logo

Anneler Gününde, Evlatlara Nasihat!

Mezine Sirakaya

Mezine Sirakaya
info2@narkozhaber.com
Anneler Gününde, Evlatlara Nasihat!

Hani hep derler ya: Kız çocuğu annesinin kıymetini anne olduktan sonra, erkek çocuğu da evlendikten sonra anlar”

Doğru söze ne hacet!

Şiddetli bir sancı ve şiddetli bir ağrı. Yumruklar duvarda güm güm. Sanki saatler hiç geçmiyor. O sancılar geldi mi artık keşke ölsem diyorsunuz. Ölsem de bu acılarım dinse diyorsunuz. Tarifsiz, ölüm acısından beter acılar…

Büyük bir acının ardından kucağınıza gelen mucizeyle buluşuyorsunuz. Onu görünce yüzünüzde bir tebessüm ve tüm çektiğiniz acıları unutuveriyorsunuz. Kucağınızda canınızdan can!  Minicik eller, minicik bir beden. Yoktan var eden Rabbimin mucizesi ile buluşuyorsunuz.

İşte o anda farklı bir dünyanın kapısından geçiyorsunuz. Artık siz bir annesiniz. O andan itibaren kendiniz için değil, kucağınızda ki mucize için yaşamaya başlıyorsunuz. Kendi açlığınızı değil, onun açlığını düşünüyorsunuz. Tüm acılarınızı unutup, onun acılarıyla boğuşuyorsunuz.

Dolayısıyla anne olmak, bir kadının tüm hayatının yeniden başlangıç noktasıdır. Acısıyla tatlısıyla yeni bir sayfa açıyorsunuz.

Evlat bir anne için Hayattır, evlat hem cennet hem cehennemdir.

Evlat bazen ıstırap, bazen mucizedir.

Evlat hem zehir hem ilaçtır. Evlat her şeydir.

Bugün “Anneler Günü” ve Dünyanın birçok yerinde evlatlar annelerinin gününü farklı şekillerde kutluyor ve onları mutlu etmeye çalışıyorlar.

Anneler evlatlarının mutluluğuyla mutlu olandır.

Anneler, çocuklarının hastalığına kıyamaz. “Senin yerine ben hasta olaydım” der gerekirse ölmeyi seve seve kabul eder.

Anneler çocuklarının gözüne bir çöp batsın istemez. Bir ömür süpürge ettiği saçları, gece gündüz demeden çalışırken nasır tutan ayakları, elleri ona dokunmaz.

Anneler, çocukları mutlu olsun, huzurlu olsun diye her şeyi sinesine çekendir.

Anneler, çocuklarını kötülüklerden korumak için, zalimlerle cesurca savaşan koca yürekli savaşçılardır.

Anneler, sen uyurken ara ara gelip nefesini kontrol eden, gözyaşlarına kıyamayan acizlerdir.

Anneler evlatları karşısında hep aciz kalırlar. Zalimler karşısında ise aslan kesilirler.

Kendi hayatından vazgeçip, tüm hayatını evladına adayan, fedakârlığın adıdır anne.

Anneler, çocukları aç kalmasın diye aç kalan, çocukları ağlamasın diye ağlayandır.

Evlat bir annenin en kıymetli hazinesidir. Saçınızın teline zarar gelse, dünyayı yıkacak tek silah ANNEDİR!

Tüm bunlardan dolayıdır ki: Cennet Annelerin Ayağı altındadır. Onlar kanatsız birer melektir.

Anneler Gününde Evlatlara da benden nasihat:

Allah’ın emirlerine aykırı olmadığı sürece, bütün annelere itaat etmek, saygı göstermek, cennet kapısının önemli bir anahtarıdır. Annenize babanıza layık evlatlar olmaya çalışın.

Bugün onlara verebileceğiniz en büyük hediye, onlara layık evlat olabilme kabiliyetiniz ve şahsiyetinizdir. Onurlu duruşunuz ve kazanımlarınızdır. Anneler sizlerin mutluluğu ile mutluysa eğer mutlu olmak için çalışın.

Dünyanın hiçbir nimetini ondan üstün tutmayın. Çünkü siz onun için en büyük nimetsiniz.

Cenneti kazanmak, annelerin gönlünü kazanmak, onlara iyilik etmekle mümkün olur. Onların ahını almayın. Çünkü hiçbir anne evladına ah etmez.

Çocukların saadet ve mutluluğunun temel taşını koyan annelerdir. Kötülük ve iyiliklerinin ilk temel taşını koyan da yine annelerdir. Niyetleri asla evlatları için kötü olmaz. Sizde annenize babanıza kötü niyetle yaklaşmayın.

Anneniz sizi güçlükle taşıdı ve doğurdu. Emzirdi. Hayatını sana adadı. Canından can verdi. Onun tek isteği senin mutlu, sağlıklı, huzurlu olmandır. Saygıyı ve sevgiyi ondan esirgeme!

Hiçbir erkekten annesinden vazgeçmesini istemeyin. Çünkü annesi asla ondan vazgeçmez. Hiçbir kadından annesinden vazgeçmesini istemeyin. Çünkü hiçbir kadın annesinden vazgeçmez.

Zaman çok kısa: Zaman varken annenizle bol bol vakit geçirin. Doya doya anne sevgisini içinize hapsedin. Bir gün sizi bırakıp gittiğinde keşke dememek için.

Dünyanın bütün çiçekleri bir arada olsa da, bir Annenin gönlünde hep kendi çiçeği açar.

Annelerin gönlünde açan çiçeği soldurmayın! Annelerinize Huzur evi köşelerinde evlat yolu gözletmeyin.

Annelik duygusuna erişemeyen birçok kadına tavsiyem de Koruyucu Anne olmalarıdır. Çocuk Esirgeme Kurumlarında onlarca çocuk, anne şefkatinden, anne sevgisinden mahrum. Onlarla hasretinizi ve sevginizi paylaşabilirsiniz.

Sadece dünyaya getirmekle anne olunmuyor. Malum iki gün önce çöpe atılan zavallı bebek bunun bir örneğidir. Sokağa atılan onlarca bebek bunun bir göstergesidir. Sizde onlara fedakâr bir anne olabilir ve cennetin kapılarını, dünyada cehennemi yaşayan çocuklarla açabilirsiniz.

Evlatlara iyi birer evlat olmalarını diliyor, Başta şehit anneleri olmak üzere tüm annelerin anneler Gününü kutluyorum.

Kalın sağlıcakla!

 

Etiketler: » » »
864 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İnsan Olabilmek!

  14 Mart 2021 Mezine Sırakaya, Yazarlar

  İnsan Olabilmek! 2021 Yılının ilk aylarında Coronavirüs ile mücadelemiz devam ederken bir yandan da yaşamak ve hayata tutunmak, ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için çalışarak eve ekmek götürmenin derdine düştük. Evet! Şu aralar çok iyi olduğumuz söylenemez ama en azından “Sağlıklıyız” diyebilmek çok güzel. Bedenen ve ruhen sağlam bir şekilde yaşayabilmek, topluma ayak uydurabilmek Sağlıklı bir birey olabilmek ile mümkün. Sağlık sadece hastalanmak veya sakatlanmak değildir. Sağlık aynı zamanda zinde kalabilmek, güçlü olabilmek, beden...
 • Artık kabuk bağlayan bu yara iyileşecek!

  22 Şubat 2021 Yazarlar

  Artık kabuk bağlayan bu yara iyileşecek! Bu Hafta Diyarbakır Annelerine destek olmak için Diyarbakır HDP İl Binası Önünde evlat nöbeti tutan anneleri ziyaret ettim. Bir çadır kurulmuştu. Çadırın kapısından içeri girdim. Önce ne diyeceğimi bilemedim. Kimi ağlıyor, kimi dua ediyor, kimi evladının fotoğrafını seviyordu. Irak Gara Şehitlerimizin anneleriyle daha dün burada evlat nöbetindeydiler. Nasıl iyi olsunlar ki! Çok üzgünler! Benim de açıkçası içim kan ağlıyordu. Yüreğime söz geçirememiştim. Soluğu evlat nöbeti tutan annelerimizin y...
 • Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

  16 Şubat 2021 Yazarlar

  Narkoz Haber’in Değerli Okuyucuları Merhabalar; 24. UÇAN SÜPÜRGE ULUSLARARASI KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ ONUR ÖDÜLLERİ VE BAŞARI ÖDÜLLERİ BELLİ OLDU! 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında 24. kez gerçekleşecek Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Onur Ödülleri oyuncu Nur Sürer ve oyuncu-şarkıcı Zuhal Olcay’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu-şarkıcı Ayta Sözeri, oyuncu Demet Evgar, müzisyen Ekin Fil ile Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün’e, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Ahsen Eroğlu’na verilecek. İlki 1998 yılın...
 • Bu Vatan Uğruna Şehit Düşen Kahramanlara Bir Sözümüz Var Bizim

  16 Şubat 2021 Yazarlar

  Bu Vatan Uğruna Şehit Düşen Kahramanlara Bir Sözümüz Var Bizim Bu Vatan Uğruna Şehit Düşenlere Biz Sözümüz Var Bizim "Yıllarca seni bekledim "Bekle demiştin" seni bekledim, böyle mi gelecektin!" 5 yıllık bekleyişin ardından hasretle yankılanan feryadın son durağı:  Al yıldızlı bayrağa sarılmış tabuta sarılmak! 13 Şehidimizin ardından ne söylesek, yanan yüreğimizi nasıl söndürsek... Hain desen yetmez, Katil desen yetmez, Pislik desen yetmez yetmez... Hiçbir kelime bu katliamı anlatmaya yetmez. Bu Vatan Uğruna Şehit Düşen Kahraman...