14 Ülke, 56 Şehirden 85 Bin kişi, Gazi Yarı Maratonu’na katıldı

Spor - 24 Aralık 2019 11:55 A A

-6317 ŞEHİT İÇİN KOŞTULAR!

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Atletizm Federasyonu’nun işbirliğinde 2’nci Gazi Yarı Maratonu ve Halk Koşusu düzenlendi. İl protokolünün, 6317 yazılı çıkartmayı göğsüne takması dikkatlerden kaçmadı. Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yarışın startını verdi. Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, çocuğuyla 85 bin Gaziantepli kurtuluşa doğru koştu.

Antep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümü kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen 2’nci Gazi Yarı Maratonu ve Halk Koşusu’nda on binler, Tarihi Antep Savunması’nda şehit düşenlerin hatırasını yaşatmak adına Büyükşehir Belediyesi önünde pazar sabahı erken saatte toplandı.

Türkiye’nin en prestijli yarı maraton ve halk koşusu olarak gösterilen etkinliğe Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başta olmak tüm il protokolü yer aldı. 21,1 kilometre Gazi Yarı Maratonu’nda Dünya’nın 15 farklı ülkesinden ve Türkiye’nin 58 ilinden 45’i milli olmak üzere 991 profesyonel atlet yarıştı, 5 kilometre Halk Koşusu’nda ise 85 bin Gaziantepli, kurtuluş için koştu.

ŞAHİN: 100 YILLIK DESTANIN TEMSİLCİLERİYİZ

Gazi Yarı Maratonu ve Halk Koşusu öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Çok gururluyuz. 100 yıllık destanın temsilcileriyiz. Bu şehir, baş veren baş eğmeyen bir şehirdir. İman varsa imkan vardır. 6 bin 317 şehit için, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları için koşuyoruz. 15 Temmuz şehitleri ve gazilerimiz için koşuyoruz. Geleceğin Türkiye’si ve gençlerimiz için koşuyoruz. Sporuyla, genciyle, kadınıyla yükselen Gaziantep için koşuyoruz. 100 yıl sonra bizim torunlarımız da biz nasıl ecdadımızla iftihar ediyorsak onlar da bizimle onur duyacaklar, iftihar edecekler” dedi.

VALİ GÜL, ŞAHİN’E TEŞEKKÜR ETTİ

Gaziantep Valisi Davut Gül ise, “Antep savunmasının 100’üncü yılına gidiyoruz. 25 Aralık’ı bu Pazar günü Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bütün vatandaşlarımızın katılımıyla başlatıyoruz. Başta emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e, Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu’na çalışma arkadaşlarına ve destek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türkiye Atletizm Federasyon Başkanı Fatih Çintimar, Türkiye’de atletizmin tüm Dünya’da da olduğu gibi en hızlı gelişen branşlardan birisi olduğunu söyleyerek, şunları aktardı: “Sizlerin katkısı ve desteğiyle burada yarışan sporcularımız olimpiyatlarda ve uluslararası yarışmalarda daha yüksek bir performans gösterecek”

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu da Türkiye’de yapılan 18 yarı maraton içerisinde 45 milli sporcunun katılımıyla en üst sırada bulunduklarına sözlerine ekledi.

GAZİ YARI MARATON NEFESLERİ KESTİ

Burç kavşağı yönünde gidiş-dönüş olarak koşulan Gazi Yarı Maratonu’nda erkeklerde; Sezgin Ataç 1 saat 3 dakika 54 saniyeyle birinci, Saffet Elkatmış 1 saat 4 dakika 7 saniyeyle ikinci, Alper Demir 1 saat 4 dakika 26 saniyeyle üçüncü oldu. Kadınlar kategorisinde, Esma Aydemir 1 saat 15 dakika 37 saniyeyle ipi göğüsledi, Aydemir’i Yayla Kılıç 1 saat 15 dakika 50 saniyeyle, Fatma Demir 1 saat 16 dakika 38 saniyeyle takip etti. Yarışmada; birinciye 10 bin lira, ikinciye 9 bin lira, üçüncüye 8 bin lira para ödülü verildi. Halk koşusunda ilk 10’a girenler ise bisikletle ödüllendirildi.

Erkekler kategorisinde dereceye giren koşuculara ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin verdi. Kadınlarda ilk üçe giren yarışmacılara ise ödülleri, Türkiye Atletizm Federasyon Başkanı Fatih Çintimar, takdim etti.

Bu haber 178 kez okundu.
Spor - 11:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şehitkamil Belediyesi 250 Bin Kurban Poşeti Dağıttı
  Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ilçe genelinde vatandaşlara ve esnafa yönelik 250 bin adet kurban poşeti dağıttı. Vatandaş ve esnaf, poşet dağıtımından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve teşekkür etti. Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramında oluşması muhtemel çevre kirliliğinin, kötü kokunun önlenmesi ve vatandaşların kurbanlık et ve sakatatların muhafaza etmesi için kurban poşeti dağıttı. Şehitkamil Belediyesi ekiplerinin […]
 • 02
  İstihdamı koruma teklifi kabul edildi
  Sözleşme feshi ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin bulunduğu “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Düzenlemeye göre, işten çıkarma yasağı uygulaması 30 Haziran 2021’e, kısa çalışma ödeneği ise 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılabilecek. Koronavirüsün istihdama olumsuz etkilerini en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan kanun […]
 • 03
  Büyükşehir Kurban Yakalama Timi Bayrama Hazır
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için özel “Kurban Yakalama Timi” oluşturdu. Aralarında veterinerlerinde bulunduğu time havadan drone ile de destek verilecek. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için özel “Kurban Yakalama Timi” kurdu. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat […]
 • 04
  Başkan Ünverdi, “14 Kurala Uyarak, Bayramın Mutluluğunu Paylaşalım”
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, “Bu müstesna günlerin tüm dünyada sevgi, sağlık, barış ve huzura vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Kurban Bayramı’na ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten GSO Başkanı Adnan Ünverdi şunları kaydetti: Yaşanan salgın nedeniyle toplumsal dayanışmanın çok daha öne çıktığı bir dönemde […]
 • 05
  GTO Başkanları Kurban Bayramını Kutladı
  Lütfen bu bayram sevinciniz ve mutluluğunuz uzaktan olsun. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanları Kurban Bayramı’nı yazılı bir mesaj yayımlayarak kutladı. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur; Kurban Bayramının İslam alemi ve tüm insanlık adına paylaşmanın, örnek davranışların, iyilik ve güzelliklerin bayramı olduğunu söyleyen GTO Başkanları kutlama […]

YOL DURUMU