Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Atay, Gaziantep Sanayisinin Ülke Ekonomisine katkısını TBMM’de anlattı

Atay, Gaziantep Sanayisinin Ülke Ekonomisine katkısını TBMM’de anlattı

Atay, Gaziantep Sanayisinin Ülke Ekonomisine katkısını TBMM’de anlattı

Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep Milletvekili Sermet Atay TBMM Genel Kurulu’nda Gaziantep sanayisinin ülke ekonomisine katkılarını anlattı.

Pandemi sürecinin küresel anlamda üretim ve ticareti ciddi anlamda etkilediğinin altını çizen Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, “Dünya genelinde ekonomi küçülmeye giderken, Türkiye üretime ara vermemiş, her şartta üretime devam etmiştir” dedi.

Gaziantep Milletvekili Atay, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Bütün dünyayı yaklaşık 3 yıldır etkisi altına alan, küresel anlamda ticareti ve üretimi ciddi şekilde akamete uğratan, pandemi sürecinde, ekonomik ve sosyal düzen çok değişmiştir. Kapanma ve karantina süreçleri özellikle üretim üzerinde etkili olmakla beraber, üretilen mamullerin pazara ulaşımı da ciddi anlamda yavaşlamıştır. Bu süreçte dünya genelinde ekonomiler küçülme eğilimine girmiştir. Ülkemiz üretime ara vermemiş, her şartta üretime devam etmiştir.

“ZOR ŞARTLARDA ÜRETİM DEVAM ETMİŞTİR”

Dünyanın dev ekonomileri küçülürken ülkemizin krizi fırsata çevirdiğini vurgulayan Gaziantep Milletvekili Atay, “Türkiye yaptığı üretim ve buna bağlı olarak ihracatı ile ekonomik büyümeler kaydetmiştir” dedi.

Milletvekili Atay, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı verilere bakıldığında; ihracatımız bir önceki yıla göre %32,9 artarak 225,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu verilere göre ülkemizin ihracat oranı, ithalatın %84’ünü karşılayacak seviyelere gelmiş ve dış ticaret fazlası verme hedefine yaklaşılmıştır. Gaziantep sanayisi, bu rakamlarda lokomotif bir rol üstlenmiştir. 10 milyar 92 milyon 165 bin dolar ihracat gerçekleştiren gazi şehrimiz, bölgesinin de amiral gemisi konumundadır.

11 milyar 717 milyon dolarlık, Güneydoğu Anadolu bölgesi toplam ihracatının içerisindeki, Gaziantep payı düşünüldüğünde söylediklerimizin anlaşılması daha da kolaylaşacaktır.” Sözleriyle Gaziantep’in ihracat ve üretim anlamında Türkiye genelinde ve bölgede lokomotif bir rol üslendiğine işaret etti” ifadelerini kullandı.

“GAZİANTEP EMİN GÜÇLÜ EKONOMİSİ İLE ADIMLARLA İLERLİYOR”

Milletvekili Atay, TBMM Kürsüsünden ihracat rakamlarını paylaşarak “11 milyar 717 milyon dolarlık, Güneydoğuanadolu bölgesi toplam ihracatının içerisindeki, Gaziantep payı düşünüldüğünde söylediklerimizin anlaşılması daha da kolaylaşacaktır. Tarımsal sanayi ve hububat ürünleri sektörümüzde, bir önceki yıla göre yüzde 30,8 artışla 2 milyar 467 milyon 515 bin dolar, halıda yüzde 22,9 artışla, 2 milyar 273 milyon 971 bin dolar, tekstil ve hammaddelerinde yüzde 36,7 artışla, 1milyar 855 milyon 357 bin dolar, kimyevi maddeler ve mamullerinde yüzde 23,5 artışla, 1 milyar 163 milyon 118 bin dolar, mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörümüzde yüzde 9,9 artışla, 409 milyon 124 bin dolar ihracat şehrimizde gerçekleştirilmiştir.

2021 yılında Gaziantep’ten ilk defa ihracat yapan firma sayısı 116’ya yükselmiş olup, bu durum gelecek yıllar için ihracatın arttırılma hedeflerine, emin adımlarla ilerlediğimizin ıspatı niteliğindedir.

Alan olarak Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesine sahip şehrimiz, 6 organize sanayi bölgesinde yaklaşık 240 bin kişiye iş imkanı sunmaktadır.

“GAZİANTEP GÜÇLÜ İSTİHDAM İMKANLARI SUNAN BİR CAZİBE MERKEZİDİR”

Gaziantep’in dış ticarette ülke ekonomisine ciddi katkıları olduğu söyleyen Milletvekili Atay, “Sanayi yatırımları devletimizce ciddi anlamda teşvik edilmekte, gereken adımlar bürokratik engellere takılmadan atılmaktadır” dedi.

Milletvekili Atay, “Gaziantep, terörün gölgesinden uzak, yarınlarımız için üreten, doğu ve güneydoğu illerinden aldığı göç ile beraber, yabancı sığınmacılara da kardeşçe yaşam şartları çerçevesinde, güçlü istihdam imkanları sunan bir cazibe merkezidir. Ülke genelinde en çok ihracat yapan iller sıralamasında 5. sıraya yerleşen gazi şehrimiz, ihracatın ithalatı karşılama oranında %137’lik bir başarı elde ederek, ülkemizin dış ticaret fazlası verme hedefine, ciddi katkılar sunmaya devam etmektedir. Sanayi yatırımları devletimizce ciddi anlamda teşvik edilmekte, gereken adımlar bürokratik engellere takılmadan atılmaktadır. 1969 yılında temelleri atılan ve 43 milyon metrekareyi aşan alanı ile Türkiye’deki en büyük organize sanayi bölgesi olan, Gaziantep organize sanayi Bölgesi’nin genişleme alanı ve Fırat nehrinden kullanma suyu hattı yapım işi protokolü, sanayi bakanlığımızca imzalanmıştır” dedi.

“TEŞVİK HAMLELERİNİN DEVAMINI BEKLİYORUZ”

Gaziantep sanayi yatırımlarına ilgisi ve desteğinden dolayı Sanayi Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür eden Milletvekili Sermet Atay, “Kıymetli Bakanımızdan bu yatırımların önünü açan teşvik hamlelerinin devamını bekliyoruz” dedi.

Milletvekili Atay, “Gelişen ihracat ve ilimiz ekonomisinde ciddi katkısı bulunan Gaziantep’li üreticilerimizin, yoğun ticaret yaptığı Irak’ın Erbil kentine, Gaziantep’ten direk uçuş sağlaması ile ilgili gerekliliği, daha önce belirtmiştik. Bu direk uçuş imkanı sağlanmış olup, diğer direk uçuş noktalarının arttırılması ve mevcut direk uçuş noktalarına sefer sayılarının arttırılması talebimizi yineliyoruz. Gaziantep Havaalanına yapılan uçak seferlerinin arttırılmasının Gaziantep sanayicisi ve esnafının haklı talebidir.

“FIRAT AKAR ANTEP BAKAR”

Gaziantep’in sanayi üretiminde olduğu gibi tarımsal üretimde de büyüme potansiyeline sahip bir bölge olduğunu vurgulayan Milletvekili Atay, “Bölgemizin, tarımsal üretimin en büyük problemi kuraklıktır” dedi.

Milletvekili Atay, “Şu ana kadar metrekare başına düşen yağış miktarı 100 litrenin altındadır. Bu durum özellikle hububat ekimini vurmakta, gün geçtikçe hububat ekiminin azalmasına ve yerini dikili tarıma bırakmaktadır. Kaldı ki dikili tarım da hububat kadar olmasa bile kuraklık dolayısı ile düşük rekoltelerle seyretmektedir. Dünyanın en büyük su kaynaklarından olan Fırat nehri, ilimiz sınırlarından geçse de bu su kaynağından yeterince faydalanamadığımız bir gerçektir. İklimi yılda iki, hatta üç ürün almaya uygun olan Barak ovası, sulama probleminden dolayı bu potansiyelini kullanamamaktadır. “Fırat akar Antep bakar” deyişi bu durumu özetlemektedir. Barak ovası sulama projesi hızlandırılmalı, gerekli yatırımlar yapılarak, bu potansiyel ekonomiye kazandırılmalıdır. Antep fıstığı üreticileri, kooperatif benzeri bir birlik çatısı altında organize edilmelidir. Üretimi yapan çiftçimizin hem kazancının yükseltilmesi hem de üretim eğitimleri verilerek bilinçsiz yapılan

maliyetlerin azaltılması elzemdir. Bu minvalde bir organizasyon zeytin ve zeytin yağı üreticileri için de yapılmalı, bu organizasyon tarım ve orman bakanlığı ile ticaret bakanlığının işbirliği ile geliştirilmelidir.

Bu yönde atılacak adımlar tarım ürünleri ihracatımızı da güçlendirecek, hem dış ticaretimize hem de çiftçimize yeni ufuklar açacaktır. Gaziantep çiftçisinin artan maliyetler karşısında devlet yatırımları ile en azından kuraklıkla mücadelesi desteklenmelidir” dedi. Barak Ovası Sulama projesinin yatırımlarının bir an önce yapılmalıdır. Memleketimizin kalkınması, sanayi ve üretimdeki bu güzel gelişmelere bağlıdır. Her türlü olumsuzluğa rağmen üreterek ve ihraç ederek ülkemize kazandıran, bu ihracat rakamlarında emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Sözlerimi sonlandırırken 3 Ocak 2007 tarihinde aramızdan ayrılan, Gazi Şehrimizin yetiştirdiği, kıymetli siyasetçi ve devlet adamı, eski bakanlarımızdan Mustafa Rüştü Taşar’ı rahmetle anıyorum” dedi. Gaziantep Sağlık    

Etiketler: » » » » »
68 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?