CHP'li Sucu'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
29° Açık
 • EURO
 • DOLAR

CHP’li Sucu’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

Siyaset - 07 Mart 2020 13:41 A A

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

Sucu yaptığı yazılı açıklamada, Toplumun yarısını oluşturan kadınların yok sayarak ve onları toplumsal, siyasal ve çalışma yaşamının içerisine almadan, kalkınmanın sağlanmasının ve demokrasinin kurulması mümkün olmadığını söyledi.

İl Başkanı Hayri Sucu Açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“8 Mart 1857 yılında New York’ taki kadın tekstil işçilerinin daha iyi koşullarda çalışma talebi ile başlayan direniş; günümüzde kadın hareketinin ve kadının toplumda örgütlü bir şekilde var olma mücadelesine ışık tutmaktadır. Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada, kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır.

Günümüzde ülkelerin gelişmişlik düzeyi, yalnızca ekonomik göstergelerle değil, insan haklarına ve özellikle de kadın haklarına verilen değerle ölçülmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yaşandığı ülkemizde, sosyal yaşamdan, hukuksal alandan ve iş yaşamından mahrum bırakılan kadınlarımız bir de şiddete ve işkenceye maruz bırakılmaktadır. Ve sadece cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören, aile içi şiddete maruz kalan, eğitimine izin verilmeyen, ezilen kadınların bu sorunlarının çözümü için el ele vermek zorundayız. Toplumsal iyileşmenin sağlanması, şüphesiz öncelikle kadınların eğitilmesi ve gündelik sosyal yaşama katılmalarıyla mümkün olacaktır.

Kadın Cinayetleri Platformu’nun verilerine göre 2019 yılında, Türkiye’de 474 kadın, 2020’nin ilk 2 ayında ise 49 kadın cinayete kurban gitmiştir. Kadına yönelik şiddetin nedeni tespit edilip, eğitim ve hukuksal alanda gerekli somut adımlar atılmadıkça ne yazık ki ülkemizde kadın cinayetleri artarak devam edecektir.

Her yıl artan kadın cinayetlerinin önüne geçebilmenin tek yolu İstanbul Sözleşmesi’nin tam anlamıyla uygulanmasıdır.

Toplumun yarısını oluşturan kadınları yok sayarak ve onları toplumsal, siyasal ve çalışma yaşamının içerisine almadan, kalkınmanın sağlanması ve demokrasinin kurulması mümkün değildir.

Bu gerçeği çok iyi bilen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaşlaşma yolunda bireyi temel almış, kadın erkek ayrımcılığına son verecek yasal düzenlemeleri birçok batılı ülkeden daha önce yaşama geçirmiştir.

1926 yılında Medenî Yasa’nın kabulü ve 1934 yılında seçme ve seçilme hakkının verilmesi, Türk kadınına dönemin koşullarına göre ilerici niteliğiyle birçok gelişmiş ülkede bile görülmeyen kazanımlar sağlamıştır.

Bugün bizler CHP olarak, kurucu genel başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı çağdaşlaşma yolunda; bireyin temel alındığı ve cinsiyet dâhil, dil, din, ırk gibi hiçbir ayrımın yapılmadığı, hak ve özgürlüklerin yaşandığı, bireyin yetenek ve birikimleri doğrultusunda, ekonomik, toplumsal, kültürel ve siyasal yaşamda hak ettiği yeri edinmesi için mücadele edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum.”

Bu haber 154 kez okundu.
Siyaset - 13:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  MHP İl Başkanı Çelik, kongrede adaylıktan çekildiğini açıkladı
  20 Eylül 2020 pazar günü yapılacak olan Gaziantep MHP İl Başkanlığı kongresinde 3 aday yarışacaktı. Mevcut Il Başkanı  Muzaffer Çelik adaylıktan çekildiğini açıklamasıyla aday sayısı ikiye düştü. Şahinbey Eski  Ilçe Başkanı  Cahit Çikmaz ve Şehitkamil eski ilçe başkanı Aziz Yücel yarışacak. MHP Gaziantep İl Başkanı Muzaffer Çelik’in açıklaması: “Milliyetçi Ülkücü Harekete gönül vermiş olan değerli […]
 • 02
  GTO’da Etiyopya Pazarı Masaya Yatırıldı
  Gaziantep Ticaret Odası Dış Ticaret İstihbarat Merkezi tarafından organize edilen ve ilk serisinde Balkan ülkelerinin konu edildiği online toplantıların ikinci serisi “Hedef Pazar: Afrika” Etiyopya ile başladı. Etiyopya ile olan ticari ilişkilerin ve yatırım fırsatlarının ele alındığı toplantıya T.C. Etiyopya Büyükelçisi Yaprak Alp, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Etiyopya Gondar Belediye Başkanı Mastewal Seyoum, […]
 • 03
  Büyükşehir Zabıtadan Yoğun Korona Denetimleri
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri şehir genelinde yeni tip Koronavirüs (COVID-19) Salgını’nın yayılımını önlemek amacıyla yaptığı denetimleri sürdürüyor. Bu kapsamda ekipler son 45 gün içerisinde bin 418 işyerine denetim yaptı, 718 işyerinde görülen uygunsuzluklar nedeniyle yasal işlem uyguladı. Dünya’yı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) Salgını’na karşı verilen ulusal mücadele doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi […]
 • 04
  Yılmazkaya’dan EYT’lilere Müjde!
  Sağlık Çalışanları, Öğretmenler ve Polisler İçin Erken Emeklilik! Kronik Rahatsızlıkları Olan Kişilere Emeklilik Hakkı Prim gün sayısını ve hizmet yılını tamamlayıp yaşı bekleyen çalışanlar için Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya’dan müjdeli haber geldi. “Kronik hastalığı olan binlerce öğretmen risk grubunda olduğu için öğrencileriyle temas etmemek adına emekli olmayı bekliyor. İktidar, bu konudaki yanlış tutumu […]
 • 05
  KIRMIZI OJE ‘Ekran Karşısına Çıkıyor’
  Sosyal medya fenomeni Kırmızı Oje Oyunculuğa adım  atıyor. “Sen Benim Çocukluğumsun” Romantik Komedi sinema filmi için sözleşme imzalayan Sosyal medya fenomeni çekimler için gün sayıyor. Yapımcılığını Medet Dolas ve Yasin Yıldırım’in üstlendiği sinema filmi Yurtta yetişen ve çok başarılı olan bir sanatçının hayat hikayesini anlatmakta, Kırmızı Oje, Türkiye de sürekli yurtlarda tecavüz işkence gibi olaylarla […]

YOL DURUMU