logo

SANKO Cami ve Zeki Konukoğlu Cami için imzalar atıldı

SANKO Cami ve Zeki Konukoğlu Cami için imzalar atıldı

Vali Davut Gül, “Türkiye’nin Ve Dünyanın Nitelikli Camilerinden Olacak”

SANKO Holding tarafından Gaziantep’e yaptırılacak iki yeni cami için imzalar atıldı. Vali Davut Gül, “Türkiye’nin sayılı camilerinden, hatta çok iddialıyız, dünyanın sayılı camilerinden birisi Gaziantep’te inşa edilecek” dedi.

Valilikte düzenlenen İmza törenine, Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, SANKO Holding Onursal Başkanları Abdulkadir ve Zeki Konukoğlu, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Sami ve Hakan Konukoğlu ile İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar katıldı.

Vali Gül, protokol imza töreninde, tarihi bir güne şahitlik edildiğini aktararak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın şehrimize geldiğinde müjdesini verdiği, kamuoyu ile paylaştığı Gaziantep’te büyük bir cami projesinin ilk adımını atmış oluyoruz. Caminin, İpekyolu üzerinde Tugay’ın içerisinde yapılmasına karar verildi. Merkezde de cami ihtiyacı vardı, burada da bu çevrenin ihtiyacını görecek bir cami yapılacak. Özetle Gaziantep iki tane camiye ve iki tane millet bahçesine kavuşmuş olacak” dedi.

Her iki caminin de SANKO Holding tarafından finanse edildiğini dile getiren Vali Gül, Konukoğlu ailesine teşekkür ederek, “SANKO ailesi el ele vererek Türkiye’deki en nitelikli iki camiyi Gaziantep’e kazandırmış olacak. Küçük cami de, büyük yapılacak cami de nitelikli ve estetik olacak. Küçük olan cami eski stadyumun içerisine orta ölçekte bu bölgenin ihtiyacına cevap verecek şekilde olacak. Büyüğü de Türkiye’nin sayılı camilerden, hatta iddialıyız en iyi camisi olacak. Dünyada da sayılı camilerden biri olacak. Burada emeği geçen hayırseverimiz Konukoğlu ailesi başta olmak üzere, süreci başından beri takip eden Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Şehitkâmil Belediye Başkanımıza, aynı şekilde buna hamilik eden himaye eden Sayın Cumhurbaşkanımız ve milletvekillerimize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu hayali gerçekleştiren herkese teşekkür ederim” diyerek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ise “Merhum Sani Konukoğlu nur içinde yatsın, mekanı Cennet olsun. Konukoğlu Ailesinin geleneği devam ediyor. Rabbim sayılarını çoğaltsın. Allah tamamlayıp, içinde dua etmeyi nasip etsin” ifadelerine yer verdi.

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu da şimdiye kadar 15 cami yaptırdıklarını dile getirerek, iki cami daha yaptırmak için protokol imzalamanın mutluluğunu yaşadıklarının altını çizdi.

Abdulkadir Konukoğlu, eski stadın yerinde inşa edilecek caminin yapımını kardeşi Zeki Konukoğlu’nun üstleneceğini kaydetti.

Camilerin en iyisi ve örnek olması için çok kapsamlı inceleme ve araştırma yaptıklarını anlatan Abdulkadir Konukoğlu, “Protokolünü imzaladığımız iki camimizin milletimize ve Gaziantep’e hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

SANKO Holding Onursal Başkanı Zeki Konukoğlu ise Gaziantep’in tarihiyle çok eski bir geçmişe sahip, yüzyıllar boyu büyük başarılara imza atmış ve Türkiye’nin göz bebeği bir şehir olduğunu söyledi.

Konukoğlu Ailesi olarak Gaziantep’e her zaman güzel eserler kazandırmak istediklerini vurgulayan Zeki Konukoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu eseri planlarken yüzyıllarca hizmet sunsun istedik. Dönemin Gaziantep Valisi Sayın Ali Yerlikaya ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin ile yurt içi ve Roma dahil yurt dışında birçok eseri inceledik, fikirler aldık. Bir eser elbette meydana gelir ama biz nasıl güzelini inşa ederiz, ilave ne katabiliriz diye çabaladık.

Gaziantep’e böyle bir eserin kazandırılmasına vesile olacağımız için mutluyuz. Millet Bahçesi’nde yapılması planlanan cami projemizin Tugay bölgesine alınmasıyla eski stadın yerinde üç bin kişilik orta ölçekte bir cami yapımına karar verdik. Mimarisi farklı cami olacak, Allah hepimizin hayrını kabul etsin.”

Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da Konukoğlu ailesinin her kademede hayırlarını devam ettirdiğini vurgulayarak “Bugün özel bir gün. Türkiye’de böyle bir mabedin yapılması çok önemli ve anlamlı. İslam’ın sembolü olan caminin Türkiye’de örnek projesinin hayata geçirilecek olması Gaziantep için bir şans. Konukoğlu Ailesi de bizim için bir şans. Kendilerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Cami yapımı düşüncesini ortaya koyan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz” diyerek sözlerine başlayan SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ise duygularını şöyle paylaştı:

“Hem ülkemize hem şehrimize yüzyıllarca hizmet edebilecek güzel bir eser bırakmak istiyoruz. Rabbim inşallah bize nasip eder. Bu şehir her şeyin en iyisine layık. Biz şehrimizi ve vatanımızı seviyoruz. Bu ülkeye ve şehrimize ne kadar hizmet etsek azdır.”

Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar da şehirlerin ruhunun camiler olduğuna dikkat çekerek, “Cami ve mescitleri şehirlerden aldığınız zaman şehirler taş ve beton yığınlarına dönerler” değerlendirmesini yaptı.

Dr. Hazırlar, Konukoğlu Ailesi’nin, Gaziantep başta olmak üzere farklı kentlere inşa ettikleri camilerle bu noktada ne kadar büyük bir gönül zenginliğine sahip olduklarını gösterdiklerini belirterek kurumu adına teşekkürlerini iletti.

Konuşmalar sonrasında Gaziantep’e kazandırılan iki yeni caminin imzaları atıldı. Tugay arazisine yapılacak caminin SANKO Cami, eski stadyum içerisine yapılacak caminin ise Zeki Konukoğlu Cami olarak anılacağı bildirildi.

Etiketler: » » » »
190 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?