15° Açık
 • EURO 6.10
 • DOLAR 5.33

CHP’li Ekici, Başbakan’a beyin göçünü sordu

Hareketli Manşet - 08 Ocak 2018 10:27 A A

Çığ gibi büyüyen beyin göçüne ‘dur’ demek için ne yapıyorsunuz?

Nitelikli ve vasıflı birçok yurttaşımızın, özellikle son dönemde, antidemokratik uygulamalar, güvenlik, gelecek kaygıları ve daha birçok nedenden ötürü başka ülkelere göç ettiğe dikkat çeken CHP’li Ekici, hükümete bu beyin göçünü durdurmak için hangi çalışmayı yaptıklarını sordu.

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, özellikle son dönemde hızla artan nitelikli ve eğitimli insan göçü konusunu verdiği bir önergeyle Meclis gündemine taşıdı.Önergesinde, ülkemizdeki anti demokratik uygulamaların artması, güvenlik-özgürlük dengesinin özgürlük aleyhine bozulması, ekonominin umut verici sinyallerden uzak olması, istihdam olanaklarının iyice daralması, işsizliğin artması, adalet duygusunun giderek zedelenmesi, eğitim politikalarının yalpalaması ve eğitimde kalitenin düşmesi gibi nedenlerin vatandaşlarımızı yurtdışına göç etmeye yönlendirdiği tespitini yapan Ekici, uzmanlar ve araştırma şirketlerince derlenen şu verileri de paylaştı:

2016 yılında Türkiye’yi terk eden milyoner sayısı 6 bin
Yurtdışına taşınan eğitimli, beyaz yakalı sayısı onbinlerle ifade edilmekte
Ocak 2017 ile Haziran 2017 arasında sadece İngiltere’ye pasaport almak için müracaat eden yatırımcı sayısı %25 arttı
Beyin göçü ortaokul seviyesine düştü

2017 yılında eğitim için yurt dışına gitmek isteyen öğrencilerin oranı %30 arttı
Yabancı liselerin mezunlarının yaklaşık yarısı yurtdışındaki üniversitelere başvurdu
Son dönemde Türkiye’den giden Yahudi vatandaşlarımızın sayısı 4.500

Bu verilenin, kendileri ve aileleri için bir gelecek öngöremeyen iyi eğitimli ve maddi olanağı olup Türkiye’yi terk eden yurttaşlarımızın sayısının artarak devam etiğinin somut kanıtı olduğunu kaydeden Ekici “bu durum ülkemiz açısından sosyal, kültürel ve ekonomik derin kayıplara neden olmaktadır” dedi.

CHP’li Ekici bu saptamalarının ardından Başbakan Binali Yıldırım’dan şu sorulara cevap vermesini istedi:

-2014-2017 yılları arasında yurt dışına yerleşen vatandaşlarımızın sayısı nedir? Bu kişilerin tercih ettikleri ülkeler, eğitim durumları, meslekleri gibi detaylar nelerdir?

– Aynı dönem için,ayrı ayrı olmak üzere lise ve üniversite eğitimi almak üzere yurt dışına giden öğrenci sayısı nedir?

– 2014-2017 yılları arasında, yıllar itibarıyla, Ermeni ve Yahudi kökenli vatandaşlarımızdan kaçı yurt dışında bir ülkeye yerleşmiştir?

– Ülkelerin beyin göçü almak için yarıştığı bir dönemde; Türkiye’nin beyin göçü veriyor olmasının yarattığı sosyal, kültürel ve ekonomik kaybı önlemek için başlatılan/yürütülen bir çalışma var mıdır?

Bu haber 245 kez okundu.
Hareketli Manşet - 10:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şampiyon Zeynep Çelik gururlandırdı
  Milli judocu Zeynep Çelik, IBSA Dünya Görme Engelliler Judo Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak Türk Bayrağını göndere çektirdi. Portekiz’in Odivelas kentinde 268 sporcunun katıldığı şampiyonada mücadele eden milli sporcumuz Zeynep Çelik, finalde karşılaştığı Japon Junko Hirose’yi mağlup ederek şampiyon oldu. Milli sporcu Zeynep Çelik’in judoda dünya şampiyonluğunu kazanması Türkiye’yi gururlandırdı.
 • 02
  MHP’li Küççük, “Gaziantep’in sorunları çözüm bekliyor”
  MHP Şehitkamil Belediye Meclis Üyesi A. Adayı Rıdvan Küççük, Gaziantep’in bir yığın sorunu olduğuna dikkat çekerek, sorunları ötelemek yerine çözüm üretmek gerektiğini söyledi. Trafik sorununun arap saçına döndüğünü belirten  Küççük, “Kilit noktalarda ki parkomat sistemini tamamen kaldırıp şerit sayısı arttırılması şart. Trafik çilesi her geçen gün artarken, bu sorunu sadece U dönüşlerini yasaklayarak çözemezsiniz” dedi. […]
 • 03
  Buse Tosun dünya şampiyonu oldu
  Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen dünya şampiyonasında 72 kilo finalinde mücadele eden Buse Tosun, Rumen Rakibi Alexandra Nicoleta’yı 10-0 sayı tuşuyla yenerek altın madalyayı kazandı. Milli güreşçimiz Buse Tosun’un dünya şampiyonluğu tüm Türkiye’yi gururlandırdı. 23 Yaş Altı Dünya Güreş Şampiyonası’nda, Türkiye’yi 72 kiloda temsil eden Buse Tosun, İtalyan Enrica Rinaldi’yi 7-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Milli sporcu, […]
 • 04
  Potanın perileri “ATATÜRK KUPASI” için mücadele etti
  Sanko Okulları, “Atatürk Kupası 6’ıncı Liselerarası Genç Kızlar Basketbol Turnuvası” düzenledi. Abdulkadir Konukoğlu Spor Merkezinde düzenlenen turnuvaya, Sanko Ortaokulu Yıldız Kızlar, Sanko Liseleri Kız Takımı, Yeryüzü Koleji, Deva Koleji, Seçkin Koleji, Gülşen Batar Anadolu Lisesi ve Merkez Anadolu Lisesi olmak üzere yedi takım katıldı. Turnuva sonunda Nihal Bartık, Deniz Körcük, Nurdan Ahi, Umut Dalsüren, Ece […]
 • 05
  Oğuzeli Belediyesi Ödüle doymuyor
  OĞUZELİ BELEDİYESİ’NİN ‘EZOGELİN’ GURURU Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda dereceye giren kültürel miras proje ödülleri, Antalya Expo Center’da açılan 26. YAPEX Restorasyon Fuarı’nda dağıtıldı. Oğuzeli Belediyesi Ezogelin- Barak Kültür Evi ve Kır Kahvesi Projesi’ ile Yılın Proje Ödülü’ne layık görüldü. Düzenlenen törende, Oğuzeli Belediyesi’nin ödülünü Başkan Mehmet […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU