Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Yılmazkaya’dan 2022 Yılı Uyarısı; “Aman Dikkat Öldürür!”

Yılmazkaya’dan 2022 Yılı Uyarısı; “Aman Dikkat Öldürür!”

Yılmazkaya’dan 2022 Yılı Uyarısı; “Aman Dikkat Öldürür!”

AKP’nin Yüksek Vergi Politikası Vatandaşı Sahte İçkiye Yönlendiriyor!

“İnsanımızı sahte içki değil, 2022 yılında içki ve sigaradan 100 milyar liranın üzerinde vergi toplamayı planlayan AKP’nin sömürü politikaları öldürüyor.” Gaziantep Haber

Yeni yıla girerken vergilerin yüksekliği sebebiyle sahte içki üreticileri ve buna bağlı ölümlerde yaşanan artışa dikkat çeken CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, konuyla ilgili vatandaşları uyardı.

Sayıları gittikçe artan sahte içkiden kaynaklı ölümlerle ilgili önemli uyarılarda bulunan CHP’nin Doktor Milletvekili Yılmazkaya, geçtiğimiz hafta içinde Türkiye‘de 10 ilde sahte içkiden zehirlenen 45 kişinin öldüğünü, sahte içkiden dolayı en fazla ölümün 22 kişiyle İstanbul’da meydana geldiğini, 2. sırada ise Gaziantep’in geldiğinin altını çizdi.

Ölümlerin İlk Sırasında Gaziantep, Nizip Var!

“İlçe bazlı bakıldığında sahte içkiden kaynaklı ölümlerin ilk sırasında Gaziantep, Nizip gelmektedir!” diyen Yılmazkaya konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi;

“Sahte içkiye bağlı olarak yaşanan ölümler Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olarak önümüzde duruyor. Bu yaşanan ölümlerin birçok boyutu var. Vergi boyutu, ekonomik boyutu, hukuki boyutu ve siyasi boyutu var” ifadelerini kullandı.

Alkolden alınan yüksek vergiler nedeniyle vatandaşların ucuz alkole yönlendiğine dikkat çeken Yılmazkaya, “Alkollü içecek fiyatlarının vergiye bağlı yüksek olmasından dolayı merdiven altı içki üretilen veya satılan yerlerden içki alış-verişinde bulunan kişilerin ölüme kadar giden ciddi sağlık sorunları yaşadığını” belirtti.

AKP’nin Yüksek Vergi Politikası Vatandaşı Sahte İçkiye Yönleniyor!

Yılmazkaya konuyla ilgili yaptığı değerlendirmelerde şu ifadelere yer verdi;

“Maalesef insanların canına kast eden sahtekârlar yeni yıla girerken metil alkolden ürettikleri sahte içkileri piyasaya sürüyor. Orijinal şişelere sahte alkol ve sahte etiket yapıştırarak bu kimyasalları satıyorlar. Artık vatandaşlarımızın bu oyunlara gelmemesi, bu fırsatçıları tercih etmemesi lazım. Bu bir vergi politikası veya ekonomik tercih olmanın ötesinde siyasi bir tercih ve devletin vatandaşın yaşamına açık bir müdahalesidir. Sahte içki, etil alkolden üretilmesi gereken içkinin maliyetini düşürmek amacıyla metil alkol kullanılarak üretilmiş halidir.

Alkolden alınan vergi oranları içki tüketimini azaltmıyor aksine vatandaşı merdiven altı seçeneklere itiyor. İnsanımızı sahte içki değil, bu yıl içki ve sigaradan 100 milyar liranın üzerinde vergi toplamayı planlayan AKP’nin sömürü politikaları öldürüyor. Sahte içkiden ölen insanların sorumlusu, bütçeyi alkole bağımlı hale getiren AKP iktidarıdır. Alkolden alınan vergi oranı yüzde 75 oranındadır. Yani 200 lira olan alkollü içeceğin yaklaşık 150 lirası vergi olarak ödenmektedir. Toplum sağlığını korumanın ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmanın yolu vergileri artırmak değildir. Bu sürecin ana sebebi içki yapımında etil alkol yerine ağırlıklı olarak daha ucuz olan metil alkol kullanılmasıdır. Oysa alkollü içecek yapımında sadece ve sadece etil alkol kullanılabilir. Vergiler yükseldikçe insanlar standart dışı ve denetimden uzak ürünlere daha ucuz olduğu için kolayca ve düşünmeden yönelebilmektedir.” ifadelerini kullandı. Gaziantep Sağlık    

Etiketler: » » » » »
120 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?