ANDA Derneği Afet ve Afet yönetimi hakkında bilgilendirecek

featured
ANDA Derneği Afet ve Afet yönetimi hakkında bilgilendirecek
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANDA Derneği Afet ve Afet yönetimi hakkında bilgilendirecek

“Kardeşliğin yolu, insan olmaktan; insan olmanın yolu “vefa”lı olmaktan geçmektedir” diyerek yola çıkan ANDA Derneği Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 6 Şubat Depreminin yıl dönümünde yine deprem bölgesinde olacak.

5-6-7 Şubat tarihlerinde Gaziantep Masal Parkı içinde stant kurup Kahramanmaraş merkezli depremin yıldönümü dolayısıyla Gazianteplileri afet ve affet yönetimi hakkında bilgilendirerek Gazianteplilerle buluşacak.

ANDA Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bünyamin Özturan, “6 Şubat Depreminde arama – kurtarma çalışmaları kapsamında deprem bölgesinde, günlerce  bir cana can olmak için gece gündüz uyumadan çalıştıklarına ve asrın felaketinin ne denli acı olduğuna dikkat çekerek Gazianteplileri ANDA Derneği olarak Masal Parkı’nda kurulacak standa beklediklerini söyledi.

Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan 6 Şubat günü saat 04.17 de İslahiye’ye anma programına katılacak olan ANDA Derneği bölgede yine Kan Kardeşleriyle birlikte olacak.

ANDA DERNEĞİ HAKKINDA

Anda Eğitim Araştırma Yardımlaşma ve Arama Kurtarma Derneği 2014 yılında Suriye’de başlayan insani yardım faaliyetlerine 2016 yılında binlerce gönüllüsünün de desteği ile resmi bir kimlik kazandırarak “Anda Kardeşe Vefa” ismi ile dernekleşmiştir. Kısa ismi Anda olan ve ismiyle müsemma olan dernek varoluşunun merkezine “vefa”yı koymuştur.  Anda kelimesine bakıldığında eski Türkçede “kan kardeş” anlamı taşıdığı görülmektedir. Kardeşliğin yolu, insan olmaktan; insan olmanın yolu “vefa”lı olmaktan geçmektedir.

Anda Kardeşe Vefa Eğitim Araştırma Yardımlaşma Derneği 2021 yılında yapılan tüzük değişikliği ile isim değişikliği yaparak Anda Eğitim Araştırma Yardımlaşma ve Arama Kurtarma Derneği ismi ile faaliyetlerine ara vermeden devam etmektedir. Anda Derneği’nin genel merkezi Ankara’da olup Türkiye’de 31 il temsilciliği aracılığıyla hem ulusal hem de uluslararası insani yardım faaliyetlerini kâr amacı gütmeden yürütmektedir. 2 Kasım 2022 yılında Kamu Yararına Çalışır Dernekler Statüsü kazanmış olan Anda Derneği, kuruluşundan bu yana insani yardım faaliyetleri ile Suriye, Afrika, Afganistan, Irak, Moğolistan, Makedonya, Ukrayna, Azerbaycan, Pakistan, Filistin’e kadar uzanan geniş bir coğrafyada arama kurtarma, kriz çözümü, acil yardım gibi sorunların çözümü için faaliyetlerini gerçekleştirmekte; ihtiyaç sahibi olan mağdur, mazlum bireylere ulaşarak yaraları sarmaktadır.

Anda savaş, afet gibi nedenlerle büyük yıkıma uğrayan coğrafyalarda kalıcı ve sürdürülebilir çözümler üreterek bölgenin kalkınmasına destek sağlamak derneğin misyonları arasındadır. Bölgelerdeki sürdürülebilir faaliyetleri arasında aşevi, yetimhane, su kuyusu bulunmakta; sürekli olan faaliyetleri arasında kurban organizasyonları, ramazan ve bayram organizasyonları, gıda ve hijyen paketi dağıtımı, kışlık kıyafet ve yakacak dağıtımı gibi faaliyetleri bulunmaktadır.
Anda Suriye’de Elbab Kabbasin ve Afrin Meryemin bölgelerinde Halime Ana ve Tenzile Ana isimleriyle 2 yetim ve kültür merkezi, Afganistan Şibirgan’da Muhsin Yazıcıoğlu ismi ile 1 yetimhane ve Serapul’da Türk Afgan Kardeşlik Eğitim Merkezi (TAKEM) ile savaş mağduru çocuklara kucak açmakta, yuva olmaktadır. Bu yetimhanelerimiz ile dezavantajlı çocukların savaş sonrası sosyal hayata uyum sağlayabilmeleri için sosyal rehabilite hizmetleri, Türkçe dersleri ve futbol, tekvando gibi spor dallarında eğitimler verilmektedir. Yine Suriye bölgesinde gençlere ve kadınlara yönelik mesleki ve kültürel faaliyetlerde sürdürülmektedir. Yetimhanelerimizin yanında Ankara’da ve Suriye’de aşevimiz bulunmakta olup haftanın her günü hizmet vermekteyiz. Suriye’de işbirliklerimiz ile hizmet verdiğimiz sağlık ocağı bulunmakta ve bölgede sağlık hizmeti vermektedir. Afrika ve Afganistan’da su kuyusu faaliyetleri göstererek dezavantajlı coğrafyalarda yaşayan bireylerin en önemli ihtiyacı olan temiz suya ulaşma imkanı sağlamaktadır.

Anda insani yardım faaliyetlerinin yanında 2017 yılının ilk yarısında Arama Kurtarma birimini kurarak her türlü arama kurtarma faaliyetlerinde ve kaza olaylarında, deprem, sel gibi doğal afetlerde, gönüllü çalışma esası ve profesyonel bir yaklaşım ile mağdur kişilere en kısa zamanda ulaşmak, yardım için gerekli koşulları sağlamak, bilinçli ve doğru arama ve kurtarma çalışması yaparak umut olmaktadır. Anda Arama Kurtarma AFAD ile tüm akreditasyonlarını tamamlamış olup Kentsel Arama Kurtarma alanında 3 yıldıza sahiptir. Anda Arama Kurtarma ekibi hem ulusal hem de uluslararası afetlerde arama kurtarma çalışmalarında seferber olmuştur. Ekiplerimiz Düzce-Kestel-Bozkurt–Sinop–Rize sel felaketinde, Manavgat-Marmaris-Köyceğiz orman yangınlarında, Elazığ, Bingöl, İzmir ve Kahramanmaraş depremlerinde başta olmak üzere ulusal alanda; Libya sel felaketinde de uluslararası alanda arama kurtarma çalışmalarına katılmıştır.
Anda Derneği olarak hem insani yardım faaliyetlerinde hem de arama kurtarma çalışmalarında ırk, dil, din, cinsiyet ayrımı yapmadan mağdur ve mazlum her insana yardım eli uzatmak için çalışmalarımız devam etmektedir.

ANDA

Gaziantep Haberler Gaziantep Sağlık Son Dakika News Narkoz haber

0
mutlu
Mutlu
0
kahkaha
Kahkaha
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
susuyorum
Susuyorum
0
_zg_n
Üzgün
0
a_l_yorum
Ağlıyorum
0
sinirli
Sinirli
2
alk_
Alkış
0
be_enmedim
Beğenmedim
ANDA Derneği Afet ve Afet yönetimi hakkında bilgilendirecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Mahmood Coffee
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Gaziantep Haber, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin