Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

AİLE İÇİ ŞİDDETLE MÜCADELE

Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Amerikan Barolar Birliğinin ortak yürüttüğü Türkiye’de aile içi şiddetle mücadele programı kapsamında Gaziantep’e gelen Bahçeşehir öğretim görevlileri polis, hakim, savcı, avukat, sosyal hizmet uzmanları, doktorlar, adli tıp uzmanları, imamlar ve öğretmenlerden oluşan meslek gruplarına seminer verdi.

Prof. Dr. Ayşe NuhoğluProf. Dr. Feridun YeniseyDr. Leylâ Welkin Yrd.Dç.Dr. Neylan ZİYALAR, Yrd.Doç.Dr.Sinan Altunç ve 23.dönem Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir ile Av.Aşiyan Süleymanoğlu tarafından “Türkiye’de Aile içi Şiddetle Mücadele” projesi kapsamında Gaziantep Tuğcan Hotel’de seminer verildi. Seminerin ilk iki gününde Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Maruz Kalanlar ile İletişim ve Destek konusu işlenirken, son gün Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Nasıl Engel Olabiliriz paneli düzenlendi.

Seminerde; 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasanın yürürlüğe girmesinden önce ve sonra yaşananlar, Aile Mahkemeleri tarafından verilen kararlar, şiddete uğrayan kadınların başvuru esnasında uğradıkları zorluklar,şiddete maruz kalan kadınların neden başvuruda bulunamadığı, Avrupadan örnekler, şiddet türlerine değinilirken 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasanın yürürlüğe girmesinden önce ve sonrası değerlendirildi.

GAZİANTEP MOBESE MERKEZİNDE EMNİYET MENSUPLARINA SEMİNER VERİLDİ

Gaziantep 23.dönem Milletvekili Hasan Özdemir tarafından Gaziantep Mobese merkezinde polislere aile içi şiddetle ile ilgili ayrıntılı bilgi verildi.Özdemir Giderek artan boyuttaki şiddet, özellikle de aile içi şiddet ve bunun yarattığı travmalar yalnız ülkemiz insanlarını değil, dünyayı da ilgilendiren ciddi bir sorun haline gelmiştir. Bu sorunun çözümünde Bahçeşehir Üniversitesi olarak katkımız olması gerektiği olgusuyla harekete geçtik. Duygusal, ekonomik, fiziksel ve cinsel boyutları olan bu onaylanamaz eylem yeterince tanımlanırsa, bireyler, aileler, dolayısıyla toplum, şiddetle ilgili yasal haklarını bilirler, sorumluluklarını ve yasal uygulama boşluklarının çerçevesini daha net çizebilirler diye düşündük.

AİLE İÇİ ŞİDDET RAKAMLARA YANSIYANDAN DAHA FAZLA

Özdemir; 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasanın yürürlüğe girmesinden önce Kadına yönelik işlenen suçlarda kimi polisler duygusal davranak arabulucu olmaya çalışır, erkekten yana tutum takınır, kadını şikayetten vazgeçirme yönünde telkinde bulunurlardı. Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra ise kadınlar Barolarımızın Kadın Hakları Komisyonuna başvurarak kendisine yardımcı olunmuş, kanun çerçevesinde davalar açılmıştır. Kanunun çıkarılmasının birinci yılında iki ay içinde Türkiye genelinde 1727 dava açılırken, bu davaların 564’ü Ege Bölgesinde ve bunun da 476’sı İzmir’de, 256’sı İstanbul’da, 149’u Eskişehir’de, 31’i Elazığ’da, 28’i ise Diyarbakır’da açılmıştır. Aile içi şiddet rakamlara yansıyanlardan çok daha fazla olduğu ve şiddete uğrayanların ancak %20’sinin resmi makamlara başvurabildiği bir gerçek. Bu manada siz polislerin şiddete uğrayan kadınlara karakoldan başlayarak bütün aşamalarda uygulamanız gereken hususları iyi belirlemeniz gerekmektedir” dedi.

Etiketler:
636 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?