Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

GAZİ MUSTAFA KEMAL GAZİANTEP’E GELDİ

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin 79. yıl dönümü törenlerle kutlandı.
Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan törene Gaziantep Valisi Erdal Ata, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selami Yetkinşekerci, Cumhuriyet Başsavcı Mustafa Peker, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kortej 79 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün Gazianteplilere hitap ettiği alan olan öğretmenevi önüne kadar yürüdü.
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selami Yetkinşekerci, burada yaptığı konuşmada, Gaziantep Savunması’nın dost düşman herkesin hayranlık ve takdirini kazanan, kendi imkânlarıyla düşmana karşı direnen bir halkın zaferi olduğunu belirtti.
Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gazianteplileri kutlamak ve yüceltmek için bundan 79 yıl önce 26 Ocak 1933’de Gaziantep’i onurlandırdığını ifade eden Yetkinşekerci, “Atalarımızın verdiği mücadele, dünya tarihine altın harflerle yazılmıştır. Tam 11 ay Antep aç, susuz, kafalarına yağan mermilere aldırmadan direnmiş, son düşman askeri topraklarımızı terk edene kadar mücadeleden asla vazgeçmemiştir. Gaziantep’in işgal kuvvetlerine karşı verdiği mücadele Milli Mücadele’nin temelini oluşturmaktadır. Gaziantep Savunması, inancın, milli birlik ve beraberliğin ayağa kalkışıdır. Atatürk, Gaziantep’i onurlandırdığında, Antep Savunması’nın yiğitliğin cesaretin ve kahramanlığın tarihi belgesi olduğunu çok iyi biliyordu” dedi
Yetkinşekerci, “Bundan tam 79 yıl önce Gazi, bir başka Gazi’yle, yani Gazianteplilerle buluşmak üzere şehrimize teşrif etmiştir. Gaziantepli olarak ne kadar övünsek, ne kadar iftihar etsek azdır. Çünkü Ulu Önder’in dediği gibi ”Biz sadece Gaziantep’i değil, Türkiye’yi de kurtardık” ve her Antepli nüfus cüzdanında bu gaziliğin nişanını taşır ve Gaziantepli olmaktan her zaman gurur duyar. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, onurlu mücadelemizin adsız kahramanlarına, değerli gazilerimize minnet ve saygılarımızı sunuyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Daha sonra Vali Erdal Ata tarafından Atatürk koşusunda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Askeri ve mülki erkân, daire ve şube müdürleri, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı tören Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle tören sona erdi.

768 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?