logo

En çok eleman arayan sektör turizm-otelcilik oldu

En çok eleman arayan sektör turizm-otelcilik oldu

En çok eleman arayan sektör turizm-otelcilik oldu.

Yenibiris.com’un 2015 istihdam verilerine göre, geçtiğimiz yıl en fazla eleman arayan sektör turizm-otelcilik oldu. Şirketler yine en çok satış temsilcisi aradı. İş arayanlar arasında en popüler sektör bu yıl da bankacılık-finans olurken, yaklaşık 2 milyon kişi bankaların gişe elemanı ilanlarına başvuru yaptı. Şirketlerin adaylarda en çok aradığı nitelik “2 yıl deneyim” oldu.

Türkiye’nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, yayınlanan ilan ve yapılan başvuruları değerlendirerek hazırladığı 2015 İstihdam Raporu’nu açıkladı. 2014’ün en çok ilan veren sektörü Yapı-İnşaat, 2015’te yerini Turizm-Otelcilik sektörüne bıraktı. Önceki yıllarda ilk 10 sektör arasında yer almayan bilişim de birkaç basamak yükselerek en fazla iş ilanı yayınlanan 8. sektör oldu.

2014’te, bir önceki yıla göre yüzde 25 artış gösteren iş ilanları, 2015’teki durgunluk dönemi nedeniyle 2014’ü geçemedi ancak şirketler eleman arayışını sonbaharda hızlandırdı. Son 4 ayda iş ilanlarının yüzde 30 civarında artması, 2016 açısından umut verici oldu.

 

Satış Temsilcisi, 2015’te de şirketlerin en çok aradığı eleman olmaya devam etti. Satış Temsilcisinden sonraki sıralarda Muhasebe Elemanı ve İngilizce Öğretmeni yer aldı. İki yıl deneyim, ilanlarda yine en çok aranan kriter oldu.

 

En popüler sektör Bankacılık-Finans

İş ilanlarına yapılan başvurular 2015’te % 17 oranında arttı. İş arayanlar arasında en popüler sektör 2014’te olduğu gibi yine Bankacılık-Finans, en popüler pozisyon da Gişe Elemanı/Yetkilisi oldu.

 

Bankaların Gişe Elemanı ilanlarına toplamda yaklaşık 2 milyon kişi başvuru yaptı. En çok iş başvurusu gişe elemanından sonra satış ve öğretmenlik pozisyonlarına yapıldı.

 

İş arayanlar başvuru yapmak için en çok Salı ve Çarşamba günlerini, saat olarak da 14.00-15.00 arasını tercih etti. Yenibiris.com anketlerine göre, hâlihazırda bir işte çalışanlar, yeni bir iş arama nedeni için “düşük ve adaletsiz ücret” diyor. 2015’te en fazla iş başvurusunun Mart ve Nisan aylarında yapılması da, çalışanların zam döneminde beklediğini bulamayıp yeni iş imkanlarına baktığını gösteriyor.

Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, “2016’nın işe alımlar açısından daha hareketli geçeceğine inanıyoruz. Yılın sonlarına doğru ilanlarda artış olması da bunun göstergesi. Yılın her döneminde hareketliliğini koruyan satış, en çok alım yapılan iş alanı olmaya devam edecek gibi görünüyor. Nitelikli çalışan sayısının yetersiz olduğu dijital pazarlama, mobil yazılım gibi teknik pozisyonların da önemi daha da artacaktır” dedi.

 

Etiketler: » » » » »
21 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?